Van(d)vittige forhold: – Tager det med et smil

Viborgs Anosike Ementa var ikke overrasket over, at søndagens pokalkamp i Brabrand blev en oplevelse, VFF-spillerne sjældent har set magen til på den dyngvåde bane nær Brabrandsøen.



VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF’s cheftræner Jakob Poulsen havde været forbi banen i Brabrand både i tirsdag og søndag morgen, før han kørte til Viborg for at tage turen til søndagens pokalkamp med resten af holdet.

Og Viborg-spillerne var fuldt forberedt på, at det ville blive en meget svær bane, hvilket det da også viste sig at være på en bane, Brabrand havde kæmpet stenhårdt for at dræne for vand, men hvor man før kampstart var nødt til at hælde sand på i de to målfelter.

Det blev en jævnbyrdig affære, hvor Viborg havde flest store chancer i første halvleg, mens værterne Brabrand havde en overvægt af chancer efter pausen.

Og det blev fodbold, som mange måske husker fra barndomsårene på vandede grusbaner eller i gamle dage på tv fra England i de lavere rækker.

Man kunne ikke sætte mange afleveringer i træk sammen især i og nær felterne, så for at opveje det spillede Anosike Ementa fra start, mens Viborgs midtbanespillere og backs tydeligvis havde ordre på at ramme Ementa tidligt og ofte.

– Det blev som forventet. Det blev en lige kamp på lange bolde og fight. Det var en meget ved oplevelse. Jeg ved ikke, om vi spillede så meget. Vi sparkede. Og det synes jeg egentlig fungerede udmærket, siger Anosike Ementa om kampen, der endte 1-1.

– Det er nok en af de kampe, hvor jeg har haft allerflest dueller. Men det var jeg også forberedt på, at det ville blive sådan noget her, siger angriberen.

Tipsbladets udsendte bemærkede ved et par lejligheder, at Anosike Ementa havde et smil på læben, når han var gået i græsset eller havde misset en afslutning eller aflevering, noget der i øvrigt skete for omtrent samtlige markspillere i pløret ved Brabrandsøen.

Angriberen kløede på og fik skabt chancer for holdet, mens Brabrands midtstoppere mange andre gange pakkede Ementa godt ind og var mindst to, ofte tre, mand om at passe på den høje Viborg-angriber.

Og for Ementa at se var der ikke andet at gøre end at spille efter forholdene og lade være med at blive frustreret og irriteret.

– Det er jo det eneste, man kan gøre. Tage det med et smil. Det er jo kamp, hvor der er så mange dueller, og der er nogle frispark, dommeren ikke får set. Det er lidt tilfældigt, det hele. Så det går ikke at blive frutreret over hver eneste duel. Det er bare at komme videre og at være klar til den næste, siger Anosike Ementa.

– Det er jo sådan, pokalen er. Vi vidste det godt på forhånd, at det ville være lidt andre forhold, end vi måske er vant til i Superligaen. Men det har også sin charme at komme ud sådan nogle steder her og at prøve lidt andet.

Nu skal Viborg FF på fredag have besøg af Brabrand IF, en kamp hvor VFF vil være gigantisk favorit til at vinde og til at kunne nedbryde 3. Divisionsholdet med hurtigt pasningsspil.

– Vores chancer er ganske store. Hvis vi leverer en ordentlig indsats i Viborg, kommer vi også videre i pokalen. Det er i hvert fald det, vi håber og tror på inde i omklædningen. Jeg tror, det bliver en lidt anden kamp, hvor vi kan spille på nogle af de ting, hvor vi er stærke, siger Anosike Ementa.

FC København slog lørdag Kolding IF 3-1 ude i pokalen, mens AGF og Brøndby IF mødes søndag aften i Århus.





Langt hen ad vejen har det været forrygende




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Forhandler om Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

FCM-profil drømmer om Manchester City

I svime over Froholdt – får ny hæder

De kan være færdige i Brøndby

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF