Mbappé ser rødt i Real Madrids smalle pligtsejr

Real Madrid fik ikke lov til at spare kræfter, da mestrene måtte slide sig til en sejr på 1-0 over Alaves.



De spanske mestre fra Real Madrid er fortsat inden for en afstand af topholdet FC Barcelona, hvor et forsvar af titlen er inden for rækkevidde.

Søndag vandt madrilenerne 1-0 ude over Alaves og bevarede den afstand op til Barcelona på fire point, som også var før weekendens spillerunde.

Der resterer syv spillerunder – blandt andet et møde mellem de to giganter.

Alaves kæmper for at undgå nedrykning, og det var fra start tydeligt at se, at Real Madrid var oppe mod et hold, som havde en masse på spil.

Hjemmeholdet investerede i duellerne, truede mesterholdets defensiv og forsøgte på ingen måde at fedte sig til et point. Det var en lige første halvleg spillemæssigt, men Real Madrid var farligere omkring feltet.

Knap midtvejs fik Raul Asencio bolden i mål, men VAR underkendte målet for et frispark.

Ingen forseelser blev dog begået, da Eduardo Camavinga ti minutter før pause med et flot placeret langskud lidt uden for feltet gjorde det til 1-0.

Alaves’ mulige vej tilbage i kampen blev markant lettere få minutter senere. Kylian Mbappé gik helt skævt og alt for voldsomt ind i en tackling.

Dommeren takserede det i første omgang til et gult kort, men ved VAR-tjekket var det tydeligt, at franskmanden stemplede rent ind på benet af modstanderen. Det udløste et korrekt rødt kort.

Alaves fik gode forudsætninger for at sætte sig på spillet, men holdet havde svært ved at skabe store chancer.

Real Madrid havde trods undertallet nogenlunde greb om kampen, og da Manuel Sanchez 20 minutter før tid kom for sent i en tackling af Vinicius Junior, betød et VAR-gennemsyn, at der skulle spilles ti mod ti.

Sanchez kom ikke med samme fart som Mbappé, men benet var strakt og støvleknopperne lige på læggen af Vinicius.

Real Madrid havde i slutminutter et par store chancer for at lukke kampen, men det skete først med dommerens afsluttende fløjt.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Manchester United – Nottingham Forest

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

De overvejer Christian Eriksen

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Chelsea – Manchester City

Rival sender stor ros til Bo Svensson

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten