La Liga støtter Barcelona i kontraktkrigen mod Lionel Messi

Der er skidt nyt for de interesserede klubber, som gerne ville have fingrene i FC Barcelonas Lionel Messi.



Lionel Messi bliver ikke gratis for en eventuel ny klub. Det fastslår La Liga, som styrer den bedste spanske fodboldrække.

La Liga skriver på sin hjemmeside, at en ny klub skal betale FC Barcelona et beløb, som svarer til Messis frikøbsklausul.

Der har været tvivl om, hvorvidt Messis frikøbsklausul var gældende eller ej. Nu er La Liga kommet med sin vurdering af sagen.

La Liga oplyser, at Messis kontrakt, der løber frem til sommeren 2021, samt frikøbsklausul stadig er gældende.

Ifølge flere spanske og internationale medier og nyhedsbureauer lyder Messis frikøbsklausul på 700 millioner euro, hvilket svarer til 5,2 milliarder danske kroner.

Flere spanske medier havde spekuleret i, at Messi kunne forlade Barcelona gratis, fordi han i sin fireårige kontrakt, der blev lavet i 2017, havde fået indskrevet en klausul.

Den lød på, at Messi inden 10. juni i år kunne anmode om et klubskifte og derefter kunne få lov til at skifte til en anden klub gratis.

På grund af udbruddet af coronavirus er hele sæsonen blevet skubbet, og derfor burde fristen i juni også være skubbet, mener Messis lejr.

Messis advokater vil ifølge Reuters argumentere for, at datoen 10. juni ikke længere er gældende, for normalt ville det være et tidspunkt, hvor sæsonen var afsluttet for længst.

Barcelonas sæson sluttede først, da holdet tabte 2-8 til Bayern München i kvartfinalen i Champions League i august.

Derefter meddelte Messi ifølge nyhedsbureauet AP, at han havde besluttet sig for at komme væk fra Barcelona.

Søndag formiddag skulle Messi være mødt op til coronatest, men ifølge flere medier udeblev argentineren.

/ritzau/





‘Et af de største danske resultater’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Jubler over store FC København-nyheder

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Dansk angriber sat til salg

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Revser Alexander Zorniger

OB vil have tidligere Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCM-transfer i fare

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Henter Mads Junker

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl