– Jeg har aldrig set Messi græde så meget

Luis Suárez er stadig forundret over den behandling, som han og Lionel Messi blev udsat for i Barcelona.



Luis Suárez og Lionel Messi udgjorde i mange sæsoner en frygtet duo i Barcelona, men begge stjerner endte med at forlade klubben på mindre harmonisk vis. 

Suárez blev således frosset ude og efterfølgende solgt til Atlético Madrid i 2020, mens økonomiske udfordringer sendte Lionel Messi til Paris Saint-Germain året efter. 

Og i et interview med ESPN har Suárez nu fortalt om det smertelige Barcelona-exit. 

– Det gjorde ondt, og vi led meget. Vi havde lige været igennem Champions League-exittet mod Bayern München, samt sagen med Leos fax [hvor Messi bad om at blive solgt, red.]. Det hele var meget kompliceret og smertefuldt. I første omgang på grund af de ting, der skete, men også på grund af den måde, vi blev behandlet, lyder det således fra Suárez. 

– Jeg mødte op til træning, og de gav mig besked på at træne alene. Jeg led meget, og jeg kom hjem og græd, på grund af den måde, de havde behandlet mig. Det sårede mig, og det var også en besked om, at de ønskede at isolere Leo. Vi kunne ikke gøre noget, han var underlagt klubben. I min tid i Barcelona havde jeg aldrig en sæson, hvor jeg scorede under 25 mål. Vi havde en dårlig tid.

– Leo led meget. Jeg har aldrig set Messi græde så meget, som jeg så i Barcelona. Det sårede ham. Jeg har altid haft den der usikkerhed i forhold til, hvorfor alt det her sket, men heldigvis blev jeg glad i Atlético Madrid. 

Luis Suárez skiftede i sommer tilbage til Nacional i hjemlandet, men flere spanske medier har reporteret, at uruguayaneren har kurs mod MLS efter VM. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Norge – Frankrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Egypten – Iran

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er enige med Mathias Jensen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’