Afsløring: Spansk klub i dialog med Riza Durmisi

Riza Durmisi jagter spilletid og landsholdsfodbold igen, og for at indfri den ambition, så kan hans næste skifte meget vel være til spansk fodbold. Det kan Tipsbladet afsløre.



Sparta Rotterdam var hurtigst på aftrækkeren tilbage i januar, da Riza Durmisi efter flere sæsoner med skader, fravalg og manglende spilleminutter i Lazio røg på udlån.

– Første mål da jeg kom til Sparta, det var at spille så mange kampe som muligt, og så må vi se, hvor langt det rækker, siger Riza Durmisi om sin første tid i Holland, hvor han har optrådt otte gange.

Lazio-lejesvenden har et klart mål om at repræsentere det danske landshold igen, og den ambition hjælper spilletid og gode præstationer på. Det vil Riza Durmisi også gerne fortsætte med at levere efter sommerferien.

Så er spørgsmålet bare, om det bliver i Lazio eller et helt andet sted? Ifølge Tipsbladets oplysninger så er der lige nu to muligheder på blokken. Den ene er Rayo Vallecano i La Liga, som er meget interesseret i danskeren.

De følger ham tæt, og har tilbudt Durmisi-lejren et møde. Indtil videre venter danskeren på den spanske klubs udspil, før de tager stilling til at deltage i mødet. Hvad udspillet indeholder er uvist, men danskeren er villig til at gå ned i løn i et kommende skifte.

På den anden side, så er Lazio heller ikke ude af billedet endnu, da Maurizio Sarri godt kan lide Riza Durmisis spillertype. Ifølge Tipsbladets oplysninger, så har sportsdirektør i klubben, Igli Tare, heller ikke lukket døren for danskeren, der går ind i sit sidste kontraktår.

– I fodbold kan alt ske. Det kan hurtigt vende. Det går op og ned, så man skal aldrig sige aldrig. Jeg tager det stille og roligt, siger Riza Durmisi, der ikke vil forholde sig til de konkrete rygter.

I sidste ende handler det for den 28-årige venstre back om at finde et sted, hvor han kan spille fast, så han kan komme i betragtning til landsholdet. Ved sidste samling nævnte Kasper Hjulmand Riza Durmisi som en af boblerne, og det gjorde indtryk.

– Det var stort. Hver landsholdssamling er noget man ser frem til, og jeg vil ikke lægge skjul på, at det er en drøm at komme tilbage. Jeg kæmper hver dag for at komme tilbage på landsholdet, og få den følelse af at være en del af den danske nation.

Riza Durmisi står noteret for 23 landskampe, men har ikke været med siden 2019. Nu tyder meget på, at vejen tilbage bliver gennem enten Lazio eller Rayo Vallecano.

Danskeren har i forvejen et godt navn i Spanien, da han fra 2016 til 2018 var fast mand hos Real Betis. 



Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Storhylder Christian Nørgaard

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Køber sig ind i dansk klub

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Klar besked til FCK-fans

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København interesseret i denne angriber

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

– Vi bør være favoritter

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Vild med ny Eriksen-løsning

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Lothar Matthaüs storroser dansker

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Forlænger med Ståle Solbakken

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’