Luis Suárez og Lionel Messi udgjorde i mange sæsoner en frygtet duo i Barcelona, men begge stjerner endte med at forlade klubben på mindre harmonisk vis.
Suárez blev således frosset ude og efterfølgende solgt til Atlético Madrid i 2020, mens økonomiske udfordringer sendte Lionel Messi til Paris Saint-Germain året efter.
Og i et interview med ESPN har Suárez nu fortalt om det smertelige Barcelona-exit.
– Det gjorde ondt, og vi led meget. Vi havde lige været igennem Champions League-exittet mod Bayern München, samt sagen med Leos fax [hvor Messi bad om at blive solgt, red.]. Det hele var meget kompliceret og smertefuldt. I første omgang på grund af de ting, der skete, men også på grund af den måde, vi blev behandlet, lyder det således fra Suárez.
– Jeg mødte op til træning, og de gav mig besked på at træne alene. Jeg led meget, og jeg kom hjem og græd, på grund af den måde, de havde behandlet mig. Det sårede mig, og det var også en besked om, at de ønskede at isolere Leo. Vi kunne ikke gøre noget, han var underlagt klubben. I min tid i Barcelona havde jeg aldrig en sæson, hvor jeg scorede under 25 mål. Vi havde en dårlig tid.
– Leo led meget. Jeg har aldrig set Messi græde så meget, som jeg så i Barcelona. Det sårede ham. Jeg har altid haft den der usikkerhed i forhold til, hvorfor alt det her sket, men heldigvis blev jeg glad i Atlético Madrid.
Luis Suárez skiftede i sommer tilbage til Nacional i hjemlandet, men flere spanske medier har reporteret, at uruguayaneren har kurs mod MLS efter VM.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
Her kan du se AGF mod Sabah FK
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Henter Mads Junker
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
INTERVIEW