Tipsbladet i Parken
FC København – Silkeborg IF 0-2 (0-1)
0-1 Callum McCowatt (43.)
0-2 Anders Klynge (65.)
Kampens bedste:
FC København:
Oscar Højlund spillede med noget fandenivolskhed og en udstråling, der virkelig klædte FC København-mandskabet. Desværre var han nogenlunde ene om at holde den fane højt. Rasmus Højlund gled ud mellem hænderne på FC København, og det vil uden tvivl nage hovedstadsklubben i mange år frem – lillebror Oscar Højlund skal nok nå at blive en profil i FCK, inden han smutter.
Silkeborg IF:
Høj klasse, Silkeborg IF! Så klart kan det siges om jydernes anden store triumf i Parken i denne sæson. Kent Nielsens mandskab spillede en blændende kamp over hele linjen, og humøret må være højt i Silkeborg-bussen på vej hjem til Søhøjlandet. Skal man fremhæve et par enkelte spillere i det sublime kollektiv, vil det være elegante Stefan Thordarson, der dominerede på midtbanen, og ikke mindst Oliver Sonne, som var involveret i begge udeholdets scoringer.
Kampens værste:
Der er nok at vælge imellem fra FC København, som ligner et hold, der er udbrændt og trænger til pause. Nicolai Boilesen leverede en elendig første halvleg og blev pillet ud i pausen, Orri Oskarsson greb på ingen måde chancen, og så er der Jordan Larsson. Kan I huske, hvor god han var i starten af sæsonen? Det føles som en evighed siden. Svenskeren har fået mindre og mindre spilletid i løbet af efteråret, og denne onsdag lignede han én, der kunne løbe fra nu af og til verdens ende uden at blive farlig. Jacob Neestrup må være godt og grundigt bekymret forud for braget mod Galatasaray om under en uge.
Kampens detalje:
Engang var Nicolai Boilesen en relativt hurtig venstre back – de dage er forbi. Det faktum kan FCK-spilleren ikke løbe fra. Han kan så sandelig heller ikke løbe fra Alexander Lind. Det blev udstillet på utrolig vis i første halvleg, da Superligaens topscorer fuldstændig overlegent spurtede forbi Nicolai Boilesen og kæmpede sig til en friløber. Kamil Grabara reddede sin langsomme holdkammerat i situationen, så 31-årige Boilesen slap med skrækken, men ikke uden et lille hak i stoltheden.
LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
Jordan – Algeriet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen