Vejle Boldklub viste pokalkamp uden tilladelse

Vejle Boldklub sendte onsdagens pokalkamp mod Vanløse IF på klubbens YouTube-kanal. Det havde VB bare ikke rettigheder til.



NENT Group og DR har sammen rettighederne til at vise kampe fra den danske pokalturnering, og der var fodbold på begge platforme onsdag aften. 

På Vejle Boldklubs officielle YouTube-kanal kunne man imidlertid også følge VB’s opgør mod Vanløse IF – et opgør, der fik en fuldstændig vanvittig afslutning med tre scoringer af gæsterne i overtiden.

Det var imidlertid et brud på rettighederne, at Vejle Boldklub viste kampen på YouTube. Det er udelukkende NENT og DR, der har tilladelse til at gøre det.

– Vi ville streame kampen til vores ejere på en lukket kanal, men ved en fejl endte den på vores åbne YouTube-kanal, og det er vi selvfølgelig kede af, siger Morten Pelch, der er kommunikationschef i Vejle Boldklub, til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi havde ikke gjort reklame for den noget sted, og jeg ringede efterfølgende til NENT og beklagede fejlen og tilbød dem at få målene fra kampen, som de sidenhen har vist. 

Hos NENT Group har man accepteret undskyldningen fra Vejle Boldklub, men Kim Mikkelsen, der er Head of Sport hos rettighedshaveren, appellerer kraftigt til, at noget lignende ikke gentager sig. Hverken i Vejle eller andre steder.

– Vejle kan selvfølgelig ikke bare vise kampe fra en rettighed, vi har, og det ved de også godt. Det er vi enige om, og jeg er sikker på, at det ikke sker igen fremadrettet, lyder det fra Kim Mikkelsen.

Torsdag aften er der igen pokalfodbold på DR 2 og 3+, der viser henholdsvis BK Frem mod AGF og Allerød FK mod Brøndby IF. 





TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Viborg FF – Sønderjyske

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Køber snart Brøndby-angriber

Wolfsburg – Bayern

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Manchester City – Brentford



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Peter Schmeichel lander stort job