Van(d)vittige forhold: – Tager det med et smil

Viborgs Anosike Ementa var ikke overrasket over, at søndagens pokalkamp i Brabrand blev en oplevelse, VFF-spillerne sjældent har set magen til på den dyngvåde bane nær Brabrandsøen.



VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF’s cheftræner Jakob Poulsen havde været forbi banen i Brabrand både i tirsdag og søndag morgen, før han kørte til Viborg for at tage turen til søndagens pokalkamp med resten af holdet.

Og Viborg-spillerne var fuldt forberedt på, at det ville blive en meget svær bane, hvilket det da også viste sig at være på en bane, Brabrand havde kæmpet stenhårdt for at dræne for vand, men hvor man før kampstart var nødt til at hælde sand på i de to målfelter.

Det blev en jævnbyrdig affære, hvor Viborg havde flest store chancer i første halvleg, mens værterne Brabrand havde en overvægt af chancer efter pausen.

Og det blev fodbold, som mange måske husker fra barndomsårene på vandede grusbaner eller i gamle dage på tv fra England i de lavere rækker.

Man kunne ikke sætte mange afleveringer i træk sammen især i og nær felterne, så for at opveje det spillede Anosike Ementa fra start, mens Viborgs midtbanespillere og backs tydeligvis havde ordre på at ramme Ementa tidligt og ofte.

– Det blev som forventet. Det blev en lige kamp på lange bolde og fight. Det var en meget ved oplevelse. Jeg ved ikke, om vi spillede så meget. Vi sparkede. Og det synes jeg egentlig fungerede udmærket, siger Anosike Ementa om kampen, der endte 1-1.

– Det er nok en af de kampe, hvor jeg har haft allerflest dueller. Men det var jeg også forberedt på, at det ville blive sådan noget her, siger angriberen.

Tipsbladets udsendte bemærkede ved et par lejligheder, at Anosike Ementa havde et smil på læben, når han var gået i græsset eller havde misset en afslutning eller aflevering, noget der i øvrigt skete for omtrent samtlige markspillere i pløret ved Brabrandsøen.

Angriberen kløede på og fik skabt chancer for holdet, mens Brabrands midtstoppere mange andre gange pakkede Ementa godt ind og var mindst to, ofte tre, mand om at passe på den høje Viborg-angriber.

Og for Ementa at se var der ikke andet at gøre end at spille efter forholdene og lade være med at blive frustreret og irriteret.

– Det er jo det eneste, man kan gøre. Tage det med et smil. Det er jo kamp, hvor der er så mange dueller, og der er nogle frispark, dommeren ikke får set. Det er lidt tilfældigt, det hele. Så det går ikke at blive frutreret over hver eneste duel. Det er bare at komme videre og at være klar til den næste, siger Anosike Ementa.

– Det er jo sådan, pokalen er. Vi vidste det godt på forhånd, at det ville være lidt andre forhold, end vi måske er vant til i Superligaen. Men det har også sin charme at komme ud sådan nogle steder her og at prøve lidt andet.

Nu skal Viborg FF på fredag have besøg af Brabrand IF, en kamp hvor VFF vil være gigantisk favorit til at vinde og til at kunne nedbryde 3. Divisionsholdet med hurtigt pasningsspil.

– Vores chancer er ganske store. Hvis vi leverer en ordentlig indsats i Viborg, kommer vi også videre i pokalen. Det er i hvert fald det, vi håber og tror på inde i omklædningen. Jeg tror, det bliver en lidt anden kamp, hvor vi kan spille på nogle af de ting, hvor vi er stærke, siger Anosike Ementa.

FC København slog lørdag Kolding IF 3-1 ude i pokalen, mens AGF og Brøndby IF mødes søndag aften i Århus.





TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio