Den unge danske målmand Filip Jörgensen har i denne sæson erobret pladsen som førstekeeper i den spanske La Liga-klub Villarreal. Han er en målmand, som har tiltrukket sig stor opmærksomhed.
Han er dog en spiller, som også er meget ydmyg, og det udpeger hans målmandstræner Marc Ramirez i et interview med den spanske sportsavis Sport.
– Han har altid været stille, holdt lav profil, ikke larmet, arbejdet i stilhed. En indadvendt dreng. Han har sådan en profil som spiller og ung dreng, der ikke eksisterer. Respektfuld, stille, kun bekymret for sit eget område og uden at blive involveret i andres. En meget ydmyg dreng, lyder det fra Villarreal-træneren.
Derudover bliver der peget på, at Jörgensens hemmelighed handler om, at han er en kæmpe fodboldfan.
– Han er en af de målmænd, som kan lide fodbold mest af dem, jeg kender. Han elsker det, han er passioneret om det. Hvis du ikke stopper ham, så ser han fodbold i 24 timer, siger han og fortsætter:
– Han lever for fodbold, men det behøver ikke være sådan, og fra klubben har vi rådet ham til at have andre hobbyer, lyder det fra Ramirez, som ser en intelligent spiller på både et personligt og sportsligt plan, som er dedikeret til at forbedre sig.
Samtidig bliver de tekniske evner også fremhævet fra Villarreal-målmandstræneren, hvor også hans forståelse på det taktiske område hjælper ham med at forstå kampene.
Filip Jörgensen bliver desuden kaldt for 'vogteren af Øresund-strædet'. Han har da også både dansk og svensk blod i årerne, da faren er dansk og moren er svensk. Det er blevet til seks U21-landskampe for Danmark.
Selv har Jörgensen fortalt om skridtet op i Villarreal til Tipsbladet. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
OPTAKT
England – Ghana
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE