Xabi Alonso håber at se tidligere rival som træner

Xabi Alonso ser gerne, at hans tidligere rival på banen går i hans fodspor uden for banen.



Jantelov var et fremmedord for ham, og han formåede altid at splitte vandende med kontroversielle holdninger og selvfede ytringer. 

Ja, han var nærmest tenderende til respektløs. Men Zlatan Ibrahimovic var en fantastisk fodboldspiller – ud over det sædvanlige. 

I sommer lagde den 41-årige svensker støvlerne på hylden efter en imponerende karriere, og står det til Xabi Alonso, bør han overveje at få en rolle uden for kridtstregerne. 

– Jeg har ikke et tæt forhold til Zlatan, fordi han var bare min modstander. Men hvis han træner, ville det være fantastisk. 

De to tidligere kamphaner repræsenterede hvert deres hold under de famøse El Classico-opgør. Xabi Alonso for Real Madrid og Zlatan Ibrahimovic for Barcelona. Førstnævnte håber, at de kan stå over for hinanden som trænere. 

– Jeg ville elske, at stå over for ham på sidelinjen på få meters afstand, men jeg skulle ikke alt for tæt på ham, siger den tidligere Real Madrid-spiller med et smil på læben til Kicker. 

Og det er da langt fra kun den kontroversielle svensker, som Alonso ville nyde at se i en rolle som træner. 

– Når jeg ser mine tidligere holdkammerater eller modstandere tage den samme vej, som jeg er gået, så kan jeg virkelig godt lide det.

– Jeg kan godt lide, at Xavi arbejder i Barcelona, at Gerrard gør sit, og jeg kan godt lide, at Frank Lampard arbejdede i Chelsea. 

Om Zlatan Ibrahimovic bliver den næste spiller i rækken til at stå på sidelinjen, det ved man endnu intet om, men der er ikke nogen tvivl om, hvad Xabi Alonso håber på. 

Den pensionerede svensker har da tydeligvis heller ikke sluppet fodboldverdenen helt. I tirsdags blev han set på San Siro, da AC Milan tog imod Newcastle i Champions Leagues gruppespil. 





TransferLIVE: Tidl. SL-spiller fri på markedet




Optakt til FC Fredericia - OB LIVE

Superliga-LIVE: Vildt mål i 1. division

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Arsenal jagter Spurs-stjerne

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Officielt: FC København sælger stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Skyder Brøndby-transfer ned

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Det vil være en stor ting i FCK’