Der er torsdag faldet dom i sagen om den skandaleombruste fodboldkamp mellem Union Berlin og Bochum.
Her fik Bochums målmand Patrick Drewes en lighter i hovedet mod slutningen, og kampen måtte afbrydes i 25 minutter, før den blev færdiggjort ved stillingen 1-1.
Sportsdomstolen i Tysklands Fodboldforbund (DFB) har besluttet at tildele Bochum en sejr på 2-0 som følge af episoden.
Det skriver nyhedsbureauet dpa.
– Skrivebordsafgørelser er altid sidste udvej, men her har vi at gøre med omstændigheder, som ikke rigtig gav os andre muligheder, siger domstolens formand, Stephan Oberholz.
– Vi har ikke fundet bevis for, at Drewes spillede skuespil, eller at der var tale om en konspiration eller et beskidt trick, tilføjer han.
Holdene kom tilbage på græsset efter episoden, men de to mandskaber var tydeligvis blevet enige om ikke at spille de sidste minutter.
I stedet blev bolden trillet lidt frem og tilbage, inden slutfløjtet fra kampens dommer lød. Bochum var da også løbet tør for udskiftninger, og en angriber var blevet nødt til at tage pladsen som målmand.
Union Berlin har en uge til at appellere dommen, som altså umiddelbart betyder, at holdet mister et point i Bundesligaen.
Her lå hovedstadsklubben før dommen nummer 12 med 17 point. Bochum er sidst i den bedste tyske række med seks point, når man ikke regner udfaldet af torsdagens afgørelse med.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
Ny kontrakt før VM-åbner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER