Vild oplevelse: 18-årige Adam på Iraks landshold

Dansk-irakiske Adam Rasheed jagter gennembruddet i Slovenien og er kommet på Iraks A-landshold. Som 18-årig.



For mange danske teenagere – både fodboldspillere og studerende eller andet – har en stor del af den seneste måned budt på juleferie, god mad og hygge med familie og venner. 

For 18-årige Adam Rasheed har det været lidt noget andet. 

Den dansk-irakiske forsvarsspiller fra NK Maribor har nemlig været med til en af sin unge karrieres hidtige højdepunkter. For første gang har han nemlig været med Iraks A-landshold, og det var i forbindelse med turneringen Arabian Gulf Cup, der blev afholdt i Kuwait. 

– Det var meget fedt at blive udtaget, siger Adam Rasheed til Tipsbladet, da han er tilbage i Danmark i et par dage, og tilføjer:

– Det er en venskabsturnering, som bliver afholdt hvert andet år, og det var fedt at opleve, at man er ret tæt på A-landsholdet og ikke er så langt fra at spille med de store drenge. Det var en stor oplevelse, og der var 55.000 fans på stadion til kampen mod Saudi-Arabien.

Kampen mod Saudi-Arabien var Iraks sidste ved turneringen. Ovenpå en sejr over Yemen og nederlag til både Bahrain og Saudi-Arabien røg Adam Rasheed og co. ud – men den dansk-irakiske stopper ser lyst på landsholdets fremtid.  

– Der kom ny trænerstab for to år siden, og landsholdet har rykket sig markant. Der er meget mere kvalitet. Træneren (Jesus Casas) har tidligere været assistent på det spanske landshold, og han har virkelig ført holdet videre og taget store skridt. Man tænker jo ikke Irak som en nation med stor fodboldhistorie, men de bygger op, siger dansk-irakeren, der ikke selv fik spilletid i turneringen.

Nogle af de mest prominente navne i Iraks trup er Zidane Iqbal, der har en fortid i Manchester United, og Ali Adnan, der har været i Udinese. Den tidligere AGF’er Ahmed Yasin er der også.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: NK Maribor

Kæmper for chancen i historisk klub
Adam Rasheed har været i både FC Nordsjælland og AaB som ungdomsspiller, men for et års tid rykkede han til udlandet. Han skiftede fra AaB til Torinos ungdomshold.

I sommer rykkede han igen videre, denne gang til NK Maribor, der har vundet hele 16 mesterskaber i Slovenien siden 1996 og blandt andet har stjernen Josip Ilicic i truppen. 

– At tage det skridt var noget af en beslutning for mig. Jeg vidste godt, at de lige er blevet købt af nogle tyrkerne, som også er involveret Fenerbahce og Hull City, og jeg ville gerne ind i deres projekt. Det er et eventyr, jeg gerne ville på, og det var at prøve noget nyt, som mange måske ikke kender, siger Adam Rasheed og tilføjer: 

– Jeg havde hørt om klubben, men jeg havde aldrig sat mig ind i det, og når man kommer til klubben, er det en stor og historisk klub. Det er den største i landet, så det er et stort skridt.

Hvordan går det i Slovenien? 

– Det går meget godt. Jeg er kun noteret for en førsteholdskamp, men Maribor havde også stor fokus på, at jeg skulle spille Youth League for dem, og der gav jeg et godt indtryk, siger de. Jeg har været en af nøglespillerne i den trup og samtidig har klubben godt øje på mig. Der er sket meget, siden de hentede mig i Torino, siger Adam Rasheed. 

I foråret gælder det for den 18-årige dansk-iraker om at få så meget spilletid på førsteholdet som muligt, så han både kan slå igennem på Maribors førstehold og Iraks landshold. 

Adam Rasheed var fast mand for NK Maribors hold i Youth League og i den slovenske U19-liga i efteråret. 







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

AaB i vildt comeback

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

FC København – Silkeborg IF

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Spotpris – så billig er Højbjerg

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

FC Midtjylland – Sønderjyske



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Transferpres på Albert Grønbæk

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

‘Hvem fanden ringer man til?’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

FCK bød på landsholdsmålmand

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn