Martin Braithwaite har været genstand for transferspekulationer stort set hele sommeren, efter Espanyol blev sendt ud i La Liga-mørket sidste sæson.
Meget har peget i retning af, at danskeren gerne vil søge mod nye græsgange, men klubbens prisskilt på angriberen og Braithwaites egne lønkrav har angiveligt været så stejle, at det har skræmt bejlere væk.
Der har efter sigende ikke været særlig mange konkrete tilbud , der har landet på Espanyols bord, men nu er der kommet konkret interesse fra La Liga-klubben Girona.
Ifølge den spanske avis Mundo Deportivo har den catalanske klub budt to millioner euro, svarende til 15 millioner kroner, hvilket Espanyol dog har afvist.
Avisen skriver dog videre, at Espanyol forventer endnu et bud fra Girona, som der med nogen sandsynlighed vil blive accepteret, da 15 millioner kroner nærmer sig det prisleje, som klubben vil have for danskeren.
Ydermere er Braithwaite blevet udeladt af kamptruppen mod Mirandes, hvilket, ifølge Mundo Deportivo, kunne pege i retning af, at den tidligere Esbjerg-spiller afsøger muligheden for et skifte.
Cheftræner Luis García afviser denne udlægning, og forklarer, at Braithwaite sidder over på grund af en mindre skade.
– Jeg tror altid på folk. Martin er professionel, han bekymrer sig om holdet udenfor og inde på træningsbanen, og han er en meget vigtig fodboldspiller for os. Jeg kan ikke tvivle på mine spillere. Hvis de bedrager mig, vil problemet være deres. Jeg er sikker på, at han ikke lyver om sin skade, fortæller han ifølge Mundo Deportivo.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer