– Jeg har aldrig set Messi græde så meget

Luis Suárez er stadig forundret over den behandling, som han og Lionel Messi blev udsat for i Barcelona.



Luis Suárez og Lionel Messi udgjorde i mange sæsoner en frygtet duo i Barcelona, men begge stjerner endte med at forlade klubben på mindre harmonisk vis. 

Suárez blev således frosset ude og efterfølgende solgt til Atlético Madrid i 2020, mens økonomiske udfordringer sendte Lionel Messi til Paris Saint-Germain året efter. 

Og i et interview med ESPN har Suárez nu fortalt om det smertelige Barcelona-exit. 

– Det gjorde ondt, og vi led meget. Vi havde lige været igennem Champions League-exittet mod Bayern München, samt sagen med Leos fax [hvor Messi bad om at blive solgt, red.]. Det hele var meget kompliceret og smertefuldt. I første omgang på grund af de ting, der skete, men også på grund af den måde, vi blev behandlet, lyder det således fra Suárez. 

– Jeg mødte op til træning, og de gav mig besked på at træne alene. Jeg led meget, og jeg kom hjem og græd, på grund af den måde, de havde behandlet mig. Det sårede mig, og det var også en besked om, at de ønskede at isolere Leo. Vi kunne ikke gøre noget, han var underlagt klubben. I min tid i Barcelona havde jeg aldrig en sæson, hvor jeg scorede under 25 mål. Vi havde en dårlig tid.

– Leo led meget. Jeg har aldrig set Messi græde så meget, som jeg så i Barcelona. Det sårede ham. Jeg har altid haft den der usikkerhed i forhold til, hvorfor alt det her sket, men heldigvis blev jeg glad i Atlético Madrid. 

Luis Suárez skiftede i sommer tilbage til Nacional i hjemlandet, men flere spanske medier har reporteret, at uruguayaneren har kurs mod MLS efter VM. 







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Frygter Christian Eriksen-problem

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Liverpool – Chelsea