Xabi Alonso håber at se tidligere rival som træner

Xabi Alonso ser gerne, at hans tidligere rival på banen går i hans fodspor uden for banen.



Jantelov var et fremmedord for ham, og han formåede altid at splitte vandende med kontroversielle holdninger og selvfede ytringer. 

Ja, han var nærmest tenderende til respektløs. Men Zlatan Ibrahimovic var en fantastisk fodboldspiller – ud over det sædvanlige. 

I sommer lagde den 41-årige svensker støvlerne på hylden efter en imponerende karriere, og står det til Xabi Alonso, bør han overveje at få en rolle uden for kridtstregerne. 

– Jeg har ikke et tæt forhold til Zlatan, fordi han var bare min modstander. Men hvis han træner, ville det være fantastisk. 

De to tidligere kamphaner repræsenterede hvert deres hold under de famøse El Classico-opgør. Xabi Alonso for Real Madrid og Zlatan Ibrahimovic for Barcelona. Førstnævnte håber, at de kan stå over for hinanden som trænere. 

– Jeg ville elske, at stå over for ham på sidelinjen på få meters afstand, men jeg skulle ikke alt for tæt på ham, siger den tidligere Real Madrid-spiller med et smil på læben til Kicker. 

Og det er da langt fra kun den kontroversielle svensker, som Alonso ville nyde at se i en rolle som træner. 

– Når jeg ser mine tidligere holdkammerater eller modstandere tage den samme vej, som jeg er gået, så kan jeg virkelig godt lide det.

– Jeg kan godt lide, at Xavi arbejder i Barcelona, at Gerrard gør sit, og jeg kan godt lide, at Frank Lampard arbejdede i Chelsea. 

Om Zlatan Ibrahimovic bliver den næste spiller i rækken til at stå på sidelinjen, det ved man endnu intet om, men der er ikke nogen tvivl om, hvad Xabi Alonso håber på. 

Den pensionerede svensker har da tydeligvis heller ikke sluppet fodboldverdenen helt. I tirsdags blev han set på San Siro, da AC Milan tog imod Newcastle i Champions Leagues gruppespil. 






Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Argentina – Egypten

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer