Medie: “El Cholo” har allerede opgivet Daniel Wass

Den argentinske Atletico Madrid-manager har angiveligt opgivet Daniel Wass, der dermed skal finde sig en anden klub, hvis han vil spille.



Han spillede fast i Valencia og på det danske landshold, men det er bare noget andet, når man kommer til en storklub. Og for danske Daniel Wass har det sidste halve år da også været svært.

For det første blev danskeren skadet i sin debut mod Real Madrid, men da der ikke var flere udskiftninger tilbage, måtte han humpe rundt på banen i de sidste minutter, og siden har Daniel Wass ikke spillet. I den første tid fordi han var skadet, siden fordi “El Cholo”, som fansene kalder manager Diego Simeone, ikke ville gøre brug af danskeren.

Og nu forlyder det i Superderporte.es, at Diego Simeone har opgivet Daniel Wass, og at det nu handler om at få lidt penge retur for danskeren, der trods alt har et godt navn i spansk fodbold.

Højrebacken har sådan set stadig et år igen af aftalen med Atletico Madrid, men klubben leder med lys og løfte efter en ny mand til højrebacken, hvor man i øvrigt også har Sime Vrsaljko i truppen.

Dermed tyder meget altså på, at Daniel Wass skal finde et andet sted at være, hvis han vil spille fodbold i dette efterår.

Og det vil han formentlig, for til vinter venter en VM-slutrunde, hvor Wass vil være selvskrevet til truppen, hvis han kommer i god form. Men spiller han ikke i efteråret, kan både Rasmus Nissen Kristensen og måske især Alexander Bah snige sig forbi til udtagelsen af VM-truppen – især hvis sidstnævnte får en god start i Benfica.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson svært utilfreds

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!