Michael Jakobsen fylder 38 i starten af januar, og det er ved at være noget tid siden, at den tidligere danske landsholdsspiller og mangeårige Superliga-profil har huseret på øverste niveau.
Hvis man tror, at forsvarsspilleren har indstillet sin aktive karriere, tager man imidlertid fejl.
Den tidligere AaB-, Esbjerg-, FC Nordsjælland- og FC København-spiller tørner til dagligt ud for FK Beograd, der på trods af det noget serbisk-klingende navn huserer lige under den bedste række i Australien.
Her udgør Michael Jakobsen en meget rutineret krumtap i forsvaret – han er 10 år ældre end holdets næstældste spiller – og derudover er han ansat som Junior Technical Director i klubben, hvilket betyder, at han ved siden af også arbejder med talentudvikling i FK Beograd.
– Det interesserer mig meget at kunne være med til at forme de unge spillere. Klubben er begyndt at sakke lidt bagud i forhold til talentudviklingen, og nu vil man gerne starte op helt fra bunden. Jeg ser gode muligheder for at præge talentudviklingen helt ned fra U6 op til U17. Det er dem, jeg hovedsageligt skal arbejde med, siger Michael Jakobsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Problemet er, at de unge spillere simpelthen ikke træner nok. De får ikke nok timer i benene og får ikke lært de rigtige ting. Det er noget af det, jeg kommer til at arbejde aktivt for at forbedre, for det er noget af det, der skal være med til at løfte australsk fodbold på den lange bane. Jeg vil gerne have de unge spillere op på fem-seks træningspas om ugen.
– Jeg er meget inspireret af, hvordan FC Nordsjælland kører tingene, og jeg håber, at jeg kan implementere noget af det samme her i klubben.
Vil blive i Australien
FK Beograd skal efter planen åbne et akademi næste år, og det skal Michael Jakobsen stå i spidsen for. Derfor er det også med et langsigtet perspektiv, at han er i klubben, hvor han foreløbig har en tre-årig aftale.
Derfor er der heller ingen tegn på, at han og familien snart vender hjem til Danmark.
– Planen er ikke, at vi skal hjem til Danmark lige foreløbig. Vi elsker at være her og ikke mindst det gode vejr er noget, vi nyder hver eneste dag. Vi gør alt, hvad vi kan for at få det til at køre her i Australien, så vi forhåbentlig kan blive her mange år endnu, siger Michael Jakobsen.
Som tidligere dansk landsholdsspiller og professionel i blandt andet Holland og Spanien har Michael Jakobsen tjent gode penge på fodbolden. Aktuelt er det en løncheck i en helt anden størrelsesorden, der dumper ind af brevsprækken hver måned.
– Det er ikke et fuldtidsarbejde, som jeg har været vant til, så der er mere tid til familien, og det nyder jeg jo, men på sigt er det planen, at jeg skal starte mit eget akademi ude i FK Beograd, og det var en væsentlig ting i den pakke, de tilbød. Så på sigt bliver den økonomiske del også bedre, fastslår han.
Michael Jakobsen og holdkammeraterne er lige nu i gang med forberedelserne til den kommende sæson, og det sker i mere end 30 graders varme. Den danske midtstopper fortæller, at han har planer om at forblive aktiv på grønsværen, så længe kroppen kan holde til det.
Michael Jakobsen har opholdt sig i Australien siden 2016 – kun afbrudt af en kort afstikker til Indien.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED