Søndag aften venter et brag i den spanske liga, når Atletico Madrid og Barcelona tørner sammen. Her bliver det sandsynligvis med den danske landsholdsspiller Andreas Christensen på den defensive midtbane for catalanerne.
Ved Barcelonas pressemøde forud for opgøret kom cheftræner Xavi da også ind på Christensens nye rolle.
– Ideen om at prøve Andreas der har fungeret rigtig godt, han nyder det. Det giver os meget balance og ro, han vinder dueller. Han bliver bedre med bolden uden at være på sin normale position, han ser fremad, han tør mere. Han forbedrer sit selvtillidsniveau, fortæller Barca-træneren.
Selvom 'AC' tidligere i karrieren har prøvet at spille på midtbanen, så har han primært været i midterforsvaret.
I forhold til modstanderen fra den spanske hovedstads, så mener Xavi, at man skal huske på, at Atletico ikke bare er som de har været før med en meget afventende stil.
– De risikerer mere, de har spillere med mere teknisk kvalitet, ikke fysisk kvalitet. Cholo (cheftræner Diego Simeone red.) har ændret sig. De er skarpe og har fået meget talent i de senere år, forklarer Xavi.
Selv nærmer han sig også sin sidste kamp som cheftræner, da han stopper efter denne sæson, og han måtte da også svare på, hvorvidt topledelsen i Barcelona med sportsdirektør Deco og klubpræsident Laporta skulle have forsøgt at få ham overtalt til at blive.
– Vi taler praktisk talt dagligt. Med Deco, hver dag. Han kender min position, hvad jeg tænker, vi taler meget om situationen. Indtil videre ændres intet, lyder det fra Xavi.
Kampen mellem Atletico og Barcelona spilles søndag klokken 21.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW