Onsdag blev Viktor Fischer præsenteret som ny spiller i FC København, og søndag debuterede han for de danske mestre mod Brøndby IF i DBU Pokalens ottendedelsfinale. Den danske landsholdsspiller blev sendt i aktion fra anden halvlegs start, hvor stillingen var 1-0 til Brøndby IF, og det resultat holdt kampen ud.
– Vi var sløje i store dele af første halvleg, men får et godt overtag efter pausen og burde også have kommet frem til lidt flere chancer, men vi mangler at tro på, at vi kan det. Vi har mange stærke karakterer, men vi mangler at vise det og turde nogle flere ting. Men jeg er sikker på, at det kommer. Man kan godt mærke, at det er et hold, der har fået nogle knivstik i løbet af efteråret, siger Viktor Fischer og tilføjer:
– Hvis vi tager en kamp ad gangen og begynder at få selvtilliden tilbage, så kommer vi til at vinde flere kampe i træk, og så er der ikke så langt op. Vi skal vende de dårlige tanker og den der lidt lave selvforståelse, vi har lige nu. Vi skal have det løftet op til dér, hvor vi hører hjemme.
FCK-spilleren roser Brøndby for præstationen i pokalderbyet.
– Jeg synes, de spillede fint og tør spille fremad, men det er et hold, vi er bedre end, når vi får styr på tingene, siger Fischer.
Den danske landsholdsspiller blev modtaget med et stort jubelbrøl første gang, han viste sit ansigt i nationalarenaen, og det fulgte ham resten af eftermiddagen. Viktor Fischer fastslår, at han nød fansenes modtagelse.
– Jeg nød det og havde en god fornemmelse. Jeg kommer til at nyde at spille i Parken. Jeg synes, jeg fik en flot modtagelse, og jeg er stolt af det. Jeg havde også en rigtig fed følelse. Det er altid svært at stå i sådan en situation, for hvad er man for de her fans? Men de gav mig et indtryk af, hvad de synes om mig, og hvad de forventer af mig. Så må vi håbe, jeg kan leve op til det, lyder det fra FCK-debutanten.
Viktor Fischer mente godt, at han kunne have fået et straffespark i en situation i anden halvleg, hvor han tog et sololøb hele vejen fra egen halvdel og blev nedlagt i feltet.
– Jeg snakkede lidt med ham (dommeren, red.) om det inde på banen, og han syntes ikke, den var der. Det er så, hvad det er, men så er der i hvert fald frispark inden, lyder det fra Viktor Fischer.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
