,

Benhård kritik: DBU hjælper brutalt diktatur

DBU's positive udtalelser om Saudi-Arabien som VM-vært forundrer Danmarks største kender af Saudi-Arabiens vilde satsning på at dominere fodbold.



ÅRHUS (Tipsbladet): Onsdag i næste uge bliver Saudi-Arabien valgt som VM-vært i 2034, og meget tyder på, det bliver med DBU’s støtte.

FIFA udsendte for få dage siden en rapport, der roser VM-buddet til skyerne, hvilket DBU kvitterede positivt for.

Men allerede inden da havde den tidligere statsminister og nuværende leder for DBU’s governance-komité Helle Thorning-Schmidt udtalt sig særdeles positivt om Saudi-Arabien som VM-vært.

– Der er kun et bud, så det er helt sikkert, at Saudi-Arabien får værtskabet. Vi har opfordret til, at DBU skal stemme for. Eftersom der kun er et bud, ville det være mærkeligt ikke at stemme for, sagde Helle Thorning-Schmidt i et interview med Politiken 22. november.

DBU’s direktør Erik Brøgger Rasmussen var også optimistisk omkring Saudi-Arabiens bud på værtskabet i et interview med Tipsbladet i efteråret.

Nu er der linet op til, at DBU kan stemme for Saudi-Arabiens bud på VM 2034, et bud der er rullet sammen med det enlige bud på VM 2030 og vedtages med klapsalver på en online-kongres på onsdag i næste uge.

Og det er dybt problematisk, mener Danmarks største kender af Saudi-Aarbiens enorme sportssatsning, der netop har udgivet en stor rapport (læs mere her) om Saudi-Arabiens brug af sport til at promovere regimets politiske målsætninger.

– Jeg har meget svært ved at følge Helle Thorning-Schmidts argumentation. Bare fordi Danmark handler med Saudi-Arabien i andre sektorer og at der kun er ét bud, betyder ikke, at man ukritisk skal støtte deres sportslige ambitioner, siger Stanis Elsborg, der er leder for Play The Game, til Tipsbladet.

– Når en organisation som DBU taler positivt om Saudi-Arabien, hjælper det med at legitimere regimet. Det er præcis, hvad de ønsker, og det vil blive brugt som et bevis på, at Saudi-Arabien bevæger sig i en positiv retning – selvom realiteterne på flere kritiske områder viser det modsatte, siger Stanis Elsborg.

Kan DBU med god samvittighed stemme ja til et VM-værtskab i 2034 til Saudi-Arabien?

– Nej, det mener jeg umiddelbart ikke. DBU giver selv udtryk for at ville være en rollemodel og en vigtig aktør i det danske samfund. Hvis de vælger at blåstemple Saudi-Arabien uden at adressere de alvorlige governance- og menneskerettighedsproblemer, underminerer de deres egne værdier.


Går diktaturets ærinde

FIFA’s rapport om Saudi-Arabiens bud på VM 2034 er ekstremt positiv med kun mild bekymring om overholdelse af menneskerettigheder, som rapporten lægger op til vil blive voldsomt forbedret i landet på grund af VM 2034.

Og det vakte opsigt i efteråret, da DBU-formand Jesper Møller på en presseseance med deltagelse fra Tipsbladet og andre danske medier udtalte, at han ikke så de store bekymringer i forbindelse med Saudi-Arabiens bud på slutrunden.


Dengang havde DBU-toppen sammen med kollegerne i de nordiske lande haft møde med repræsentanter for Saudi-Arabiens VM-komité, og efter Stanis Elsborgs vurdering kommer DBU og FIFA til at lægge sig alt for tæt op ad de forklaringer, de får af officielle kanaler i Saudi-Arabien, i stedet for at lytte til den massive kritik, der kommer fra nærmest alle instanser, der ikke er knyttet til Saudi-Arabien og FIFA.

– Historisk har vi ikke set, at værtskaber i autokratiske lande har ført til de forbedringer, der ofte bliver lovet eller som idrættens ledere klynger sig til. Tværtimod har vi i mange tilfælde set forværringer, siger Stanis Elsborg, der er leder for Play The Game.

– Når vi taler med vores kilder og gennemgår rapporter på området, får vi et langt mindre positivt billede af situationen, end det DBU tilsyneladende har fået og giver udtryk for. Men DBU må have haft nogle gode snakke med de saudiske myndigheder for at kunne udtrykke så få bekymringer og så stor optimisme. Det kunne være interessant at høre, hvad der er blevet sagt, som gør, at de udtaler sig, som de gør i øjeblikket, siger Stanis Elsborg.

– Jeg kan kun endnu engang opfordre DBU til at søge input hos en bred skare af uafhængige eksperter og tale med folk, der selv har mærket det saudiske regimes undertrykkelse. Specielt også i lyset af at pressefriheden er så begrænset. Det er nødvendigt at få et realistisk billede af, hvad man blåstempler ved at stemme for et VM-værtskab til Saudi-Arabien. Og vi hjælper gerne med vores kildenetværk.

Cristiano Ronaldo optræder som ansigt på Saudi-Arabiens bud på VM-slutrunden i 2034 ved siden af jobbet som spiller for Al-Nassr i Saudi-Arabiens bedste fodboldrække.

Efter Stanis Elsborgs mening er det påfaldende, at den tidligere statsminister og leder for DBU’s egen governance-komité Helle Thorning-Schmidt før offentliggørelsen af FIFA’s rapport om Saudi-Arabiens VM-bud udtalte sig så positivt om dansk støtte til landets VM-slutrunde i 2034.

– Vi skal huske, at Helle Thorning-Schmidt ikke bare er formand for en komité i DBU – hun er tidligere statsminister og en fremtrædende figur med stor politisk vægt. Når hun udtaler sig om så kontroversielle emner, får det opmærksomhed både herhjemme og internationalt. Det giver hendes ord ekstra gennemslagskraft, som kan præge både interne drøftelser i DBU og den bredere offentlige debat.

– Det, jeg dog hæfter mig særligt ved, er timingen. Helle Thorning-Schmidt har været ude og sige, at DBU bør stemme ja til det saudiske bud, før DBU overhovedet har fået FIFA’s evalueringsrapport. Det er interessant, fordi DBU selv tidligere har holdt sig tilbage med udtalelser og netop henvist til, at de ville vente på rapporten.


Ville det ikke have en negativ effekt på DBU’s chancer for at afholde kampe og slutrunder i Danmark og at få danskere på komité-poster i FIFA og UEFA, hvis man laver ballade og stemmer blankt eller mod Saudi-Arabiens VM-værtskab?

– Måske, men det må aldrig være den afgørende faktor, og det tror og håber jeg da heller ikke det er for DBU. Sport skal være en platform for demokratiske værdier, fri debat og integritet. Hvis man kun handler pragmatisk for at undgå konflikt, risikerer man at miste sin troværdighed. DBU bør stå fast på de værdier, de selv siger, de repræsenterer, hvis de ønsker indflydelse på den lange bane.


Tildelingen af VM 2034 til Saudi-Arabien og VM 2030 til Spanien, Portugal, Marokko, Argentina, Uruguay og Paraguay bliver vedtaget på en ekstraordinær online-kongres onsdag 11. december, hvor FIFA-præsident Gianni Infantinos organisation har besluttet, at VM-værterne skal vælges ved applaus og altså ikke stemmeafgivning.


Saudi-Arabien er ifølge menneskerets-organisationer et af de mest undertrykkende og brutale diktaturer på planeten med overtrædelse af snart sagt alle dele af menneskerettighederne, vilkårlige fængslinger og forfølgelse af politiske modstandere og omfattende brug af dødsstraf.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Han tisser isterninger’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Nu er Dreyer historisk

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

631 millioner kroner

Bo Henriksen lander TV-job

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Grundspillets hold i Superligaen 25/26



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Medier revser Real Madrid-træner

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

‘Det er tæt på uforklarligt’

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her