,

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Tipsbladet zoomer ind på Superligakampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland.



Viborg FF – FC Midtjylland 3-3 (2-0)
1-0 Bilal Brahimi (18.)
2-0 Tim Freriks (38.)
2-1 Valdemar Byskov (59.)
2-2 Martin Erlic (69.)
2-3 Mads Bech (87.)
3-3 Mees Hoedemakers (90+2)

Det var alt andet end kedeligt, da Viborg tog imod FC Midtjylland. Gæsterne startede som lyn og torden, da de lagde et massivt tryk på hjemmeholdet – det var nærmest spil til et mål.

Men pludselig stak Viborg af i et kontraangreb, bragte sig foran og så vendte billedet. Hjemmeholdet gik til pause med en føring på 2-0, som jo siges at være den farligste, og det kunne Viborg så også nikke genkendende til.

For midtjyderne kæmpede sig tilbage i kampen efter først en kæmpe målmandsfejl og siden en FCM-classic i form af en dødbold.

Så var der pludselig balance i regnskabet, og det store FCM-comeback blev fuldendt, da Mads Bech Sørensen sendte bolden i mål endnu engang, da der var få minutter tilbage.

Men bedst som man troede, Mike Tullbergs mandskab endte som Grinchen der stjal Viborgs julefest, dukkede Mees Hoedemakers op efter et hjørnespark dybt inde i overtiden, og så gik jublen amok i Viborg. Hold da op for et søndagsdrama!

Kampens bedste

Viborg FF

Den kunne også sagtens gives til flere af de heroisk kæmpende i både forsvaret og på midtbanen. Så det er måske lidt nemt, den går til en målscorer. Men Bilal Brahimi. HOLD NU OP en kasse han satte ind efter et vanvittigt kontraløb. Han fik bolden serveret perfekt og kanonerede den op i krogen. Sikke en afslutning og selvom Elias Olafsson strakte sig alt, han havde lært, kunne han bare sprælle. Han var chanceløs. Målet kom også efter en start på kampen, hvor FC Midtjylland ellers havde domineret totalt. Men det ændrede Bilal Brahimi altså på, og han fortsatte kampen med at være konstant opsøgende.

FC Midtjylland

Der er flere om buddet. Men en der gjorde sig bemærket var Valdemar Byskov, der blev skiftet ind efter pausen. Han skulle ikke bruge lang tid på banen, før han satte et meget vigtigt reducerende mål i kassen. Et mål, der var med til at starte det store midtjyske comeback, og han var ikke færdig med at kæmpe. Han pressede på og var en trussel for Viborg-mandskabet. Byskov fik efterfølgende sendt en ganske udmærket afslutning afsted mod hjemmeholdets mål, men desværre for ham og FC Midtjylland blev den blokeret.

Kampens værste

Hold da op for et drop. Hvad i alverden lavede Elias Olafsson lige der? Et højt indlæg landede egentlig rimelig sikkert i hænderne på keeperen – troede man. For midt i hans opspring gik det helt galt med både balance og landing, og så så det pludselig enormt klodset ud, da han formåede at tabe bolden. Tim Freriks kvitterede med et kæmpe ‘ja tak’ til dagens store adventsgave og sendte bolden i mål til 2-0. Den midtjyske målvogter var da også tydeligt frustreret over sin kæmpe brøler bagefter.

I anden halvleg var det så Lucas Lund, der var i gavehumør, da han ellers helt upresset spillede Valdemar Byskov, der kunne reducere meget let.

Kampens detalje

Av, det så bestemt ikke godt ud med Franculino. Superliga-topscoreren lagde sig første gang i græsset efter en afslutning i midten af første halvleg, men det så ud til, han egentlig kunne spille videre. Der gik dog ikke mange minutter, før han lagde sig grædende i græsset. Det gjorde ondt at se på – han var helt knust og gemte ansigtet i trøjen, da han gik ud. Hvor galt det er vides ikke endnu, men det ville være et mareridt for Mike Tullberg og FC Midtjylland, hvis de må undvære ham i længere tid. ‘Heldigvis’ er der blot to kampe tilbage, inden den står på vinterpause, så her får topscoreren rig mulighed for at komme sig.







LIVE

TransferLIVE: Man Utd jagter ‘den nye Pogba’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Topscorer færdig

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Stort medie fremhæver FCM-flop

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Her er prisen på Skov Olsen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Jeg var stiktosset

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

– De lignede lort!

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team