Vild oplevelse: 18-årige Adam på Iraks landshold

Dansk-irakiske Adam Rasheed jagter gennembruddet i Slovenien og er kommet på Iraks A-landshold. Som 18-årig.



For mange danske teenagere – både fodboldspillere og studerende eller andet – har en stor del af den seneste måned budt på juleferie, god mad og hygge med familie og venner. 

For 18-årige Adam Rasheed har det været lidt noget andet. 

Den dansk-irakiske forsvarsspiller fra NK Maribor har nemlig været med til en af sin unge karrieres hidtige højdepunkter. For første gang har han nemlig været med Iraks A-landshold, og det var i forbindelse med turneringen Arabian Gulf Cup, der blev afholdt i Kuwait. 

– Det var meget fedt at blive udtaget, siger Adam Rasheed til Tipsbladet, da han er tilbage i Danmark i et par dage, og tilføjer:

– Det er en venskabsturnering, som bliver afholdt hvert andet år, og det var fedt at opleve, at man er ret tæt på A-landsholdet og ikke er så langt fra at spille med de store drenge. Det var en stor oplevelse, og der var 55.000 fans på stadion til kampen mod Saudi-Arabien.

Kampen mod Saudi-Arabien var Iraks sidste ved turneringen. Ovenpå en sejr over Yemen og nederlag til både Bahrain og Saudi-Arabien røg Adam Rasheed og co. ud – men den dansk-irakiske stopper ser lyst på landsholdets fremtid.  

– Der kom ny trænerstab for to år siden, og landsholdet har rykket sig markant. Der er meget mere kvalitet. Træneren (Jesus Casas) har tidligere været assistent på det spanske landshold, og han har virkelig ført holdet videre og taget store skridt. Man tænker jo ikke Irak som en nation med stor fodboldhistorie, men de bygger op, siger dansk-irakeren, der ikke selv fik spilletid i turneringen.

Nogle af de mest prominente navne i Iraks trup er Zidane Iqbal, der har en fortid i Manchester United, og Ali Adnan, der har været i Udinese. Den tidligere AGF’er Ahmed Yasin er der også.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: NK Maribor

Kæmper for chancen i historisk klub
Adam Rasheed har været i både FC Nordsjælland og AaB som ungdomsspiller, men for et års tid rykkede han til udlandet. Han skiftede fra AaB til Torinos ungdomshold.

I sommer rykkede han igen videre, denne gang til NK Maribor, der har vundet hele 16 mesterskaber i Slovenien siden 1996 og blandt andet har stjernen Josip Ilicic i truppen. 

– At tage det skridt var noget af en beslutning for mig. Jeg vidste godt, at de lige er blevet købt af nogle tyrkerne, som også er involveret Fenerbahce og Hull City, og jeg ville gerne ind i deres projekt. Det er et eventyr, jeg gerne ville på, og det var at prøve noget nyt, som mange måske ikke kender, siger Adam Rasheed og tilføjer: 

– Jeg havde hørt om klubben, men jeg havde aldrig sat mig ind i det, og når man kommer til klubben, er det en stor og historisk klub. Det er den største i landet, så det er et stort skridt.

Hvordan går det i Slovenien? 

– Det går meget godt. Jeg er kun noteret for en førsteholdskamp, men Maribor havde også stor fokus på, at jeg skulle spille Youth League for dem, og der gav jeg et godt indtryk, siger de. Jeg har været en af nøglespillerne i den trup og samtidig har klubben godt øje på mig. Der er sket meget, siden de hentede mig i Torino, siger Adam Rasheed. 

I foråret gælder det for den 18-årige dansk-iraker om at få så meget spilletid på førsteholdet som muligt, så han både kan slå igennem på Maribors førstehold og Iraks landshold. 

Adam Rasheed var fast mand for NK Maribors hold i Youth League og i den slovenske U19-liga i efteråret. 





LIVE

LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Store spørgsmålstegn inden FCK

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Brøndby med opløftende nyt om profil

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Færdig – nåede kun otte kampe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Henter FC København-spiller

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Ny melding om fremtiden

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest