Tordner mod boss: – Drukket for meget energidrik?

FIFA-præsident Gianni Infantinos sejrsdans efter en droppet politiundersøgelse er dybt usmagelig, mener Tipsbladets kommentator.



– Det står nu klart, at anklagerne mod mig blot var forsøg fra fattige, misundelige og korrupte mennesker på at angribe mit omdømme.

– Hvis disse mennesker har noget værdighed tilbage, burde de i det mindste have anstændighed nok til at undskylde for deres handlinger og den skade, de har forvoldt.

Sådan sagde Gianni Infantino, oversat fra engelsk, blandt andet skrevet i en yderst påfaldende pressemeddelelse sendt ud af FIFA onsdag.

Anledningen var, at den schweiziske anklagemyndighed har droppet en efterforskning af FIFA’s præsident Gianni Infantino, der var i sigtekornet for uretmæssigt at have påvirket en efterforskning af korruption i forbindelse med tildelingen af VM-slutrunderne i 2018 og 2022 til Rusland og Qatar.

De schweiziske myndigheder har ifølge flere eksperter blandt andet lagt efterforskningen af den magtfulde fodboldboss ned, efter FIFA flere gange havde truet med at flytte hovedkvarteret fra Schweiz til Frankrig.

Samme sag har også kostet karrieren for højtstående personer i det schweiziske retssystem, blandt andet som følge af mistanke om, at man havde føjet Infantino for at stille FIFA-bossen og FIFA bedre i de massive korruptionsskandaler, der rystede FIFA i seneste årti.

Tipsbladets kommentator og redaktør for den trykte udgave Troels Bager Thøgersen forstår slet ikke, hvordan en dybt pinlig og problematisk sag får FIFA og Infantino til at danse det, Bager Thøgersen betegner som en sejrsdans.

– Havde Gianni Infantino drukket for meget energidrik, før den pressemeddelelse blev sendt ud? Det er bizart og dybt bekymrende at se, hvordan Infantino, der tydeligt har påvirket tonen og indholdet i pressemeddelelsen, reelt danser en sejrsdans og håner sine kritikere efter en sag, der mange steder havde kostet Infantino jobbet, også selvom den blev droppet af myndighederne, siger Troels Bager Thøgersen.

– Hvis man er i sigtekornet i en langvarig efterforskning forbundet til en gigantisk korruptionssag, skal man da ikke efterfølgende hovere og spille smart. Hvad er det da for et signal at sende?

– For mig at se taler Gianni Infantino her direkte til et bagland, dem der holder ham ved magten på FIFA’s kongres, og de diktaturstater, der vil være værter for FIFA’s store turneringer. Det er et budskab om, at Infantino og FIFA er urørlig, at man vil blæse på demokratiske proces og åbenhed, og at der ikke er nogen, der skal komme og sige noget, når FIFA og Infantinos bagland ud i de nationale forbund er involveret i politisk korruption eller decideret korruption.

– Jeg ville være vanvittig bekymret, hvis jeg var DBU og dansk klubfodbold. Den mand kan man jo ikke stole på eller arbejde sammen med. Det er med at få bygget nogle alliancer med andre forbund og organisationer i demokratiske lande, hvor man ikke forærer VM til et diktatur som Saudi-Arabien i en lukket proces, og hvor topcheferne ikke danser sejrsdans, når de slipper ud af en korruptionssag, siger Troels Bager Thøgersen.

Læs mere om det VM, Saudi-Arabien sandsynligvis har sikret sig i 2034, her.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Kæk Wass: Han filmede!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Chelsea med historiens største PL-underskud

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Rasmus Højlund har ikke set det før

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Tottenham præsenterer ny træner

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

En historisk katastrofe for Danmark

Kæmpe stjerne besøger København

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Pinligt! Danmark brænder på stribe

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne