NENT Group og DR har sammen rettighederne til at vise kampe fra den danske pokalturnering, og der var fodbold på begge platforme onsdag aften.
På Vejle Boldklubs officielle YouTube-kanal kunne man imidlertid også følge VB’s opgør mod Vanløse IF – et opgør, der fik en fuldstændig vanvittig afslutning med tre scoringer af gæsterne i overtiden.
Det var imidlertid et brud på rettighederne, at Vejle Boldklub viste kampen på YouTube. Det er udelukkende NENT og DR, der har tilladelse til at gøre det.
– Vi ville streame kampen til vores ejere på en lukket kanal, men ved en fejl endte den på vores åbne YouTube-kanal, og det er vi selvfølgelig kede af, siger Morten Pelch, der er kommunikationschef i Vejle Boldklub, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi havde ikke gjort reklame for den noget sted, og jeg ringede efterfølgende til NENT og beklagede fejlen og tilbød dem at få målene fra kampen, som de sidenhen har vist.
Hos NENT Group har man accepteret undskyldningen fra Vejle Boldklub, men Kim Mikkelsen, der er Head of Sport hos rettighedshaveren, appellerer kraftigt til, at noget lignende ikke gentager sig. Hverken i Vejle eller andre steder.
– Vejle kan selvfølgelig ikke bare vise kampe fra en rettighed, vi har, og det ved de også godt. Det er vi enige om, og jeg er sikker på, at det ikke sker igen fremadrettet, lyder det fra Kim Mikkelsen.
Torsdag aften er der igen pokalfodbold på DR 2 og 3+, der viser henholdsvis BK Frem mod AGF og Allerød FK mod Brøndby IF.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
AVIS
