De spanske mestre fra Real Madrid er fortsat inden for en afstand af topholdet FC Barcelona, hvor et forsvar af titlen er inden for rækkevidde.
Søndag vandt madrilenerne 1-0 ude over Alaves og bevarede den afstand op til Barcelona på fire point, som også var før weekendens spillerunde.
Der resterer syv spillerunder – blandt andet et møde mellem de to giganter.
Alaves kæmper for at undgå nedrykning, og det var fra start tydeligt at se, at Real Madrid var oppe mod et hold, som havde en masse på spil.
Hjemmeholdet investerede i duellerne, truede mesterholdets defensiv og forsøgte på ingen måde at fedte sig til et point. Det var en lige første halvleg spillemæssigt, men Real Madrid var farligere omkring feltet.
Knap midtvejs fik Raul Asencio bolden i mål, men VAR underkendte målet for et frispark.
Ingen forseelser blev dog begået, da Eduardo Camavinga ti minutter før pause med et flot placeret langskud lidt uden for feltet gjorde det til 1-0.
Alaves’ mulige vej tilbage i kampen blev markant lettere få minutter senere. Kylian Mbappé gik helt skævt og alt for voldsomt ind i en tackling.
Dommeren takserede det i første omgang til et gult kort, men ved VAR-tjekket var det tydeligt, at franskmanden stemplede rent ind på benet af modstanderen. Det udløste et korrekt rødt kort.
Alaves fik gode forudsætninger for at sætte sig på spillet, men holdet havde svært ved at skabe store chancer.
Real Madrid havde trods undertallet nogenlunde greb om kampen, og da Manuel Sanchez 20 minutter før tid kom for sent i en tackling af Vinicius Junior, betød et VAR-gennemsyn, at der skulle spilles ti mod ti.
Sanchez kom ikke med samme fart som Mbappé, men benet var strakt og støvleknopperne lige på læggen af Vinicius.
Real Madrid havde i slutminutter et par store chancer for at lukke kampen, men det skete først med dommerens afsluttende fløjt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han afviser Tottenham
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER