– Jeg har aldrig set Messi græde så meget

Luis Suárez er stadig forundret over den behandling, som han og Lionel Messi blev udsat for i Barcelona.



Luis Suárez og Lionel Messi udgjorde i mange sæsoner en frygtet duo i Barcelona, men begge stjerner endte med at forlade klubben på mindre harmonisk vis. 

Suárez blev således frosset ude og efterfølgende solgt til Atlético Madrid i 2020, mens økonomiske udfordringer sendte Lionel Messi til Paris Saint-Germain året efter. 

Og i et interview med ESPN har Suárez nu fortalt om det smertelige Barcelona-exit. 

– Det gjorde ondt, og vi led meget. Vi havde lige været igennem Champions League-exittet mod Bayern München, samt sagen med Leos fax [hvor Messi bad om at blive solgt, red.]. Det hele var meget kompliceret og smertefuldt. I første omgang på grund af de ting, der skete, men også på grund af den måde, vi blev behandlet, lyder det således fra Suárez. 

– Jeg mødte op til træning, og de gav mig besked på at træne alene. Jeg led meget, og jeg kom hjem og græd, på grund af den måde, de havde behandlet mig. Det sårede mig, og det var også en besked om, at de ønskede at isolere Leo. Vi kunne ikke gøre noget, han var underlagt klubben. I min tid i Barcelona havde jeg aldrig en sæson, hvor jeg scorede under 25 mål. Vi havde en dårlig tid.

– Leo led meget. Jeg har aldrig set Messi græde så meget, som jeg så i Barcelona. Det sårede ham. Jeg har altid haft den der usikkerhed i forhold til, hvorfor alt det her sket, men heldigvis blev jeg glad i Atlético Madrid. 

Luis Suárez skiftede i sommer tilbage til Nacional i hjemlandet, men flere spanske medier har reporteret, at uruguayaneren har kurs mod MLS efter VM. 





– Han har en “grim” side




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Donald Trump bekræfter

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Skamroses af Thomas Nørgaard

‘Det er ufatteligt imponerende’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Brøndby tæt på ny forstærkning

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det var verdens undergang’

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Tuchel forsvarer sin taktik

Dansk klub jagter én særlig forstærkning