Jantelov var et fremmedord for ham, og han formåede altid at splitte vandende med kontroversielle holdninger og selvfede ytringer.
Ja, han var nærmest tenderende til respektløs. Men Zlatan Ibrahimovic var en fantastisk fodboldspiller – ud over det sædvanlige.
I sommer lagde den 41-årige svensker støvlerne på hylden efter en imponerende karriere, og står det til Xabi Alonso, bør han overveje at få en rolle uden for kridtstregerne.
– Jeg har ikke et tæt forhold til Zlatan, fordi han var bare min modstander. Men hvis han træner, ville det være fantastisk.
De to tidligere kamphaner repræsenterede hvert deres hold under de famøse El Classico-opgør. Xabi Alonso for Real Madrid og Zlatan Ibrahimovic for Barcelona. Førstnævnte håber, at de kan stå over for hinanden som trænere.
– Jeg ville elske, at stå over for ham på sidelinjen på få meters afstand, men jeg skulle ikke alt for tæt på ham, siger den tidligere Real Madrid-spiller med et smil på læben til Kicker.
Og det er da langt fra kun den kontroversielle svensker, som Alonso ville nyde at se i en rolle som træner.
– Når jeg ser mine tidligere holdkammerater eller modstandere tage den samme vej, som jeg er gået, så kan jeg virkelig godt lide det.
– Jeg kan godt lide, at Xavi arbejder i Barcelona, at Gerrard gør sit, og jeg kan godt lide, at Frank Lampard arbejdede i Chelsea.
Om Zlatan Ibrahimovic bliver den næste spiller i rækken til at stå på sidelinjen, det ved man endnu intet om, men der er ikke nogen tvivl om, hvad Xabi Alonso håber på.
Den pensionerede svensker har da tydeligvis heller ikke sluppet fodboldverdenen helt. I tirsdags blev han set på San Siro, da AC Milan tog imod Newcastle i Champions Leagues gruppespil.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT