Van(d)vittige forhold: – Tager det med et smil

Viborgs Anosike Ementa var ikke overrasket over, at søndagens pokalkamp i Brabrand blev en oplevelse, VFF-spillerne sjældent har set magen til på den dyngvåde bane nær Brabrandsøen.



VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF’s cheftræner Jakob Poulsen havde været forbi banen i Brabrand både i tirsdag og søndag morgen, før han kørte til Viborg for at tage turen til søndagens pokalkamp med resten af holdet.

Og Viborg-spillerne var fuldt forberedt på, at det ville blive en meget svær bane, hvilket det da også viste sig at være på en bane, Brabrand havde kæmpet stenhårdt for at dræne for vand, men hvor man før kampstart var nødt til at hælde sand på i de to målfelter.

Det blev en jævnbyrdig affære, hvor Viborg havde flest store chancer i første halvleg, mens værterne Brabrand havde en overvægt af chancer efter pausen.

Og det blev fodbold, som mange måske husker fra barndomsårene på vandede grusbaner eller i gamle dage på tv fra England i de lavere rækker.

Man kunne ikke sætte mange afleveringer i træk sammen især i og nær felterne, så for at opveje det spillede Anosike Ementa fra start, mens Viborgs midtbanespillere og backs tydeligvis havde ordre på at ramme Ementa tidligt og ofte.

– Det blev som forventet. Det blev en lige kamp på lange bolde og fight. Det var en meget ved oplevelse. Jeg ved ikke, om vi spillede så meget. Vi sparkede. Og det synes jeg egentlig fungerede udmærket, siger Anosike Ementa om kampen, der endte 1-1.

– Det er nok en af de kampe, hvor jeg har haft allerflest dueller. Men det var jeg også forberedt på, at det ville blive sådan noget her, siger angriberen.

Tipsbladets udsendte bemærkede ved et par lejligheder, at Anosike Ementa havde et smil på læben, når han var gået i græsset eller havde misset en afslutning eller aflevering, noget der i øvrigt skete for omtrent samtlige markspillere i pløret ved Brabrandsøen.

Angriberen kløede på og fik skabt chancer for holdet, mens Brabrands midtstoppere mange andre gange pakkede Ementa godt ind og var mindst to, ofte tre, mand om at passe på den høje Viborg-angriber.

Og for Ementa at se var der ikke andet at gøre end at spille efter forholdene og lade være med at blive frustreret og irriteret.

– Det er jo det eneste, man kan gøre. Tage det med et smil. Det er jo kamp, hvor der er så mange dueller, og der er nogle frispark, dommeren ikke får set. Det er lidt tilfældigt, det hele. Så det går ikke at blive frutreret over hver eneste duel. Det er bare at komme videre og at være klar til den næste, siger Anosike Ementa.

– Det er jo sådan, pokalen er. Vi vidste det godt på forhånd, at det ville være lidt andre forhold, end vi måske er vant til i Superligaen. Men det har også sin charme at komme ud sådan nogle steder her og at prøve lidt andet.

Nu skal Viborg FF på fredag have besøg af Brabrand IF, en kamp hvor VFF vil være gigantisk favorit til at vinde og til at kunne nedbryde 3. Divisionsholdet med hurtigt pasningsspil.

– Vores chancer er ganske store. Hvis vi leverer en ordentlig indsats i Viborg, kommer vi også videre i pokalen. Det er i hvert fald det, vi håber og tror på inde i omklædningen. Jeg tror, det bliver en lidt anden kamp, hvor vi kan spille på nogle af de ting, hvor vi er stærke, siger Anosike Ementa.

FC København slog lørdag Kolding IF 3-1 ude i pokalen, mens AGF og Brøndby IF mødes søndag aften i Århus.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Få mål i Herning

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kæmpe Silkeborg-kollaps

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

OB – Randers FC

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

‘Det drømmer alle om’

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nedtur for Højlund og Napoli

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage