Tipsbladets dom: Udbrændte FCK kollapser i Parken

Tipsbladet zoomer ind på pokalkampen mellem FC København og Silkeborg IF



Tipsbladet i Parken

FC København – Silkeborg IF 0-2 (0-1)

0-1 Callum McCowatt (43.)

0-2 Anders Klynge (65.)

Kampens bedste:

FC København:
Oscar Højlund spillede med noget fandenivolskhed og en udstråling, der virkelig klædte FC København-mandskabet. Desværre var han nogenlunde ene om at holde den fane højt. Rasmus Højlund gled ud mellem hænderne på FC København, og det vil uden tvivl nage hovedstadsklubben i mange år frem – lillebror Oscar Højlund skal nok nå at blive en profil i FCK, inden han smutter. 

Silkeborg IF:
Høj klasse, Silkeborg IF! Så klart kan det siges om jydernes anden store triumf i Parken i denne sæson. Kent Nielsens mandskab spillede en blændende kamp over hele linjen, og humøret må være højt i Silkeborg-bussen på vej hjem til Søhøjlandet. Skal man fremhæve et par enkelte spillere i det sublime kollektiv, vil det være elegante Stefan Thordarson, der dominerede på midtbanen, og ikke mindst Oliver Sonne, som var involveret i begge udeholdets scoringer.

Kampens værste:
Der er nok at vælge imellem fra FC København, som ligner et hold, der er udbrændt og trænger til pause. Nicolai Boilesen leverede en elendig første halvleg og blev pillet ud i pausen, Orri Oskarsson greb på ingen måde chancen, og så er der Jordan Larsson. Kan I huske, hvor god han var i starten af sæsonen? Det føles som en evighed siden. Svenskeren har fået mindre og mindre spilletid i løbet af efteråret, og denne onsdag lignede han én, der kunne løbe fra nu af og til verdens ende uden at blive farlig. Jacob Neestrup må være godt og grundigt bekymret forud for braget mod Galatasaray om under en uge. 

Kampens detalje:
Engang var Nicolai Boilesen en relativt hurtig venstre back – de dage er forbi. Det faktum kan FCK-spilleren ikke løbe fra. Han kan så sandelig heller ikke løbe fra Alexander Lind. Det blev udstillet på utrolig vis i første halvleg, da Superligaens topscorer fuldstændig overlegent spurtede forbi Nicolai Boilesen og kæmpede sig til en friløber. Kamil Grabara reddede sin langsomme holdkammerat i situationen, så 31-årige Boilesen slap med skrækken, men ikke uden et lille hak i stoltheden. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forhandler med storklub

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

De er tilbage i Premier League

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC København kan få Jens Stage-millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Liverpool – Brentford

Værste i 16 år