For mange danske teenagere – både fodboldspillere og studerende eller andet – har en stor del af den seneste måned budt på juleferie, god mad og hygge med familie og venner.
For 18-årige Adam Rasheed har det været lidt noget andet.
Den dansk-irakiske forsvarsspiller fra NK Maribor har nemlig været med til en af sin unge karrieres hidtige højdepunkter. For første gang har han nemlig været med Iraks A-landshold, og det var i forbindelse med turneringen Arabian Gulf Cup, der blev afholdt i Kuwait.
– Det var meget fedt at blive udtaget, siger Adam Rasheed til Tipsbladet, da han er tilbage i Danmark i et par dage, og tilføjer:
– Det er en venskabsturnering, som bliver afholdt hvert andet år, og det var fedt at opleve, at man er ret tæt på A-landsholdet og ikke er så langt fra at spille med de store drenge. Det var en stor oplevelse, og der var 55.000 fans på stadion til kampen mod Saudi-Arabien.
Kampen mod Saudi-Arabien var Iraks sidste ved turneringen. Ovenpå en sejr over Yemen og nederlag til både Bahrain og Saudi-Arabien røg Adam Rasheed og co. ud – men den dansk-irakiske stopper ser lyst på landsholdets fremtid.
– Der kom ny trænerstab for to år siden, og landsholdet har rykket sig markant. Der er meget mere kvalitet. Træneren (Jesus Casas) har tidligere været assistent på det spanske landshold, og han har virkelig ført holdet videre og taget store skridt. Man tænker jo ikke Irak som en nation med stor fodboldhistorie, men de bygger op, siger dansk-irakeren, der ikke selv fik spilletid i turneringen.
Nogle af de mest prominente navne i Iraks trup er Zidane Iqbal, der har en fortid i Manchester United, og Ali Adnan, der har været i Udinese. Den tidligere AGF’er Ahmed Yasin er der også.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Kæmper for chancen i historisk klub
Adam Rasheed har været i både FC Nordsjælland og AaB som ungdomsspiller, men for et års tid rykkede han til udlandet. Han skiftede fra AaB til Torinos ungdomshold.
I sommer rykkede han igen videre, denne gang til NK Maribor, der har vundet hele 16 mesterskaber i Slovenien siden 1996 og blandt andet har stjernen Josip Ilicic i truppen.
– At tage det skridt var noget af en beslutning for mig. Jeg vidste godt, at de lige er blevet købt af nogle tyrkerne, som også er involveret Fenerbahce og Hull City, og jeg ville gerne ind i deres projekt. Det er et eventyr, jeg gerne ville på, og det var at prøve noget nyt, som mange måske ikke kender, siger Adam Rasheed og tilføjer:
– Jeg havde hørt om klubben, men jeg havde aldrig sat mig ind i det, og når man kommer til klubben, er det en stor og historisk klub. Det er den største i landet, så det er et stort skridt.
Hvordan går det i Slovenien?
– Det går meget godt. Jeg er kun noteret for en førsteholdskamp, men Maribor havde også stor fokus på, at jeg skulle spille Youth League for dem, og der gav jeg et godt indtryk, siger de. Jeg har været en af nøglespillerne i den trup og samtidig har klubben godt øje på mig. Der er sket meget, siden de hentede mig i Torino, siger Adam Rasheed.
I foråret gælder det for den 18-årige dansk-iraker om at få så meget spilletid på førsteholdet som muligt, så han både kan slå igennem på Maribors førstehold og Iraks landshold.
Adam Rasheed var fast mand for NK Maribors hold i Youth League og i den slovenske U19-liga i efteråret.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
– Han virker frustreret!
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED