‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Yussuf Poulsen fortæller, at han har været i dialog med landstræneren.



Yussuf Poulsen måtte se med hjemme fra sofaen i Leipzig, da det danske landshold i marts var tæt på at spille sig i Nations League-semifinalen efter to dramatiske kampe mod Portugal.

Den danske Bundesliga-angriber havde netop kæmpet sig tilbage fra en skade på daværende tidspunkt, og spilletiden var derfor for knap til, at Brian Riemer kunne inkludere ham i truppen.

Men det betyder ikke, man har set det sidste til Yussuf Poulsen i de rødhvide trøjer.

Langt fra.

Til Tipsbladet og den skrevne presse fortæller landsholdsspilleren, at han har været i dialog med Brian Riemer, der meget gerne vil have Yussuf Poulsen med igen.

– Vi har haft flere samtaler. Han vil rigtig gerne have mig med i truppen, når jeg er klar. Så for mig handler det bare om at være klar, og det er jeg heldigvis igen. Jeg var ked af, at jeg ikke var fit nok til at være med mod Portugal, for det var nogle kampe, jeg rigtig gerne ville være med til. To fede landskampe at være en del af, men sådan er livet desværre nogle gange. Man kan ikke helt selv bestemme, hvornår kroppen vil, og hvornår den ikke vil.

– Men jeg forsøger at byde mig til, så snart jeg er fit, og det er jeg nu. Så jeg er forhåbentlig også en mulighed til de næste landskampe, siger Yussuf Poulsen.

Brian Riemer har kun fire kampe som landstræner på CV’et, men alligevel har Yussuf Poulsen været imponeret over det, Riemer har vist indtil videre.

– Det har været spændende, og jeg har også været med i samlinger med Brian Riemer. Men det er spændende med de idéer, han har. Jeg synes, det er en måde, der passer godt til os som hold, og jo længere tid vi får lov til at arbejde med Brian, jo bedre bliver vi til det, og vi bliver endnu skarpere på hans idéer, og det kan bringe os videre, siger Yussuf Poulsen.

Skal Yussuf Poulsen udtages ved næste landsholdssamling?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Artiklen fortsætter under billedet…

Yussuf Poulsen i aktion mod Schweiz. Foto: Alamy

’Været noget bøvl’

Siden landskampen mod Serbien i november, har Yussuf Poulsen døjet med flere forskellige skader.

Langt om længe er danskeren på toppen igen, så nu fokuserer Yussuf Poulsen på sæsonens sidste kampe, som forhåbentlig bliver uden nye skader.

– Jeg er helt ovenpå igen, og det har jeg været de seneste mange uger efterhånden. Kroppen har det godt igen, og det er fedt. Det har været noget bøvlet noget desværre, og det har nærmest varet, siden jeg blev skadet nede i Serbien.

– Kroppen har reageret på mange forskellige måder i mange forskellige retninger. Også i lang tid efter, skaden egentligt var helet.

– Jeg er bare virkelig glad for, at min krop de sidste mange uger har været virkelig god. Jeg er klar igen, og jeg skal ikke være bange at løbe ind i en ny skade, siger Yussuf Poulsen.

Yussuf Poulsen står noteret for 87 landskampe, hvori han har scoret 14 mål.



Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

– En humørdræber

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Her trækkes der lod til VM

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Millionregn over Ståle Solbakken

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Riemer svarer på Tøftings kritik

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Alle storroser Dario Osorio

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…