Viktor Fischer efter debut: FCK har fået mange knivstik

Viktor Fischer debuterede søndag for FC København mod Brøndby, og han kunne godt mærke, at holdkammeraterne har haft det svært i denne sæson.



Onsdag blev Viktor Fischer præsenteret som ny spiller i FC København, og søndag debuterede han for de danske mestre mod Brøndby IF i DBU Pokalens ottendedelsfinale. Den danske landsholdsspiller blev sendt i aktion fra anden halvlegs start, hvor stillingen var 1-0 til Brøndby IF, og det resultat holdt kampen ud.

– Vi var sløje i store dele af første halvleg, men får et godt overtag efter pausen og burde også have kommet frem til lidt flere chancer, men vi mangler at tro på, at vi kan det. Vi har mange stærke karakterer, men vi mangler at vise det og turde nogle flere ting. Men jeg er sikker på, at det kommer. Man kan godt mærke, at det er et hold, der har fået nogle knivstik i løbet af efteråret, siger Viktor Fischer og tilføjer:

– Hvis vi tager en kamp ad gangen og begynder at få selvtilliden tilbage, så kommer vi til at vinde flere kampe i træk, og så er der ikke så langt op. Vi skal vende de dårlige tanker og den der lidt lave selvforståelse, vi har lige nu. Vi skal have det løftet op til dér, hvor vi hører hjemme.

FCK-spilleren roser Brøndby for præstationen i pokalderbyet.

– Jeg synes, de spillede fint og tør spille fremad, men det er et hold, vi er bedre end, når vi får styr på tingene, siger Fischer.

Den danske landsholdsspiller blev modtaget med et stort jubelbrøl første gang, han viste sit ansigt i nationalarenaen, og det fulgte ham resten af eftermiddagen. Viktor Fischer fastslår, at han nød fansenes modtagelse.

– Jeg nød det og havde en god fornemmelse. Jeg kommer til at nyde at spille i Parken. Jeg synes, jeg fik en flot modtagelse, og jeg er stolt af det. Jeg havde også en rigtig fed følelse. Det er altid svært at stå i sådan en situation, for hvad er man for de her fans? Men de gav mig et indtryk af, hvad de synes om mig, og hvad de forventer af mig. Så må vi håbe, jeg kan leve op til det, lyder det fra FCK-debutanten.

Viktor Fischer mente godt, at han kunne have fået et straffespark i en situation i anden halvleg, hvor han tog et sololøb hele vejen fra egen halvdel og blev nedlagt i feltet.

– Jeg snakkede lidt med ham (dommeren, red.) om det inde på banen, og han syntes ikke, den var der. Det er så, hvad det er, men så er der i hvert fald frispark inden, lyder det fra Viktor Fischer.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Superliga-klub bekræfter dialog med investor



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Kæk Wass: Han filmede!

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Joakim Mæhle åbner op

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Chelsea med historiens største PL-underskud

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham præsenterer ny træner

En historisk katastrofe for Danmark

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Orient kan vinde i Vest

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’