Xabi Alonso håber at se tidligere rival som træner

Xabi Alonso ser gerne, at hans tidligere rival på banen går i hans fodspor uden for banen.



Jantelov var et fremmedord for ham, og han formåede altid at splitte vandende med kontroversielle holdninger og selvfede ytringer. 

Ja, han var nærmest tenderende til respektløs. Men Zlatan Ibrahimovic var en fantastisk fodboldspiller – ud over det sædvanlige. 

I sommer lagde den 41-årige svensker støvlerne på hylden efter en imponerende karriere, og står det til Xabi Alonso, bør han overveje at få en rolle uden for kridtstregerne. 

– Jeg har ikke et tæt forhold til Zlatan, fordi han var bare min modstander. Men hvis han træner, ville det være fantastisk. 

De to tidligere kamphaner repræsenterede hvert deres hold under de famøse El Classico-opgør. Xabi Alonso for Real Madrid og Zlatan Ibrahimovic for Barcelona. Førstnævnte håber, at de kan stå over for hinanden som trænere. 

– Jeg ville elske, at stå over for ham på sidelinjen på få meters afstand, men jeg skulle ikke alt for tæt på ham, siger den tidligere Real Madrid-spiller med et smil på læben til Kicker. 

Og det er da langt fra kun den kontroversielle svensker, som Alonso ville nyde at se i en rolle som træner. 

– Når jeg ser mine tidligere holdkammerater eller modstandere tage den samme vej, som jeg er gået, så kan jeg virkelig godt lide det.

– Jeg kan godt lide, at Xavi arbejder i Barcelona, at Gerrard gør sit, og jeg kan godt lide, at Frank Lampard arbejdede i Chelsea. 

Om Zlatan Ibrahimovic bliver den næste spiller i rækken til at stå på sidelinjen, det ved man endnu intet om, men der er ikke nogen tvivl om, hvad Xabi Alonso håber på. 

Den pensionerede svensker har da tydeligvis heller ikke sluppet fodboldverdenen helt. I tirsdags blev han set på San Siro, da AC Milan tog imod Newcastle i Champions Leagues gruppespil. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand