Morten Bisgaard kommer næppe til at kede sig i det nye år. Den tidligere landsholdsspiller er allerede transitionstræner og analytiker i Vejle Boldklub samt assistenttræner på U17-landsholdet, og nu skal han også kommentere fodbold på den nye sportskanal TV2 Sport X og TV2 Play.
Det oplyser TV2 i en pressemeddelelse, hvor det fremhæves, at Bisgaard har stor indsigt i italiensk fodbold, hvilket måske er et forvarsel om, at han skal agere ekspertkommentator på kanalens Serie A-dækning.
Læs også:Ikke mere Strive: TV 2 køber rettighederne til La Liga og Serie A
TV2 har sikret sig rettighederne til at sende både Serie A, La Liga og MLS. Dem har streamingtjeneste Strive i dag, og den afgiver ikke kun rettighederne. Også kommentatorerne Morten Glinvad, Kenneth Hansen og John Bisgaard følger med. Henrik Fallesen, der er kommentator på både DR og Strive, skifter ligeledes til TV2
Truppen af ekspertkommentatorer kommer foruden Morten Bisgaard til at bestå af Kasper Lorentzen, der er på TV2 i forvejen, og Mads Junker, der kommer fra en lignende tjans hos Discovery.
– Allerede ved vores første snak blev jeg overbevist om, at Mads Junker passer perfekt ind hos TV 2 SPORT. Han har en fantastisk passion for blandt andet spansk fodbold, og han brænder for at formidle. Mads leverer skarpe analyser og holdninger og er samtidig godt selskab i studiet, siger Allan Hvid, redaktionschef for TV 2s fodbolddækning.
Mens TV2 Sport X og TV2 Play skal sende omkring 20 fodboldkampe hver uge i det nye år, sender hovedkanalen TV2 også kampen mellem FC Barcelona og Real Madrid den 18. december.
TV2 Sport X sender første gang den 4. januar.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Bayern München laver vildt comeback
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE
