Medie: Monsterløn afskrækker Brightons danskerplan

Martin Braithwaite indgår ikke i FC Barcelonas fremtidsplaner, men der er et problem i jagten på danskerens underskrift.



Martin Braithwaite har blot spillet 22 minutter siden sit comeback tilbage i januar. Det kan hverken han eller FC Barcelona være tilfredse med.

Ifølge det store spanske medie Sport, så har holdets cheftræner og danskeren haft samtaler tilbage i januar, hvor Braithwaite fik af vide, at han ikke indgår i fremtidsplanerne.

Derfor ligner det med al sandsynlighed et sommerskifte. Den første interesse har allerede meldt sin ankomst, hvor både Valencia og Celta Vigo er blevet nævnt blandt bejlerne.

Ifølge Sport er Brighton også en seriøs kandidat til danskerens underskrift. Der hersker dog flere problemer i håbet om en aftale til sommer, og det er Martin Braithwaites løn og kontraktlængde.

Den snart 31-årige angriber tjener omkring 30 millioner kroner om året, og det afskrækker bejlerne, da de ikke er i nærheden af at kunne matche det beløb. Derfor må Martin Braithwaite formentlig acceptere en lønnedgang til sommer, hvis han igen vil have spilletid.

Derudover er han på kontrakt i FC Barcelona frem til 2024, og det kommer angiveligt til at koste en stor pose penge at købe ham fri. Derfor har der også flere gange været spekuleret i en mulig lejeaftale.

Foruden 22 minutter efter sit comeback er det blevet til et hav af bænkpladser i foråret. Martin Braithwaite startede ellers sæsonen flot, da han stod bag to mål og en assist i tre kampe, inden en knæskade bremsede ham.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage