Sparta Rotterdam var hurtigst på aftrækkeren tilbage i januar, da Riza Durmisi efter flere sæsoner med skader, fravalg og manglende spilleminutter i Lazio røg på udlån.
– Første mål da jeg kom til Sparta, det var at spille så mange kampe som muligt, og så må vi se, hvor langt det rækker, siger Riza Durmisi om sin første tid i Holland, hvor han har optrådt otte gange.
Lazio-lejesvenden har et klart mål om at repræsentere det danske landshold igen, og den ambition hjælper spilletid og gode præstationer på. Det vil Riza Durmisi også gerne fortsætte med at levere efter sommerferien.
Så er spørgsmålet bare, om det bliver i Lazio eller et helt andet sted? Ifølge Tipsbladets oplysninger så er der lige nu to muligheder på blokken. Den ene er Rayo Vallecano i La Liga, som er meget interesseret i danskeren.
De følger ham tæt, og har tilbudt Durmisi-lejren et møde. Indtil videre venter danskeren på den spanske klubs udspil, før de tager stilling til at deltage i mødet. Hvad udspillet indeholder er uvist, men danskeren er villig til at gå ned i løn i et kommende skifte.
På den anden side, så er Lazio heller ikke ude af billedet endnu, da Maurizio Sarri godt kan lide Riza Durmisis spillertype. Ifølge Tipsbladets oplysninger, så har sportsdirektør i klubben, Igli Tare, heller ikke lukket døren for danskeren, der går ind i sit sidste kontraktår.
– I fodbold kan alt ske. Det kan hurtigt vende. Det går op og ned, så man skal aldrig sige aldrig. Jeg tager det stille og roligt, siger Riza Durmisi, der ikke vil forholde sig til de konkrete rygter.
I sidste ende handler det for den 28-årige venstre back om at finde et sted, hvor han kan spille fast, så han kan komme i betragtning til landsholdet. Ved sidste samling nævnte Kasper Hjulmand Riza Durmisi som en af boblerne, og det gjorde indtryk.
– Det var stort. Hver landsholdssamling er noget man ser frem til, og jeg vil ikke lægge skjul på, at det er en drøm at komme tilbage. Jeg kæmper hver dag for at komme tilbage på landsholdet, og få den følelse af at være en del af den danske nation.
Riza Durmisi står noteret for 23 landskampe, men har ikke været med siden 2019. Nu tyder meget på, at vejen tilbage bliver gennem enten Lazio eller Rayo Vallecano.
Danskeren har i forvejen et godt navn i Spanien, da han fra 2016 til 2018 var fast mand hos Real Betis.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
Martin Svensson scorer 75.000 på to uger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
MEDIE
Danske klubber vil have ham
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
