Tordner mod boss: – Drukket for meget energidrik?

FIFA-præsident Gianni Infantinos sejrsdans efter en droppet politiundersøgelse er dybt usmagelig, mener Tipsbladets kommentator.



– Det står nu klart, at anklagerne mod mig blot var forsøg fra fattige, misundelige og korrupte mennesker på at angribe mit omdømme.

– Hvis disse mennesker har noget værdighed tilbage, burde de i det mindste have anstændighed nok til at undskylde for deres handlinger og den skade, de har forvoldt.

Sådan sagde Gianni Infantino, oversat fra engelsk, blandt andet skrevet i en yderst påfaldende pressemeddelelse sendt ud af FIFA onsdag.

Anledningen var, at den schweiziske anklagemyndighed har droppet en efterforskning af FIFA’s præsident Gianni Infantino, der var i sigtekornet for uretmæssigt at have påvirket en efterforskning af korruption i forbindelse med tildelingen af VM-slutrunderne i 2018 og 2022 til Rusland og Qatar.

De schweiziske myndigheder har ifølge flere eksperter blandt andet lagt efterforskningen af den magtfulde fodboldboss ned, efter FIFA flere gange havde truet med at flytte hovedkvarteret fra Schweiz til Frankrig.

Samme sag har også kostet karrieren for højtstående personer i det schweiziske retssystem, blandt andet som følge af mistanke om, at man havde føjet Infantino for at stille FIFA-bossen og FIFA bedre i de massive korruptionsskandaler, der rystede FIFA i seneste årti.

Tipsbladets kommentator og redaktør for den trykte udgave Troels Bager Thøgersen forstår slet ikke, hvordan en dybt pinlig og problematisk sag får FIFA og Infantino til at danse det, Bager Thøgersen betegner som en sejrsdans.

– Havde Gianni Infantino drukket for meget energidrik, før den pressemeddelelse blev sendt ud? Det er bizart og dybt bekymrende at se, hvordan Infantino, der tydeligt har påvirket tonen og indholdet i pressemeddelelsen, reelt danser en sejrsdans og håner sine kritikere efter en sag, der mange steder havde kostet Infantino jobbet, også selvom den blev droppet af myndighederne, siger Troels Bager Thøgersen.

– Hvis man er i sigtekornet i en langvarig efterforskning forbundet til en gigantisk korruptionssag, skal man da ikke efterfølgende hovere og spille smart. Hvad er det da for et signal at sende?

– For mig at se taler Gianni Infantino her direkte til et bagland, dem der holder ham ved magten på FIFA’s kongres, og de diktaturstater, der vil være værter for FIFA’s store turneringer. Det er et budskab om, at Infantino og FIFA er urørlig, at man vil blæse på demokratiske proces og åbenhed, og at der ikke er nogen, der skal komme og sige noget, når FIFA og Infantinos bagland ud i de nationale forbund er involveret i politisk korruption eller decideret korruption.

– Jeg ville være vanvittig bekymret, hvis jeg var DBU og dansk klubfodbold. Den mand kan man jo ikke stole på eller arbejde sammen med. Det er med at få bygget nogle alliancer med andre forbund og organisationer i demokratiske lande, hvor man ikke forærer VM til et diktatur som Saudi-Arabien i en lukket proces, og hvor topcheferne ikke danser sejrsdans, når de slipper ud af en korruptionssag, siger Troels Bager Thøgersen.

Læs mere om det VM, Saudi-Arabien sandsynligvis har sikret sig i 2034, her.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Den første i næsten 40 år

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Færdig i FC Midtjylland?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

UEFA med ny stor FC København-straf

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

I svime over Højlund

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Samler informationer om FCK’er

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Manchester United jagter Liverpool-profil

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Bo Svensson i spil til stort job

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Arsenal skuffer mod bundprop

FC København-stjerne straffes af UEFA

Sæsonens hurtigste hattrick

Vild udtalelse om Nathan Trott

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner