Bendtner og David Nielsen forsvarer Hjulmand

Nicklas Bendtner og David Nielsen har forståelse for Danmarks gameplan mod Schweiz.



Det var lidt af en langgaber, de danske fodboldfans blev budt på mod Schweiz lørdag aften. 0-0, meget få chancer og sjældent sprudlende fodbold.

Nicklas Bendtner synes dog alligevel, at der er positive ting at tage med, selvom han er sikker på, at de danske landsholdsspillere hellere ville have været mere dominerende. Det siger han i nedtakten på TV2.

– Du vil altid vinde fodboldkampe, og selvfølgelig vil du gerne vinde, selvom det er en testkamp. Det positive at tage med er, at man ikke lukker et mål ind. Man spiller 0-0, det er okay. Men når du spiller hjemme i Parken, vil du gerne underholde og vise dig selv frem. Selvfølgelig vil du gerne gøre det godt, være angribende, være dominerende.

– Det var så ikke det, vi så i dag, men det var så måske heller ikke helt det, der var planen. Det var at være lidt mere defensivt anlagte. Men man vil gerne vinde fodboldkampe, og man vil gerne underholde.

David Nielsen kan på samme tid sagtens forstå, at Kasper Hjulmand vil afprøve det mere solide udtryk, man får i 3-5-2-formationen, af. Af samme årsag forventer han, at Danmark spiller 4-3-3 mod Færøerne på tirsdag.

– Det, der giver mening, er at spille 4-3-3 på tirsdag og få vores kantspillere ind. Få set Dreyer, Isaksen, Dolberg fra start. Det giver mening, for det system skal vi også se, om end det måske bliver spillerne fra anden række.

– Der er ingen tvivl om, at når vi kigger på de her kampe… Man kan jo sige, at der ikke er så meget galt med kampen i dag, andet end at den selvfølgelig er kedelig for folk, der sidder og ser på den, men vi skal også tænke på, at der er nogle ting, der skal indarbejdes.

– Vi har Jannik Vestergaard, der kommer ind. Bundsolid, spiller stopper igen. Ham kan vi stole på. Jeg er ikke nervøs for vores bagkæde, og jeg synes, at VK og Mæhle også ser solide ud. Midtbanespillerne har vi, og så er det eneste, vi mangler, konstellationen oppe foran. Den skal vi finde den bedst mulige løsning på.

Danmark møder Færøerne tirsdag aften klokken 20.15 – denne gang på Brøndby Stadion.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Topboss sviner Barça til

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby IF – FC København

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Fem bud på Brøndbys nye træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Conte stopper i Napoli