Vilde med dansk La Liga-keeper: Kæmpe fodboldfan

Den danske Villarreal-keeper Filip Jörgensen får mange flotte ord med på vejen af sin målmandstræner i klubben.



Den unge danske målmand Filip Jörgensen har i denne sæson erobret pladsen som førstekeeper i den spanske La Liga-klub Villarreal. Han er en målmand, som har tiltrukket sig stor opmærksomhed.

Han er dog en spiller, som også er meget ydmyg, og det udpeger hans målmandstræner Marc Ramirez i et interview med den spanske sportsavis Sport.

– Han har altid været stille, holdt lav profil, ikke larmet, arbejdet i stilhed. En indadvendt dreng. Han har sådan en profil som spiller og ung dreng, der ikke eksisterer. Respektfuld, stille, kun bekymret for sit eget område og uden at blive involveret i andres. En meget ydmyg dreng, lyder det fra Villarreal-træneren.

Derudover bliver der peget på, at Jörgensens hemmelighed handler om, at han er en kæmpe fodboldfan. 

– Han er en af de målmænd, som kan lide fodbold mest af dem, jeg kender. Han elsker det, han er passioneret om det. Hvis du ikke stopper ham, så ser han fodbold i 24 timer, siger han og fortsætter:

– Han lever for fodbold, men det behøver ikke være sådan, og fra klubben har vi rådet ham til at have andre hobbyer, lyder det fra Ramirez, som ser en intelligent spiller på både et personligt og sportsligt plan, som er dedikeret til at forbedre sig.

Samtidig bliver de tekniske evner også fremhævet fra Villarreal-målmandstræneren, hvor også hans forståelse på det taktiske område hjælper ham med at forstå kampene.

Filip Jörgensen bliver desuden kaldt for 'vogteren af Øresund-strædet'. Han har da også både dansk og svensk blod i årerne, da faren er dansk og moren er svensk. Det er blevet til seks U21-landskampe for Danmark.

Selv har Jörgensen fortalt om skridtet op i Villarreal til Tipsbladet. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: AGF-flop skifter klub

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superligaen er knækket

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Scorer heftig lønstigning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Arbejder på Brøndby-exit

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Sønderjyske sælger profil

Fredberg henter italiensk legende