– Det står nu klart, at anklagerne mod mig blot var forsøg fra fattige, misundelige og korrupte mennesker på at angribe mit omdømme.
– Hvis disse mennesker har noget værdighed tilbage, burde de i det mindste have anstændighed nok til at undskylde for deres handlinger og den skade, de har forvoldt.
Sådan sagde Gianni Infantino, oversat fra engelsk, blandt andet skrevet i en yderst påfaldende pressemeddelelse sendt ud af FIFA onsdag.
Anledningen var, at den schweiziske anklagemyndighed har droppet en efterforskning af FIFA’s præsident Gianni Infantino, der var i sigtekornet for uretmæssigt at have påvirket en efterforskning af korruption i forbindelse med tildelingen af VM-slutrunderne i 2018 og 2022 til Rusland og Qatar.
De schweiziske myndigheder har ifølge flere eksperter blandt andet lagt efterforskningen af den magtfulde fodboldboss ned, efter FIFA flere gange havde truet med at flytte hovedkvarteret fra Schweiz til Frankrig.
Samme sag har også kostet karrieren for højtstående personer i det schweiziske retssystem, blandt andet som følge af mistanke om, at man havde føjet Infantino for at stille FIFA-bossen og FIFA bedre i de massive korruptionsskandaler, der rystede FIFA i seneste årti.
Tipsbladets kommentator og redaktør for den trykte udgave Troels Bager Thøgersen forstår slet ikke, hvordan en dybt pinlig og problematisk sag får FIFA og Infantino til at danse det, Bager Thøgersen betegner som en sejrsdans.
– Havde Gianni Infantino drukket for meget energidrik, før den pressemeddelelse blev sendt ud? Det er bizart og dybt bekymrende at se, hvordan Infantino, der tydeligt har påvirket tonen og indholdet i pressemeddelelsen, reelt danser en sejrsdans og håner sine kritikere efter en sag, der mange steder havde kostet Infantino jobbet, også selvom den blev droppet af myndighederne, siger Troels Bager Thøgersen.
– Hvis man er i sigtekornet i en langvarig efterforskning forbundet til en gigantisk korruptionssag, skal man da ikke efterfølgende hovere og spille smart. Hvad er det da for et signal at sende?
– For mig at se taler Gianni Infantino her direkte til et bagland, dem der holder ham ved magten på FIFA’s kongres, og de diktaturstater, der vil være værter for FIFA’s store turneringer. Det er et budskab om, at Infantino og FIFA er urørlig, at man vil blæse på demokratiske proces og åbenhed, og at der ikke er nogen, der skal komme og sige noget, når FIFA og Infantinos bagland ud i de nationale forbund er involveret i politisk korruption eller decideret korruption.
– Jeg ville være vanvittig bekymret, hvis jeg var DBU og dansk klubfodbold. Den mand kan man jo ikke stole på eller arbejde sammen med. Det er med at få bygget nogle alliancer med andre forbund og organisationer i demokratiske lande, hvor man ikke forærer VM til et diktatur som Saudi-Arabien i en lukket proces, og hvor topcheferne ikke danser sejrsdans, når de slipper ud af en korruptionssag, siger Troels Bager Thøgersen.
Læs mere om det VM, Saudi-Arabien sandsynligvis har sikret sig i 2034, her.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
