Nu reagerer Carlo Ancelotti på kollaps

Kylian Mbappé skulle have været skarpere foran mål, siger Real Madrids cheftræner efter hjemmebanenederlag.



Real Madrid fortjente bedre, og hjemmebaneydmygelsen på 0-4 til ærkerivalen Barcelona kunne have gået meget anderledes, hvis stjerneangriberen Kylian Mbappé havde fundet netmaskerne.

Det siger Carlo Ancelotti, Real Madrids cheftræner, efter kampen.

– Resultatet afspejler ikke, hvad der skete på banen. Vi formåede ikke at tage føringen, og så gjorde de det. Kampen, indtil det første mål i hvert fald, var meget lige, og vi havde flere chancer.

– Vi vidste godt, at Barcelona ville stå langt fremme på banen, og det udnyttede vi ikke rigtigt. Mbappé fik muligheder, og nogle gange var han offside, men han havde tre-fire muligheder, hvor han skulle have været skarpere, siger Carlo Ancelotti.

Fra begyndelsen blev kampen spillet i et opskruet og intenst tempo, og især Real Madrids angrebsiver var lige til at blive forpustet af.

Gang på gang spillede Real sig til gigantiske chancer, men faktisk lige så mange gange afslørede efterfølgende langsomme gengivelser, at der havde været offside i opspillet.

Det skete efter nogle store afbrændere fra Kylian Mbappé og Vinicius Junior, som så i det mindste kunne trøste sig med, at en eventuel scoring var blevet underkendt.

Da Mbappé endelig sendte bolden i nettet efter en halv time, og man troede, der var mål, blev det underkendt for offside.

Med mål fra Robert Lewandowski, Lamine Yamal og Raphinha lød slutfløjtet med 4-0 til gæsterne.

– Det gør ondt. Det er et hårdt øjeblik, men jeg vil gerne sige tak til fansene for deres støtte.

– Vi er nødt til at glemme de sidste 30 minutter. Det er en lang sæson, og vi kan ikke give op. Vi skal slå tilbage, siger Ancelotti.

Med sejren fører Barcelona nu den spanske topdivision, La Liga. Barcelona har 30 point, mens Real Madrid ligger på andenpladsen med 24 point.

/ritzau/Reuters





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Brøndby IF – AGF

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Atletico Madrid interesseret i dansker

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg