Medie: Monsterløn afskrækker Brightons danskerplan

Martin Braithwaite indgår ikke i FC Barcelonas fremtidsplaner, men der er et problem i jagten på danskerens underskrift.



Martin Braithwaite har blot spillet 22 minutter siden sit comeback tilbage i januar. Det kan hverken han eller FC Barcelona være tilfredse med.

Ifølge det store spanske medie Sport, så har holdets cheftræner og danskeren haft samtaler tilbage i januar, hvor Braithwaite fik af vide, at han ikke indgår i fremtidsplanerne.

Derfor ligner det med al sandsynlighed et sommerskifte. Den første interesse har allerede meldt sin ankomst, hvor både Valencia og Celta Vigo er blevet nævnt blandt bejlerne.

Ifølge Sport er Brighton også en seriøs kandidat til danskerens underskrift. Der hersker dog flere problemer i håbet om en aftale til sommer, og det er Martin Braithwaites løn og kontraktlængde.

Den snart 31-årige angriber tjener omkring 30 millioner kroner om året, og det afskrækker bejlerne, da de ikke er i nærheden af at kunne matche det beløb. Derfor må Martin Braithwaite formentlig acceptere en lønnedgang til sommer, hvis han igen vil have spilletid.

Derudover er han på kontrakt i FC Barcelona frem til 2024, og det kommer angiveligt til at koste en stor pose penge at købe ham fri. Derfor har der også flere gange været spekuleret i en mulig lejeaftale.

Foruden 22 minutter efter sit comeback er det blevet til et hav af bænkpladser i foråret. Martin Braithwaite startede ellers sæsonen flot, da han stod bag to mål og en assist i tre kampe, inden en knæskade bremsede ham.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde