Tonni Hermansen i DBF: Unge talenter er for dårlige teknikere

Thomas Gravgaard havde i aftenens specialudgave af DBF også besøg af Tonny Hermansen, og hans søn Christoffer. Tonny Hermansen har netop udgivet en ny DVD, ?Teknik for alle?, der ser lidt anderledes på træningen og udviklingen af unge spillere, og træningsmetoder generelt.



Arkitekten bag den lærerige DVD havde tre hovedpunkter som han synes, skulle laves om.



?Pointløse turneringer, vores unge talenter er for teknisk dårlige, og der er for mange mandag/lørdagstrænere. Derfor passer tiden godt til, at sende en DVD på markedet nu. I disse tider har mange mennesker jo bærbare computere, og man ville så kunne bruge denne DVD som et hjælpeværktøj for forældretrænerne,? sagde Tonni Hermansen i DBF.

På spørgsmålet om, hvorvidt der var en grund til, at gøre noget ved denne problematik, havde Tonni Hermansen en klar holdning.

?Ja, det synes jeg hel klart. Jeg må indrømme, at jeg i de seneste otte år, hvor jeg har arbejdet med det her, har set alt for lidt teknisk fodbold. Det er blandt andet også derfor, at vi givere forældretrænerne mulighed for, at indbygge mere teknisk kunnen i træningen, via vores DVD. Jeg synes, at det er vigtigt, at vi får mere teknik ind i træningen igen,? sagde Tonni Hermansen, og sønnen Christoffer var enig med sin far.

?Der er mange, der losser alt for meget, i stedet for at prøve at spille bolden. Der er for få teknikere. Jeg træner meget med det tekniske derhjemme. Det kan man lære meget af,? sagde den 13-årige Christoffer Hermansen.

t

Hvis du ikke fik set Det´ Bare Fodbold mandag aften, så kan du se genudsendelsen tirsdag klokken 9.00 på Viasat Sport 1

Foto: Tonni Hermansen instruerer under træning







LIVE

LIVE: Stor beslutning på vej

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Miraklernes tid er ikke forbi



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Det ser sort ud for B.93

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA