Medie: “El Cholo” har allerede opgivet Daniel Wass

Den argentinske Atletico Madrid-manager har angiveligt opgivet Daniel Wass, der dermed skal finde sig en anden klub, hvis han vil spille.



Han spillede fast i Valencia og på det danske landshold, men det er bare noget andet, når man kommer til en storklub. Og for danske Daniel Wass har det sidste halve år da også været svært.

For det første blev danskeren skadet i sin debut mod Real Madrid, men da der ikke var flere udskiftninger tilbage, måtte han humpe rundt på banen i de sidste minutter, og siden har Daniel Wass ikke spillet. I den første tid fordi han var skadet, siden fordi “El Cholo”, som fansene kalder manager Diego Simeone, ikke ville gøre brug af danskeren.

Og nu forlyder det i Superderporte.es, at Diego Simeone har opgivet Daniel Wass, og at det nu handler om at få lidt penge retur for danskeren, der trods alt har et godt navn i spansk fodbold.

Højrebacken har sådan set stadig et år igen af aftalen med Atletico Madrid, men klubben leder med lys og løfte efter en ny mand til højrebacken, hvor man i øvrigt også har Sime Vrsaljko i truppen.

Dermed tyder meget altså på, at Daniel Wass skal finde et andet sted at være, hvis han vil spille fodbold i dette efterår.

Og det vil han formentlig, for til vinter venter en VM-slutrunde, hvor Wass vil være selvskrevet til truppen, hvis han kommer i god form. Men spiller han ikke i efteråret, kan både Rasmus Nissen Kristensen og måske især Alexander Bah snige sig forbi til udtagelsen af VM-truppen – især hvis sidstnævnte får en god start i Benfica.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

VM-Vækkeuret: Giganternes fald



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’