Læk afslører: Real Madrid betalte Ødegaards far hemmelige millioner

Da Real Madrid købte Martin Ødegaard, fik spillerens far et job i ungdomsafdelingen med en højere løn end Zinedine Zidane. Det bliver dog holdt hemmeligt.



Der var rift om Martin Ødegaard, der satte ild til den bedste række i Norge og imponerede på landsholdet som bare 15 år gammel. Konkurrencen var så stor, at Real Madrid tog en kontroversiel metode i brug for at vinde familien Ødegaards gunst.

Dokumenter fra det Football Leaks, der afløserer hemmelige aftaler i fodboldens verden, viser, at Real Madrid ansatte Hans Erik Ødegaard som assistenttræner for klubben U11-hold. Selv om han ikke talte spansk. Det skriver Politiken.

Ødegaard senior modtog årligt 750.000 kroner i løn og et engangsbeløb på 3 millioner euro, altså 22,4 millioner kroner. Det bragte den samlede udgift til nordmanden op på 25 millioner kroner for tre et halvt år. Hans kontrakt blev underskrevet og udløb de samme datoer, som Real Madrids aftale med Martin Ødegaard.

Den slags aftaler, hvor klubber ansætter eller på anden måde betaler forældre, er nogle steder forbudt, for eksempel i England. Hverken La Liga eller det spanske fodboldforbund kan dog fortælle Politiken, om det også er forbundt i Spanien.

Selv om Hans Erik Ødegaard efter alt at dømme rent faktisk har udfyldt en rolle i Real Madrid ungdomsafdeling, vurderer en advokat dog, at hans løn, der over de tre et halvt år var højere end andetholdstræneren Zinedine Zidanes, var ude af proportioner.

– Det er en vanvittig sum, og helt åbenlyst en skjult sag i Martin Ødegaards overgang. Det er der ingen tvivl om. Man arbejder ikke som ungdomstræner i Real Madrid til 25 millioner kroner over tre et halvt år. Ingen klub i verden betaler det, siger Per A. Flod til norske VG.

Hans Erik Ødegaard var før Real Madrid-aftalen ansat i Mjøndalen i Norge og vendte siden tilbage til klubben. I dag er hans U16-træner i Strømsgodset.

Sagen minder om den,  Chelsea slap dog angiveligt for straf for sin ageren i





Peger på ham som ny Superliga-træner




LIVE

TransferLIVE: Han afviser Tottenham

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Tæt på vild Superliga-handel – får option



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afslører: Storklub missede Højlund



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han bliver cheftræner i Brøndby

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Bud på 1,12 milliard afvist

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj