De spanske mestre fra Real Madrid er fortsat inden for en afstand af topholdet FC Barcelona, hvor et forsvar af titlen er inden for rækkevidde.
Søndag vandt madrilenerne 1-0 ude over Alaves og bevarede den afstand op til Barcelona på fire point, som også var før weekendens spillerunde.
Der resterer syv spillerunder – blandt andet et møde mellem de to giganter.
Alaves kæmper for at undgå nedrykning, og det var fra start tydeligt at se, at Real Madrid var oppe mod et hold, som havde en masse på spil.
Hjemmeholdet investerede i duellerne, truede mesterholdets defensiv og forsøgte på ingen måde at fedte sig til et point. Det var en lige første halvleg spillemæssigt, men Real Madrid var farligere omkring feltet.
Knap midtvejs fik Raul Asencio bolden i mål, men VAR underkendte målet for et frispark.
Ingen forseelser blev dog begået, da Eduardo Camavinga ti minutter før pause med et flot placeret langskud lidt uden for feltet gjorde det til 1-0.
Alaves’ mulige vej tilbage i kampen blev markant lettere få minutter senere. Kylian Mbappé gik helt skævt og alt for voldsomt ind i en tackling.
Dommeren takserede det i første omgang til et gult kort, men ved VAR-tjekket var det tydeligt, at franskmanden stemplede rent ind på benet af modstanderen. Det udløste et korrekt rødt kort.
Alaves fik gode forudsætninger for at sætte sig på spillet, men holdet havde svært ved at skabe store chancer.
Real Madrid havde trods undertallet nogenlunde greb om kampen, og da Manuel Sanchez 20 minutter før tid kom for sent i en tackling af Vinicius Junior, betød et VAR-gennemsyn, at der skulle spilles ti mod ti.
Sanchez kom ikke med samme fart som Mbappé, men benet var strakt og støvleknopperne lige på læggen af Vinicius.
Real Madrid havde i slutminutter et par store chancer for at lukke kampen, men det skete først med dommerens afsluttende fløjt.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Panama – Kroatien
MEDIE