Sparta Rotterdam var hurtigst på aftrækkeren tilbage i januar, da Riza Durmisi efter flere sæsoner med skader, fravalg og manglende spilleminutter i Lazio røg på udlån.
– Første mål da jeg kom til Sparta, det var at spille så mange kampe som muligt, og så må vi se, hvor langt det rækker, siger Riza Durmisi om sin første tid i Holland, hvor han har optrådt otte gange.
Lazio-lejesvenden har et klart mål om at repræsentere det danske landshold igen, og den ambition hjælper spilletid og gode præstationer på. Det vil Riza Durmisi også gerne fortsætte med at levere efter sommerferien.
Så er spørgsmålet bare, om det bliver i Lazio eller et helt andet sted? Ifølge Tipsbladets oplysninger så er der lige nu to muligheder på blokken. Den ene er Rayo Vallecano i La Liga, som er meget interesseret i danskeren.
De følger ham tæt, og har tilbudt Durmisi-lejren et møde. Indtil videre venter danskeren på den spanske klubs udspil, før de tager stilling til at deltage i mødet. Hvad udspillet indeholder er uvist, men danskeren er villig til at gå ned i løn i et kommende skifte.
På den anden side, så er Lazio heller ikke ude af billedet endnu, da Maurizio Sarri godt kan lide Riza Durmisis spillertype. Ifølge Tipsbladets oplysninger, så har sportsdirektør i klubben, Igli Tare, heller ikke lukket døren for danskeren, der går ind i sit sidste kontraktår.
– I fodbold kan alt ske. Det kan hurtigt vende. Det går op og ned, så man skal aldrig sige aldrig. Jeg tager det stille og roligt, siger Riza Durmisi, der ikke vil forholde sig til de konkrete rygter.
I sidste ende handler det for den 28-årige venstre back om at finde et sted, hvor han kan spille fast, så han kan komme i betragtning til landsholdet. Ved sidste samling nævnte Kasper Hjulmand Riza Durmisi som en af boblerne, og det gjorde indtryk.
– Det var stort. Hver landsholdssamling er noget man ser frem til, og jeg vil ikke lægge skjul på, at det er en drøm at komme tilbage. Jeg kæmper hver dag for at komme tilbage på landsholdet, og få den følelse af at være en del af den danske nation.
Riza Durmisi står noteret for 23 landskampe, men har ikke været med siden 2019. Nu tyder meget på, at vejen tilbage bliver gennem enten Lazio eller Rayo Vallecano.
Danskeren har i forvejen et godt navn i Spanien, da han fra 2016 til 2018 var fast mand hos Real Betis.
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
Eriksen ude med hård kritik
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
