Tonni Hermansen i DBF: Unge talenter er for dårlige teknikere

Thomas Gravgaard havde i aftenens specialudgave af DBF også besøg af Tonny Hermansen, og hans søn Christoffer. Tonny Hermansen har netop udgivet en ny DVD, ?Teknik for alle?, der ser lidt anderledes på træningen og udviklingen af unge spillere, og træningsmetoder generelt.



Arkitekten bag den lærerige DVD havde tre hovedpunkter som han synes, skulle laves om.



?Pointløse turneringer, vores unge talenter er for teknisk dårlige, og der er for mange mandag/lørdagstrænere. Derfor passer tiden godt til, at sende en DVD på markedet nu. I disse tider har mange mennesker jo bærbare computere, og man ville så kunne bruge denne DVD som et hjælpeværktøj for forældretrænerne,? sagde Tonni Hermansen i DBF.

På spørgsmålet om, hvorvidt der var en grund til, at gøre noget ved denne problematik, havde Tonni Hermansen en klar holdning.

?Ja, det synes jeg hel klart. Jeg må indrømme, at jeg i de seneste otte år, hvor jeg har arbejdet med det her, har set alt for lidt teknisk fodbold. Det er blandt andet også derfor, at vi givere forældretrænerne mulighed for, at indbygge mere teknisk kunnen i træningen, via vores DVD. Jeg synes, at det er vigtigt, at vi får mere teknik ind i træningen igen,? sagde Tonni Hermansen, og sønnen Christoffer var enig med sin far.

?Der er mange, der losser alt for meget, i stedet for at prøve at spille bolden. Der er for få teknikere. Jeg træner meget med det tekniske derhjemme. Det kan man lære meget af,? sagde den 13-årige Christoffer Hermansen.

t

Hvis du ikke fik set Det´ Bare Fodbold mandag aften, så kan du se genudsendelsen tirsdag klokken 9.00 på Viasat Sport 1

Foto: Tonni Hermansen instruerer under træning









LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner