VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF’s cheftræner Jakob Poulsen havde været forbi banen i Brabrand både i tirsdag og søndag morgen, før han kørte til Viborg for at tage turen til søndagens pokalkamp med resten af holdet.
Og Viborg-spillerne var fuldt forberedt på, at det ville blive en meget svær bane, hvilket det da også viste sig at være på en bane, Brabrand havde kæmpet stenhårdt for at dræne for vand, men hvor man før kampstart var nødt til at hælde sand på i de to målfelter.
Det blev en jævnbyrdig affære, hvor Viborg havde flest store chancer i første halvleg, mens værterne Brabrand havde en overvægt af chancer efter pausen.
Og det blev fodbold, som mange måske husker fra barndomsårene på vandede grusbaner eller i gamle dage på tv fra England i de lavere rækker.
Man kunne ikke sætte mange afleveringer i træk sammen især i og nær felterne, så for at opveje det spillede Anosike Ementa fra start, mens Viborgs midtbanespillere og backs tydeligvis havde ordre på at ramme Ementa tidligt og ofte.
– Det blev som forventet. Det blev en lige kamp på lange bolde og fight. Det var en meget ved oplevelse. Jeg ved ikke, om vi spillede så meget. Vi sparkede. Og det synes jeg egentlig fungerede udmærket, siger Anosike Ementa om kampen, der endte 1-1.
– Det er nok en af de kampe, hvor jeg har haft allerflest dueller. Men det var jeg også forberedt på, at det ville blive sådan noget her, siger angriberen.
Tipsbladets udsendte bemærkede ved et par lejligheder, at Anosike Ementa havde et smil på læben, når han var gået i græsset eller havde misset en afslutning eller aflevering, noget der i øvrigt skete for omtrent samtlige markspillere i pløret ved Brabrandsøen.
Angriberen kløede på og fik skabt chancer for holdet, mens Brabrands midtstoppere mange andre gange pakkede Ementa godt ind og var mindst to, ofte tre, mand om at passe på den høje Viborg-angriber.
Og for Ementa at se var der ikke andet at gøre end at spille efter forholdene og lade være med at blive frustreret og irriteret.
– Det er jo det eneste, man kan gøre. Tage det med et smil. Det er jo kamp, hvor der er så mange dueller, og der er nogle frispark, dommeren ikke får set. Det er lidt tilfældigt, det hele. Så det går ikke at blive frutreret over hver eneste duel. Det er bare at komme videre og at være klar til den næste, siger Anosike Ementa.
– Det er jo sådan, pokalen er. Vi vidste det godt på forhånd, at det ville være lidt andre forhold, end vi måske er vant til i Superligaen. Men det har også sin charme at komme ud sådan nogle steder her og at prøve lidt andet.
Nu skal Viborg FF på fredag have besøg af Brabrand IF, en kamp hvor VFF vil være gigantisk favorit til at vinde og til at kunne nedbryde 3. Divisionsholdet med hurtigt pasningsspil.
– Vores chancer er ganske store. Hvis vi leverer en ordentlig indsats i Viborg, kommer vi også videre i pokalen. Det er i hvert fald det, vi håber og tror på inde i omklædningen. Jeg tror, det bliver en lidt anden kamp, hvor vi kan spille på nogle af de ting, hvor vi er stærke, siger Anosike Ementa.
FC København slog lørdag Kolding IF 3-1 ude i pokalen, mens AGF og Brøndby IF mødes søndag aften i Århus.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Supercomputer: Her er VM-finalen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER