Tvivl om Liverpool-stjerne: Han er Reals plan B

Real Madrid arbejder fortsat benhårdt på at hente Trent Alexander-Arnold, men skulle den mission ikke lykkes, så har de fundet et alternativ.



En af sæsonens helt store transfersagaer kredser sig omkring Liverpool, Real Madrid og Trent Alexander-Arnold.

Stjernebacken har kontraktudløb til sommer, og man forstår, hvis der er mange i Liverpool, der gruer for januar, hvor Alexander-Arnold frit må forhandle med andre klubber, såfremt han ikke har forlænget inden da. 

Nerverne bliver ikke mindre af, at det er Real Madrid, som lurer på at hente Alexander-Arnold på en fri transfer til sommer. 

"Kongeklubben" er dog klar over, at det slet ikke er sikkert, at man når i mål med den mission, så derfor tæker man i alternativer, og ifølge AS har man allerede fundet en plan B. 

Her har ham identificeret Tottenham-backen Pedro Porro, men han bliver ikke nogen billig herre at købe.

Således skulle Tottenham have smækket et prisskilt på mellem 45 og 50 millioner euro på ham, hvilket ikke burde afskrække den spanske klub. 

Pedro Porro er fast mand på Tottenham-holdet, hvor han næsten har spillet fuldtid i sæsonens ni første Premier League-kampe. 

Han er ligeledes en del af det spanske landshold, hvor han i den seneste landsholdspause spillede to gange 90 minutter mod både Danmark og Sverige.

Real Madrid har store problemer på højre backen efter Dani Carvajals alvorlige skade, og i øjeblikket er Lucas Vazquez fast mand derude.







LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Iran – New Zealand

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM

De vil have Victor Nelsson

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Holland – Japan

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren