– Det står nu klart, at anklagerne mod mig blot var forsøg fra fattige, misundelige og korrupte mennesker på at angribe mit omdømme.
– Hvis disse mennesker har noget værdighed tilbage, burde de i det mindste have anstændighed nok til at undskylde for deres handlinger og den skade, de har forvoldt.
Sådan sagde Gianni Infantino, oversat fra engelsk, blandt andet skrevet i en yderst påfaldende pressemeddelelse sendt ud af FIFA onsdag.
Anledningen var, at den schweiziske anklagemyndighed har droppet en efterforskning af FIFA’s præsident Gianni Infantino, der var i sigtekornet for uretmæssigt at have påvirket en efterforskning af korruption i forbindelse med tildelingen af VM-slutrunderne i 2018 og 2022 til Rusland og Qatar.
De schweiziske myndigheder har ifølge flere eksperter blandt andet lagt efterforskningen af den magtfulde fodboldboss ned, efter FIFA flere gange havde truet med at flytte hovedkvarteret fra Schweiz til Frankrig.
Samme sag har også kostet karrieren for højtstående personer i det schweiziske retssystem, blandt andet som følge af mistanke om, at man havde føjet Infantino for at stille FIFA-bossen og FIFA bedre i de massive korruptionsskandaler, der rystede FIFA i seneste årti.
Tipsbladets kommentator og redaktør for den trykte udgave Troels Bager Thøgersen forstår slet ikke, hvordan en dybt pinlig og problematisk sag får FIFA og Infantino til at danse det, Bager Thøgersen betegner som en sejrsdans.
– Havde Gianni Infantino drukket for meget energidrik, før den pressemeddelelse blev sendt ud? Det er bizart og dybt bekymrende at se, hvordan Infantino, der tydeligt har påvirket tonen og indholdet i pressemeddelelsen, reelt danser en sejrsdans og håner sine kritikere efter en sag, der mange steder havde kostet Infantino jobbet, også selvom den blev droppet af myndighederne, siger Troels Bager Thøgersen.
– Hvis man er i sigtekornet i en langvarig efterforskning forbundet til en gigantisk korruptionssag, skal man da ikke efterfølgende hovere og spille smart. Hvad er det da for et signal at sende?
– For mig at se taler Gianni Infantino her direkte til et bagland, dem der holder ham ved magten på FIFA’s kongres, og de diktaturstater, der vil være værter for FIFA’s store turneringer. Det er et budskab om, at Infantino og FIFA er urørlig, at man vil blæse på demokratiske proces og åbenhed, og at der ikke er nogen, der skal komme og sige noget, når FIFA og Infantinos bagland ud i de nationale forbund er involveret i politisk korruption eller decideret korruption.
– Jeg ville være vanvittig bekymret, hvis jeg var DBU og dansk klubfodbold. Den mand kan man jo ikke stole på eller arbejde sammen med. Det er med at få bygget nogle alliancer med andre forbund og organisationer i demokratiske lande, hvor man ikke forærer VM til et diktatur som Saudi-Arabien i en lukket proces, og hvor topcheferne ikke danser sejrsdans, når de slipper ud af en korruptionssag, siger Troels Bager Thøgersen.
Læs mere om det VM, Saudi-Arabien sandsynligvis har sikret sig i 2034, her.
LIVE
TransferLIVE: FCM bekræfter ‘vigtig’ option
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Storklub har taget kontakt
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Choktransfer på vej?
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
