Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Med en scoring efter 87 minutter sikrede Robert Lewandowski Barcelona 2-1 over Atlético Madrid.



FC Barcelona er syv point foran Real Madrid i toppen af La Liga med blot otte runder tilbage af sæsonen.

Det er bundlinjen efter en lørdag, hvor Real Madrid overraskende tabte 1-2 til bundholdet Mallorca, mens Barcelona siden vandt med samme cifre i et ophedet møde med Atlético Madrid.

Den polske angrebsveteran Robert Lewandowski kom ind fra bænken og blev matchvinder for Barcelona, der spillede hele anden halvleg i overtal. Udover et rødt kort bød opgøret også på ti gule kort og flere lange VAR-gennemsyn.

Kampen i hovedstaden var den første af tre mellem Barcelona og Atlético Madrid på blot ti dage, eftersom de to også mødes i Champions Leagues kvartfinaler. Første møde er onsdag på Camp Nou.

Ligesom i sæsonens hidtidige tre indbyrdes opgør i liga og pokal var der lørdag aften god gang i løjerne fra første fløjt.

Antoine Griezmann og Fermin Lopez bød ind i hver sin ende, og efter 35 minutter traf Lamine Yamal ydersiden af stolpen efter sin første farlige aktion.

Det var dog trænerens søn Guiliano Simeone, som åbnede ballet, da han efter knap 40 minutter sparkede bolden i kassen til 1-0 efter en lang og præcis fremlægning af den tidligere Barcelona-spiller Clement Lenglet.

Bare et par minutter senere bragte Marcus Rashford balance i regnskabet efter en bande med Dani Olmo i en veludført omstilling, og det blev startskuddet til en skidt periode for værterne.

Inden pausefløjtet blev venstreback Nicolas Gonzalez således præsenteret for sit andet gule kort – siden ændret til et direkte rødt kort – for at bremse Yamal lige uden for feltet.

Kort efter genstarten jublede Atlético Madrid-træner Diego Simeone stort, da Gerard Martin fik et direkte rødt kort for at komme for sent i en duel.

Men smilet stivnede, da dommeren efter at have været ved VAR-skærmen ændrede sin kendelse til et gult kort, og Barcelona fortsat var i overtal.

Barcelona dominerede stort, men hjemmeholdets sidste skanse, Juan Musso, tog godt fra i de situationer, som den hårdt kæmpende defensiv ikke selv løste.

Efter 87 minutter måtte argentineren dog give fortabt, da Barcelonas portugisiske back Joao Cancelo med en god aktion fremtvang en ripost, der ramte Lewandowski på skulderen og sprang i mål.

/ritzau/





Viborg FF – AGF




LIVE

LIVE: Chok i dansk klub

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Kasper Dolberg i choktransfer?

Blandt dette årtusindes bedste

Simeone fatter det ikke

FC København – Silkeborg IF

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Roser Superliga-træners søn



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hvad f….. sker der Tullberg?

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Afslører særlig Thomas Frank-detalje



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Han fik et lortetilbud fra OB

OB – FC Fredericia

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jakob Poulsen med dyster melding

Vejle Boldklub – Randers FC

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Spotpris – så billig er Højbjerg

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til