Tordner mod boss: – Drukket for meget energidrik?

FIFA-præsident Gianni Infantinos sejrsdans efter en droppet politiundersøgelse er dybt usmagelig, mener Tipsbladets kommentator.



– Det står nu klart, at anklagerne mod mig blot var forsøg fra fattige, misundelige og korrupte mennesker på at angribe mit omdømme.

– Hvis disse mennesker har noget værdighed tilbage, burde de i det mindste have anstændighed nok til at undskylde for deres handlinger og den skade, de har forvoldt.

Sådan sagde Gianni Infantino, oversat fra engelsk, blandt andet skrevet i en yderst påfaldende pressemeddelelse sendt ud af FIFA onsdag.

Anledningen var, at den schweiziske anklagemyndighed har droppet en efterforskning af FIFA’s præsident Gianni Infantino, der var i sigtekornet for uretmæssigt at have påvirket en efterforskning af korruption i forbindelse med tildelingen af VM-slutrunderne i 2018 og 2022 til Rusland og Qatar.

De schweiziske myndigheder har ifølge flere eksperter blandt andet lagt efterforskningen af den magtfulde fodboldboss ned, efter FIFA flere gange havde truet med at flytte hovedkvarteret fra Schweiz til Frankrig.

Samme sag har også kostet karrieren for højtstående personer i det schweiziske retssystem, blandt andet som følge af mistanke om, at man havde føjet Infantino for at stille FIFA-bossen og FIFA bedre i de massive korruptionsskandaler, der rystede FIFA i seneste årti.

Tipsbladets kommentator og redaktør for den trykte udgave Troels Bager Thøgersen forstår slet ikke, hvordan en dybt pinlig og problematisk sag får FIFA og Infantino til at danse det, Bager Thøgersen betegner som en sejrsdans.

– Havde Gianni Infantino drukket for meget energidrik, før den pressemeddelelse blev sendt ud? Det er bizart og dybt bekymrende at se, hvordan Infantino, der tydeligt har påvirket tonen og indholdet i pressemeddelelsen, reelt danser en sejrsdans og håner sine kritikere efter en sag, der mange steder havde kostet Infantino jobbet, også selvom den blev droppet af myndighederne, siger Troels Bager Thøgersen.

– Hvis man er i sigtekornet i en langvarig efterforskning forbundet til en gigantisk korruptionssag, skal man da ikke efterfølgende hovere og spille smart. Hvad er det da for et signal at sende?

– For mig at se taler Gianni Infantino her direkte til et bagland, dem der holder ham ved magten på FIFA’s kongres, og de diktaturstater, der vil være værter for FIFA’s store turneringer. Det er et budskab om, at Infantino og FIFA er urørlig, at man vil blæse på demokratiske proces og åbenhed, og at der ikke er nogen, der skal komme og sige noget, når FIFA og Infantinos bagland ud i de nationale forbund er involveret i politisk korruption eller decideret korruption.

– Jeg ville være vanvittig bekymret, hvis jeg var DBU og dansk klubfodbold. Den mand kan man jo ikke stole på eller arbejde sammen med. Det er med at få bygget nogle alliancer med andre forbund og organisationer i demokratiske lande, hvor man ikke forærer VM til et diktatur som Saudi-Arabien i en lukket proces, og hvor topcheferne ikke danser sejrsdans, når de slipper ud af en korruptionssag, siger Troels Bager Thøgersen.

Læs mere om det VM, Saudi-Arabien sandsynligvis har sikret sig i 2034, her.







LIVE

LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Morten Bruun med dyster spådom

Vejle Boldklub – OB

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FC København-talent har truffet stor beslutning

Det kommer formentlig til at ske

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jubler over ny Brøndby-chef

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Færdig? Manchester City har udset afløser

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Håber på FC København-exit

Brighton – Liverpool

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret