Union Berlin taberdømmes

Bochums Patrick Drewes fik en lighter i hovedet mod Union Berlin, som er blevet taberdømt i kampen.



Der er torsdag faldet dom i sagen om den skandaleombruste fodboldkamp mellem Union Berlin og Bochum.

Her fik Bochums målmand Patrick Drewes en lighter i hovedet mod slutningen, og kampen måtte afbrydes i 25 minutter, før den blev færdiggjort ved stillingen 1-1.

Sportsdomstolen i Tysklands Fodboldforbund (DFB) har besluttet at tildele Bochum en sejr på 2-0 som følge af episoden.

Det skriver nyhedsbureauet dpa.

– Skrivebordsafgørelser er altid sidste udvej, men her har vi at gøre med omstændigheder, som ikke rigtig gav os andre muligheder, siger domstolens formand, Stephan Oberholz.

– Vi har ikke fundet bevis for, at Drewes spillede skuespil, eller at der var tale om en konspiration eller et beskidt trick, tilføjer han.

Holdene kom tilbage på græsset efter episoden, men de to mandskaber var tydeligvis blevet enige om ikke at spille de sidste minutter.

I stedet blev bolden trillet lidt frem og tilbage, inden slutfløjtet fra kampens dommer lød. Bochum var da også løbet tør for udskiftninger, og en angriber var blevet nødt til at tage pladsen som målmand.

Union Berlin har en uge til at appellere dommen, som altså umiddelbart betyder, at holdet mister et point i Bundesligaen.

Her lå hovedstadsklubben før dommen nummer 12 med 17 point. Bochum er sidst i den bedste tyske række med seks point, når man ikke regner udfaldet af torsdagens afgørelse med.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Blæst bagover af 18-årig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Iran – New Zealand

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Jagter tidligere FCK-stjerne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Spanien – Kap Verde

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Elfenbenskysten – Ecuador

De vil have Victor Nelsson