Vejle Boldklub viste pokalkamp uden tilladelse

Vejle Boldklub sendte onsdagens pokalkamp mod Vanløse IF på klubbens YouTube-kanal. Det havde VB bare ikke rettigheder til.



NENT Group og DR har sammen rettighederne til at vise kampe fra den danske pokalturnering, og der var fodbold på begge platforme onsdag aften. 

På Vejle Boldklubs officielle YouTube-kanal kunne man imidlertid også følge VB’s opgør mod Vanløse IF – et opgør, der fik en fuldstændig vanvittig afslutning med tre scoringer af gæsterne i overtiden.

Det var imidlertid et brud på rettighederne, at Vejle Boldklub viste kampen på YouTube. Det er udelukkende NENT og DR, der har tilladelse til at gøre det.

– Vi ville streame kampen til vores ejere på en lukket kanal, men ved en fejl endte den på vores åbne YouTube-kanal, og det er vi selvfølgelig kede af, siger Morten Pelch, der er kommunikationschef i Vejle Boldklub, til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi havde ikke gjort reklame for den noget sted, og jeg ringede efterfølgende til NENT og beklagede fejlen og tilbød dem at få målene fra kampen, som de sidenhen har vist. 

Hos NENT Group har man accepteret undskyldningen fra Vejle Boldklub, men Kim Mikkelsen, der er Head of Sport hos rettighedshaveren, appellerer kraftigt til, at noget lignende ikke gentager sig. Hverken i Vejle eller andre steder.

– Vejle kan selvfølgelig ikke bare vise kampe fra en rettighed, vi har, og det ved de også godt. Det er vi enige om, og jeg er sikker på, at det ikke sker igen fremadrettet, lyder det fra Kim Mikkelsen.

Torsdag aften er der igen pokalfodbold på DR 2 og 3+, der viser henholdsvis BK Frem mod AGF og Allerød FK mod Brøndby IF. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Raser: Det er latterligt!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Pokalhelt knækker FC København

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu