Tipsbladet i Parken
FC København – Silkeborg IF 0-2 (0-1)
0-1 Callum McCowatt (43.)
0-2 Anders Klynge (65.)
Kampens bedste:
FC København:
Oscar Højlund spillede med noget fandenivolskhed og en udstråling, der virkelig klædte FC København-mandskabet. Desværre var han nogenlunde ene om at holde den fane højt. Rasmus Højlund gled ud mellem hænderne på FC København, og det vil uden tvivl nage hovedstadsklubben i mange år frem – lillebror Oscar Højlund skal nok nå at blive en profil i FCK, inden han smutter.
Silkeborg IF:
Høj klasse, Silkeborg IF! Så klart kan det siges om jydernes anden store triumf i Parken i denne sæson. Kent Nielsens mandskab spillede en blændende kamp over hele linjen, og humøret må være højt i Silkeborg-bussen på vej hjem til Søhøjlandet. Skal man fremhæve et par enkelte spillere i det sublime kollektiv, vil det være elegante Stefan Thordarson, der dominerede på midtbanen, og ikke mindst Oliver Sonne, som var involveret i begge udeholdets scoringer.
Kampens værste:
Der er nok at vælge imellem fra FC København, som ligner et hold, der er udbrændt og trænger til pause. Nicolai Boilesen leverede en elendig første halvleg og blev pillet ud i pausen, Orri Oskarsson greb på ingen måde chancen, og så er der Jordan Larsson. Kan I huske, hvor god han var i starten af sæsonen? Det føles som en evighed siden. Svenskeren har fået mindre og mindre spilletid i løbet af efteråret, og denne onsdag lignede han én, der kunne løbe fra nu af og til verdens ende uden at blive farlig. Jacob Neestrup må være godt og grundigt bekymret forud for braget mod Galatasaray om under en uge.
Kampens detalje:
Engang var Nicolai Boilesen en relativt hurtig venstre back – de dage er forbi. Det faktum kan FCK-spilleren ikke løbe fra. Han kan så sandelig heller ikke løbe fra Alexander Lind. Det blev udstillet på utrolig vis i første halvleg, da Superligaens topscorer fuldstændig overlegent spurtede forbi Nicolai Boilesen og kæmpede sig til en friløber. Kamil Grabara reddede sin langsomme holdkammerat i situationen, så 31-årige Boilesen slap med skrækken, men ikke uden et lille hak i stoltheden.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Spanien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE