Søndag aften venter et brag i den spanske liga, når Atletico Madrid og Barcelona tørner sammen. Her bliver det sandsynligvis med den danske landsholdsspiller Andreas Christensen på den defensive midtbane for catalanerne.
Ved Barcelonas pressemøde forud for opgøret kom cheftræner Xavi da også ind på Christensens nye rolle.
– Ideen om at prøve Andreas der har fungeret rigtig godt, han nyder det. Det giver os meget balance og ro, han vinder dueller. Han bliver bedre med bolden uden at være på sin normale position, han ser fremad, han tør mere. Han forbedrer sit selvtillidsniveau, fortæller Barca-træneren.
Selvom 'AC' tidligere i karrieren har prøvet at spille på midtbanen, så har han primært været i midterforsvaret.
I forhold til modstanderen fra den spanske hovedstads, så mener Xavi, at man skal huske på, at Atletico ikke bare er som de har været før med en meget afventende stil.
– De risikerer mere, de har spillere med mere teknisk kvalitet, ikke fysisk kvalitet. Cholo (cheftræner Diego Simeone red.) har ændret sig. De er skarpe og har fået meget talent i de senere år, forklarer Xavi.
Selv nærmer han sig også sin sidste kamp som cheftræner, da han stopper efter denne sæson, og han måtte da også svare på, hvorvidt topledelsen i Barcelona med sportsdirektør Deco og klubpræsident Laporta skulle have forsøgt at få ham overtalt til at blive.
– Vi taler praktisk talt dagligt. Med Deco, hver dag. Han kender min position, hvad jeg tænker, vi taler meget om situationen. Indtil videre ændres intet, lyder det fra Xavi.
Kampen mellem Atletico og Barcelona spilles søndag klokken 21.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Fin lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
MEDIE