‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Yussuf Poulsen fortæller, at han har været i dialog med landstræneren.



Yussuf Poulsen måtte se med hjemme fra sofaen i Leipzig, da det danske landshold i marts var tæt på at spille sig i Nations League-semifinalen efter to dramatiske kampe mod Portugal.

Den danske Bundesliga-angriber havde netop kæmpet sig tilbage fra en skade på daværende tidspunkt, og spilletiden var derfor for knap til, at Brian Riemer kunne inkludere ham i truppen.

Men det betyder ikke, man har set det sidste til Yussuf Poulsen i de rødhvide trøjer.

Langt fra.

Til Tipsbladet og den skrevne presse fortæller landsholdsspilleren, at han har været i dialog med Brian Riemer, der meget gerne vil have Yussuf Poulsen med igen.

– Vi har haft flere samtaler. Han vil rigtig gerne have mig med i truppen, når jeg er klar. Så for mig handler det bare om at være klar, og det er jeg heldigvis igen. Jeg var ked af, at jeg ikke var fit nok til at være med mod Portugal, for det var nogle kampe, jeg rigtig gerne ville være med til. To fede landskampe at være en del af, men sådan er livet desværre nogle gange. Man kan ikke helt selv bestemme, hvornår kroppen vil, og hvornår den ikke vil.

– Men jeg forsøger at byde mig til, så snart jeg er fit, og det er jeg nu. Så jeg er forhåbentlig også en mulighed til de næste landskampe, siger Yussuf Poulsen.

Brian Riemer har kun fire kampe som landstræner på CV’et, men alligevel har Yussuf Poulsen været imponeret over det, Riemer har vist indtil videre.

– Det har været spændende, og jeg har også været med i samlinger med Brian Riemer. Men det er spændende med de idéer, han har. Jeg synes, det er en måde, der passer godt til os som hold, og jo længere tid vi får lov til at arbejde med Brian, jo bedre bliver vi til det, og vi bliver endnu skarpere på hans idéer, og det kan bringe os videre, siger Yussuf Poulsen.

Skal Yussuf Poulsen udtages ved næste landsholdssamling?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Artiklen fortsætter under billedet…

Yussuf Poulsen i aktion mod Schweiz. Foto: Alamy

’Været noget bøvl’

Siden landskampen mod Serbien i november, har Yussuf Poulsen døjet med flere forskellige skader.

Langt om længe er danskeren på toppen igen, så nu fokuserer Yussuf Poulsen på sæsonens sidste kampe, som forhåbentlig bliver uden nye skader.

– Jeg er helt ovenpå igen, og det har jeg været de seneste mange uger efterhånden. Kroppen har det godt igen, og det er fedt. Det har været noget bøvlet noget desværre, og det har nærmest varet, siden jeg blev skadet nede i Serbien.

– Kroppen har reageret på mange forskellige måder i mange forskellige retninger. Også i lang tid efter, skaden egentligt var helet.

– Jeg er bare virkelig glad for, at min krop de sidste mange uger har været virkelig god. Jeg er klar igen, og jeg skal ikke være bange at løbe ind i en ny skade, siger Yussuf Poulsen.

Yussuf Poulsen står noteret for 87 landskampe, hvori han har scoret 14 mål.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norge – England

Forhandler med Jannik Vestergaard

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

OB henter finsk landsholdsspiller

Norsk ekspert håner Danmark

Scorer heftig lønstigning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Argentina – Schweiz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Vilde scener – 135 var mødt op

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Medier jubler over USA’s nedtur