Nu reagerer Carlo Ancelotti på kollaps

Kylian Mbappé skulle have været skarpere foran mål, siger Real Madrids cheftræner efter hjemmebanenederlag.



Real Madrid fortjente bedre, og hjemmebaneydmygelsen på 0-4 til ærkerivalen Barcelona kunne have gået meget anderledes, hvis stjerneangriberen Kylian Mbappé havde fundet netmaskerne.

Det siger Carlo Ancelotti, Real Madrids cheftræner, efter kampen.

– Resultatet afspejler ikke, hvad der skete på banen. Vi formåede ikke at tage føringen, og så gjorde de det. Kampen, indtil det første mål i hvert fald, var meget lige, og vi havde flere chancer.

– Vi vidste godt, at Barcelona ville stå langt fremme på banen, og det udnyttede vi ikke rigtigt. Mbappé fik muligheder, og nogle gange var han offside, men han havde tre-fire muligheder, hvor han skulle have været skarpere, siger Carlo Ancelotti.

Fra begyndelsen blev kampen spillet i et opskruet og intenst tempo, og især Real Madrids angrebsiver var lige til at blive forpustet af.

Gang på gang spillede Real sig til gigantiske chancer, men faktisk lige så mange gange afslørede efterfølgende langsomme gengivelser, at der havde været offside i opspillet.

Det skete efter nogle store afbrændere fra Kylian Mbappé og Vinicius Junior, som så i det mindste kunne trøste sig med, at en eventuel scoring var blevet underkendt.

Da Mbappé endelig sendte bolden i nettet efter en halv time, og man troede, der var mål, blev det underkendt for offside.

Med mål fra Robert Lewandowski, Lamine Yamal og Raphinha lød slutfløjtet med 4-0 til gæsterne.

– Det gør ondt. Det er et hårdt øjeblik, men jeg vil gerne sige tak til fansene for deres støtte.

– Vi er nødt til at glemme de sidste 30 minutter. Det er en lang sæson, og vi kan ikke give op. Vi skal slå tilbage, siger Ancelotti.

Med sejren fører Barcelona nu den spanske topdivision, La Liga. Barcelona har 30 point, mens Real Madrid ligger på andenpladsen med 24 point.

/ritzau/Reuters





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

‘Det er slut’

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Bud på 1,12 milliard afvist

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

FCK henter svensk talent

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

OB jagter tidligere Superliga-profil