TV2 hyrer nye fodboldkommentatorer: Vejle-træner scorer sit tredje job

Fra det nye år skal TV2’s nye fodboldkanal sende cirka 20 kampe hver uge, og nogen skal jo kommentere dem. TV-stationen har netop præsenteret de nye navne, der blandt andre tæller Mads Junker og Morten Bisgaard, der allerede er transitionstræner i Vejle Boldklub og assistent på U17-landsholdet.



Morten Bisgaard kommer næppe til at kede sig i det nye år. Den tidligere landsholdsspiller er allerede transitionstræner og analytiker i Vejle Boldklub samt assistenttræner på U17-landsholdet, og nu skal han også kommentere fodbold på den nye sportskanal TV2 Sport X og TV2 Play.

Det oplyser TV2 i en pressemeddelelse, hvor det fremhæves, at Bisgaard har stor indsigt i italiensk fodbold, hvilket måske er et forvarsel om, at han skal agere ekspertkommentator på kanalens Serie A-dækning.

Læs også:Ikke mere Strive: TV 2 køber rettighederne til La Liga og Serie A

TV2 har sikret sig rettighederne til at sende både Serie A, La Liga og MLS. Dem har streamingtjeneste Strive i dag, og den afgiver ikke kun rettighederne. Også kommentatorerne Morten Glinvad, Kenneth Hansen og John Bisgaard følger med. Henrik Fallesen, der er kommentator på både DR og Strive, skifter ligeledes til TV2

Truppen af ekspertkommentatorer kommer foruden Morten Bisgaard til at bestå af Kasper Lorentzen, der er på TV2 i forvejen, og Mads Junker, der kommer fra en lignende tjans hos Discovery.

– Allerede ved vores første snak blev jeg overbevist om, at Mads Junker passer perfekt ind hos TV 2 SPORT. Han har en fantastisk passion for blandt andet spansk fodbold, og han brænder for at formidle. Mads leverer skarpe analyser og holdninger og er samtidig godt selskab i studiet, siger Allan Hvid, redaktionschef for TV 2s fodbolddækning.

Mens TV2 Sport X og TV2 Play skal sende omkring 20 fodboldkampe hver uge i det nye år, sender hovedkanalen TV2 også kampen mellem FC Barcelona og Real Madrid den 18. december.

TV2 Sport X sender første gang den 4. januar.





Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Mål – AGF foran i guldbrag!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Den største genistreg i Superligaen?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv