Mbappé ser rødt i Real Madrids smalle pligtsejr

Real Madrid fik ikke lov til at spare kræfter, da mestrene måtte slide sig til en sejr på 1-0 over Alaves.



De spanske mestre fra Real Madrid er fortsat inden for en afstand af topholdet FC Barcelona, hvor et forsvar af titlen er inden for rækkevidde.

Søndag vandt madrilenerne 1-0 ude over Alaves og bevarede den afstand op til Barcelona på fire point, som også var før weekendens spillerunde.

Der resterer syv spillerunder – blandt andet et møde mellem de to giganter.

Alaves kæmper for at undgå nedrykning, og det var fra start tydeligt at se, at Real Madrid var oppe mod et hold, som havde en masse på spil.

Hjemmeholdet investerede i duellerne, truede mesterholdets defensiv og forsøgte på ingen måde at fedte sig til et point. Det var en lige første halvleg spillemæssigt, men Real Madrid var farligere omkring feltet.

Knap midtvejs fik Raul Asencio bolden i mål, men VAR underkendte målet for et frispark.

Ingen forseelser blev dog begået, da Eduardo Camavinga ti minutter før pause med et flot placeret langskud lidt uden for feltet gjorde det til 1-0.

Alaves’ mulige vej tilbage i kampen blev markant lettere få minutter senere. Kylian Mbappé gik helt skævt og alt for voldsomt ind i en tackling.

Dommeren takserede det i første omgang til et gult kort, men ved VAR-tjekket var det tydeligt, at franskmanden stemplede rent ind på benet af modstanderen. Det udløste et korrekt rødt kort.

Alaves fik gode forudsætninger for at sætte sig på spillet, men holdet havde svært ved at skabe store chancer.

Real Madrid havde trods undertallet nogenlunde greb om kampen, og da Manuel Sanchez 20 minutter før tid kom for sent i en tackling af Vinicius Junior, betød et VAR-gennemsyn, at der skulle spilles ti mod ti.

Sanchez kom ikke med samme fart som Mbappé, men benet var strakt og støvleknopperne lige på læggen af Vinicius.

Real Madrid havde i slutminutter et par store chancer for at lukke kampen, men det skete først med dommerens afsluttende fløjt.

/ritzau/





Brøndby melder duo færdig og teaser




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Holland – Japan

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Han tager hjem fra VM

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Tyskland – Curacao



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Qatar – Schweiz