Mbappé ser rødt i Real Madrids smalle pligtsejr

Real Madrid fik ikke lov til at spare kræfter, da mestrene måtte slide sig til en sejr på 1-0 over Alaves.



De spanske mestre fra Real Madrid er fortsat inden for en afstand af topholdet FC Barcelona, hvor et forsvar af titlen er inden for rækkevidde.

Søndag vandt madrilenerne 1-0 ude over Alaves og bevarede den afstand op til Barcelona på fire point, som også var før weekendens spillerunde.

Der resterer syv spillerunder – blandt andet et møde mellem de to giganter.

Alaves kæmper for at undgå nedrykning, og det var fra start tydeligt at se, at Real Madrid var oppe mod et hold, som havde en masse på spil.

Hjemmeholdet investerede i duellerne, truede mesterholdets defensiv og forsøgte på ingen måde at fedte sig til et point. Det var en lige første halvleg spillemæssigt, men Real Madrid var farligere omkring feltet.

Knap midtvejs fik Raul Asencio bolden i mål, men VAR underkendte målet for et frispark.

Ingen forseelser blev dog begået, da Eduardo Camavinga ti minutter før pause med et flot placeret langskud lidt uden for feltet gjorde det til 1-0.

Alaves’ mulige vej tilbage i kampen blev markant lettere få minutter senere. Kylian Mbappé gik helt skævt og alt for voldsomt ind i en tackling.

Dommeren takserede det i første omgang til et gult kort, men ved VAR-tjekket var det tydeligt, at franskmanden stemplede rent ind på benet af modstanderen. Det udløste et korrekt rødt kort.

Alaves fik gode forudsætninger for at sætte sig på spillet, men holdet havde svært ved at skabe store chancer.

Real Madrid havde trods undertallet nogenlunde greb om kampen, og da Manuel Sanchez 20 minutter før tid kom for sent i en tackling af Vinicius Junior, betød et VAR-gennemsyn, at der skulle spilles ti mod ti.

Sanchez kom ikke med samme fart som Mbappé, men benet var strakt og støvleknopperne lige på læggen af Vinicius.

Real Madrid havde i slutminutter et par store chancer for at lukke kampen, men det skete først med dommerens afsluttende fløjt.

/ritzau/






Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis




LIVE

TransferLIVE: Forlader Superliga-klub

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Australien – Egypten

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Forstår intet af Bisseck-beslutning