Tipsbladets dom: Udbrændte FCK kollapser i Parken

Tipsbladet zoomer ind på pokalkampen mellem FC København og Silkeborg IF



Tipsbladet i Parken

FC København – Silkeborg IF 0-2 (0-1)

0-1 Callum McCowatt (43.)

0-2 Anders Klynge (65.)

Kampens bedste:

FC København:
Oscar Højlund spillede med noget fandenivolskhed og en udstråling, der virkelig klædte FC København-mandskabet. Desværre var han nogenlunde ene om at holde den fane højt. Rasmus Højlund gled ud mellem hænderne på FC København, og det vil uden tvivl nage hovedstadsklubben i mange år frem – lillebror Oscar Højlund skal nok nå at blive en profil i FCK, inden han smutter. 

Silkeborg IF:
Høj klasse, Silkeborg IF! Så klart kan det siges om jydernes anden store triumf i Parken i denne sæson. Kent Nielsens mandskab spillede en blændende kamp over hele linjen, og humøret må være højt i Silkeborg-bussen på vej hjem til Søhøjlandet. Skal man fremhæve et par enkelte spillere i det sublime kollektiv, vil det være elegante Stefan Thordarson, der dominerede på midtbanen, og ikke mindst Oliver Sonne, som var involveret i begge udeholdets scoringer.

Kampens værste:
Der er nok at vælge imellem fra FC København, som ligner et hold, der er udbrændt og trænger til pause. Nicolai Boilesen leverede en elendig første halvleg og blev pillet ud i pausen, Orri Oskarsson greb på ingen måde chancen, og så er der Jordan Larsson. Kan I huske, hvor god han var i starten af sæsonen? Det føles som en evighed siden. Svenskeren har fået mindre og mindre spilletid i løbet af efteråret, og denne onsdag lignede han én, der kunne løbe fra nu af og til verdens ende uden at blive farlig. Jacob Neestrup må være godt og grundigt bekymret forud for braget mod Galatasaray om under en uge. 

Kampens detalje:
Engang var Nicolai Boilesen en relativt hurtig venstre back – de dage er forbi. Det faktum kan FCK-spilleren ikke løbe fra. Han kan så sandelig heller ikke løbe fra Alexander Lind. Det blev udstillet på utrolig vis i første halvleg, da Superligaens topscorer fuldstændig overlegent spurtede forbi Nicolai Boilesen og kæmpede sig til en friløber. Kamil Grabara reddede sin langsomme holdkammerat i situationen, så 31-årige Boilesen slap med skrækken, men ikke uden et lille hak i stoltheden. 



Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Stor derby-bøde til FC København

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det har man nok aldrig set før

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Rigmand vild med FC København-aftale

– Har ikke ubegrænset kredit

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

På rov i FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Dybt skuffet og trist

Froholdt får kæmpe hæder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Han erstatter Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Fyringstruet: – Han har to kampe

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Frank reddet i døende sekunder

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Patrick Da Silva idømt fængsel

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg