Jonas Wind forstår, hvis man finder det besynderligt, at FC København solgte Rasmus Højlund i januar 2022. Inden Højlund nåede at få sit gennembrud i københavnerklubben.
Efter hattricket fra Højlund i Danmarks hjemmesejr på 3-1 i torsdags over Finland er den 20-årige Atalanta-angribers værdi steget endnu mere.
– Når man kigger tilbage, kan man godt forestille sig, at Højlund kunne have gjort det godt i FCK. Han kunne have taget over efter mig, da jeg blev solgt. Men sådan blev det ikke, siger Wind.
For over et år siden fik FCK et langt mindre millionbeløb for at sælge Højlund til Sturm Graz, end klubben fik for at sælge Wind til Wolfsburg. Det skete med få dages mellemrum.
Men dengang var rollerne byttet om, og ingen kunne vide, at Højlund ville gøre kometkarriere i først Sturm Graz og siden Atalanta, påpeger Wind.
– I bagklogskabens lys kan jeg godt se, at det så specielt ud, i og med at FCK solgte mig, og så kom Højlund også af sted. Man kunne måske have set, at han var den næste, der skulle tage over.
– Hvis man skal se det fra FCK's side, så kom der måske et økonomisk fint tilbud. Men jeg skal ikke gøre mig klog på overvejelserne omkring Højlund, siger Wind.
Højlund spillede 32 FCK-kampe og lavede fem mål. Wind minder om, at det ikke var lutter pragtpræstationer fra teenageren.
– Højlund kom tit ind i stedet for mig i slutningen af kampene. Han fik også nogle startpladser, og vi spillede en del sammen. Men det var ikke sådan, at han bragede igennem og scorede i hver kamp.
– Det er nok også noget, han selv vil sige. Det kunne de fleste se. Så det er ikke sådan, at man kan sige: Hvad fanden lavede FCK ved at sælge ham. Der har nok været en tanke bag det hele, påpeger Wind.
I østrigske Sturm Graz fik Højlund langt mere tillid og flere spilleminutter end i FCK. Det gav sig udslag i 12 mål i 21 kampe og et skifte til Atalanta.
– Det er ikke til at sige, om det var gået lige så godt, som det gør for ham nu, hvis han var blevet i FCK. Det har måske hjulpet ham at komme til udlandet og få lidt hår på brystet.
– Lige nu kan han være godt tilfreds med den karrierevej, han har taget, mener Wind.
Højlund har indtil nu kvitteret med otte mål i 25 kampe for Atalanta – heraf er de syv mål scoret i år.
– Den fysiske pakke havde han også dengang. Han var enormt hurtig og stærk. Så var der nogle ting, der skulle finjusteres. Det sidste års tid er et godt bevis på, at han har udviklet sig på mange områder.
– Hans berøringer på bolden er gode, han er skarp på løbene ind i feltet. Det så vi ved hans første mål mod finnerne. Han har lagt nogle ting på sit spil, som han ikke havde for et års tid siden.
– Det er en eksplosiv udvikling, han har været igennem. Det har hjulpet ham at komme af sted og væk fra FCK og komme til udlandet, konkluderer Wind.
De to tidligere FCK-holdkammerater skal sammen med resten af det danske fodboldlandshold møde Kasakhstan i holdets anden kamp i EM-kvalifikationen. Kampen spilles søndag klokken 15 dansk tid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Supercomputer spår FCM-nedtur
Farzam: En gave for FC København
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TIPSBLADET SPECIAL