Tonni Hermansen i DBF: Unge talenter er for dårlige teknikere

Thomas Gravgaard havde i aftenens specialudgave af DBF også besøg af Tonny Hermansen, og hans søn Christoffer. Tonny Hermansen har netop udgivet en ny DVD, ?Teknik for alle?, der ser lidt anderledes på træningen og udviklingen af unge spillere, og træningsmetoder generelt.



Arkitekten bag den lærerige DVD havde tre hovedpunkter som han synes, skulle laves om.



?Pointløse turneringer, vores unge talenter er for teknisk dårlige, og der er for mange mandag/lørdagstrænere. Derfor passer tiden godt til, at sende en DVD på markedet nu. I disse tider har mange mennesker jo bærbare computere, og man ville så kunne bruge denne DVD som et hjælpeværktøj for forældretrænerne,? sagde Tonni Hermansen i DBF.

På spørgsmålet om, hvorvidt der var en grund til, at gøre noget ved denne problematik, havde Tonni Hermansen en klar holdning.

?Ja, det synes jeg hel klart. Jeg må indrømme, at jeg i de seneste otte år, hvor jeg har arbejdet med det her, har set alt for lidt teknisk fodbold. Det er blandt andet også derfor, at vi givere forældretrænerne mulighed for, at indbygge mere teknisk kunnen i træningen, via vores DVD. Jeg synes, at det er vigtigt, at vi får mere teknik ind i træningen igen,? sagde Tonni Hermansen, og sønnen Christoffer var enig med sin far.

?Der er mange, der losser alt for meget, i stedet for at prøve at spille bolden. Der er for få teknikere. Jeg træner meget med det tekniske derhjemme. Det kan man lære meget af,? sagde den 13-årige Christoffer Hermansen.

t

Hvis du ikke fik set Det´ Bare Fodbold mandag aften, så kan du se genudsendelsen tirsdag klokken 9.00 på Viasat Sport 1

Foto: Tonni Hermansen instruerer under træning







Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Arsenal vinder Premier League

Napoli-chok på vej

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Thomas Delaney teaser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansk stortalents værdi eksploderer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Lyon forhandler med dansk profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen