Xavi roser Christensen: Nu tør han mere

Samtidig mener Xavi, at Andreas Christensen er med til at give dem mere ro og balance.



Søndag aften venter et brag i den spanske liga, når Atletico Madrid og Barcelona tørner sammen. Her bliver det sandsynligvis med den danske landsholdsspiller Andreas Christensen på den defensive midtbane for catalanerne.

Ved Barcelonas pressemøde forud for opgøret kom cheftræner Xavi da også ind på Christensens nye rolle.

– Ideen om at prøve Andreas der har fungeret rigtig godt, han nyder det. Det giver os meget balance og ro, han vinder dueller. Han bliver bedre med bolden uden at være på sin normale position, han ser fremad, han tør mere. Han forbedrer sit selvtillidsniveau, fortæller Barca-træneren.

Selvom 'AC' tidligere i karrieren har prøvet at spille på midtbanen, så har han primært været i midterforsvaret.

I forhold til modstanderen fra den spanske hovedstads, så mener Xavi, at man skal huske på, at Atletico ikke bare er som de har været før med en meget afventende stil.

– De risikerer mere, de har spillere med mere teknisk kvalitet, ikke fysisk kvalitet. Cholo (cheftræner Diego Simeone red.) har ændret sig. De er skarpe og har fået meget talent i de senere år, forklarer Xavi.

Selv nærmer han sig også sin sidste kamp som cheftræner, da han stopper efter denne sæson, og han måtte da også svare på, hvorvidt topledelsen i Barcelona med sportsdirektør Deco og klubpræsident Laporta skulle have forsøgt at få ham overtalt til at blive.

– Vi taler praktisk talt dagligt. Med Deco, hver dag. Han kender min position, hvad jeg tænker, vi taler meget om situationen. Indtil videre ændres intet, lyder det fra Xavi.

Kampen mellem Atletico og Barcelona spilles søndag klokken 21.





TransferLIVE: Bekræfter kæmpe Bayern-handel




LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Rundens hold – VM

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

FCK-boss roser varm bomber

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-spiller åben for transfer

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman