Tonni Hermansen i DBF: Unge talenter er for dårlige teknikere

Thomas Gravgaard havde i aftenens specialudgave af DBF også besøg af Tonny Hermansen, og hans søn Christoffer. Tonny Hermansen har netop udgivet en ny DVD, ?Teknik for alle?, der ser lidt anderledes på træningen og udviklingen af unge spillere, og træningsmetoder generelt.



Arkitekten bag den lærerige DVD havde tre hovedpunkter som han synes, skulle laves om.



?Pointløse turneringer, vores unge talenter er for teknisk dårlige, og der er for mange mandag/lørdagstrænere. Derfor passer tiden godt til, at sende en DVD på markedet nu. I disse tider har mange mennesker jo bærbare computere, og man ville så kunne bruge denne DVD som et hjælpeværktøj for forældretrænerne,? sagde Tonni Hermansen i DBF.

På spørgsmålet om, hvorvidt der var en grund til, at gøre noget ved denne problematik, havde Tonni Hermansen en klar holdning.

?Ja, det synes jeg hel klart. Jeg må indrømme, at jeg i de seneste otte år, hvor jeg har arbejdet med det her, har set alt for lidt teknisk fodbold. Det er blandt andet også derfor, at vi givere forældretrænerne mulighed for, at indbygge mere teknisk kunnen i træningen, via vores DVD. Jeg synes, at det er vigtigt, at vi får mere teknik ind i træningen igen,? sagde Tonni Hermansen, og sønnen Christoffer var enig med sin far.

?Der er mange, der losser alt for meget, i stedet for at prøve at spille bolden. Der er for få teknikere. Jeg træner meget med det tekniske derhjemme. Det kan man lære meget af,? sagde den 13-årige Christoffer Hermansen.

t

Hvis du ikke fik set Det´ Bare Fodbold mandag aften, så kan du se genudsendelsen tirsdag klokken 9.00 på Viasat Sport 1

Foto: Tonni Hermansen instruerer under træning









LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Schweiz – Algeriet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Colombia – Ghana

Argentina – Kap Verde

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer