Van(d)vittige forhold: – Tager det med et smil

Viborgs Anosike Ementa var ikke overrasket over, at søndagens pokalkamp i Brabrand blev en oplevelse, VFF-spillerne sjældent har set magen til på den dyngvåde bane nær Brabrandsøen.



VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF’s cheftræner Jakob Poulsen havde været forbi banen i Brabrand både i tirsdag og søndag morgen, før han kørte til Viborg for at tage turen til søndagens pokalkamp med resten af holdet.

Og Viborg-spillerne var fuldt forberedt på, at det ville blive en meget svær bane, hvilket det da også viste sig at være på en bane, Brabrand havde kæmpet stenhårdt for at dræne for vand, men hvor man før kampstart var nødt til at hælde sand på i de to målfelter.

Det blev en jævnbyrdig affære, hvor Viborg havde flest store chancer i første halvleg, mens værterne Brabrand havde en overvægt af chancer efter pausen.

Og det blev fodbold, som mange måske husker fra barndomsårene på vandede grusbaner eller i gamle dage på tv fra England i de lavere rækker.

Man kunne ikke sætte mange afleveringer i træk sammen især i og nær felterne, så for at opveje det spillede Anosike Ementa fra start, mens Viborgs midtbanespillere og backs tydeligvis havde ordre på at ramme Ementa tidligt og ofte.

– Det blev som forventet. Det blev en lige kamp på lange bolde og fight. Det var en meget ved oplevelse. Jeg ved ikke, om vi spillede så meget. Vi sparkede. Og det synes jeg egentlig fungerede udmærket, siger Anosike Ementa om kampen, der endte 1-1.

– Det er nok en af de kampe, hvor jeg har haft allerflest dueller. Men det var jeg også forberedt på, at det ville blive sådan noget her, siger angriberen.

Tipsbladets udsendte bemærkede ved et par lejligheder, at Anosike Ementa havde et smil på læben, når han var gået i græsset eller havde misset en afslutning eller aflevering, noget der i øvrigt skete for omtrent samtlige markspillere i pløret ved Brabrandsøen.

Angriberen kløede på og fik skabt chancer for holdet, mens Brabrands midtstoppere mange andre gange pakkede Ementa godt ind og var mindst to, ofte tre, mand om at passe på den høje Viborg-angriber.

Og for Ementa at se var der ikke andet at gøre end at spille efter forholdene og lade være med at blive frustreret og irriteret.

– Det er jo det eneste, man kan gøre. Tage det med et smil. Det er jo kamp, hvor der er så mange dueller, og der er nogle frispark, dommeren ikke får set. Det er lidt tilfældigt, det hele. Så det går ikke at blive frutreret over hver eneste duel. Det er bare at komme videre og at være klar til den næste, siger Anosike Ementa.

– Det er jo sådan, pokalen er. Vi vidste det godt på forhånd, at det ville være lidt andre forhold, end vi måske er vant til i Superligaen. Men det har også sin charme at komme ud sådan nogle steder her og at prøve lidt andet.

Nu skal Viborg FF på fredag have besøg af Brabrand IF, en kamp hvor VFF vil være gigantisk favorit til at vinde og til at kunne nedbryde 3. Divisionsholdet med hurtigt pasningsspil.

– Vores chancer er ganske store. Hvis vi leverer en ordentlig indsats i Viborg, kommer vi også videre i pokalen. Det er i hvert fald det, vi håber og tror på inde i omklædningen. Jeg tror, det bliver en lidt anden kamp, hvor vi kan spille på nogle af de ting, hvor vi er stærke, siger Anosike Ementa.

FC København slog lørdag Kolding IF 3-1 ude i pokalen, mens AGF og Brøndby IF mødes søndag aften i Århus.





Surt show – dumpet!




LIVE

TransferLIVE: Choktransfer er på plads

Revser FC København: ‘Arrogant’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Her er FC Københavns pris på William Clem



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagter dansk landsholdsspiller

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Det vil være en skandale’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Superliga-retur?

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Voldsom kritik af FIFAs planer

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Diant Ramaj skal videre

Har budt en milliard

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det