Yussuf Poulsen måtte se med hjemme fra sofaen i Leipzig, da det danske landshold i marts var tæt på at spille sig i Nations League-semifinalen efter to dramatiske kampe mod Portugal.
Den danske Bundesliga-angriber havde netop kæmpet sig tilbage fra en skade på daværende tidspunkt, og spilletiden var derfor for knap til, at Brian Riemer kunne inkludere ham i truppen.
Men det betyder ikke, man har set det sidste til Yussuf Poulsen i de rødhvide trøjer.
Langt fra.
Til Tipsbladet og den skrevne presse fortæller landsholdsspilleren, at han har været i dialog med Brian Riemer, der meget gerne vil have Yussuf Poulsen med igen.
– Vi har haft flere samtaler. Han vil rigtig gerne have mig med i truppen, når jeg er klar. Så for mig handler det bare om at være klar, og det er jeg heldigvis igen. Jeg var ked af, at jeg ikke var fit nok til at være med mod Portugal, for det var nogle kampe, jeg rigtig gerne ville være med til. To fede landskampe at være en del af, men sådan er livet desværre nogle gange. Man kan ikke helt selv bestemme, hvornår kroppen vil, og hvornår den ikke vil.
– Men jeg forsøger at byde mig til, så snart jeg er fit, og det er jeg nu. Så jeg er forhåbentlig også en mulighed til de næste landskampe, siger Yussuf Poulsen.
Brian Riemer har kun fire kampe som landstræner på CV’et, men alligevel har Yussuf Poulsen været imponeret over det, Riemer har vist indtil videre.
– Det har været spændende, og jeg har også været med i samlinger med Brian Riemer. Men det er spændende med de idéer, han har. Jeg synes, det er en måde, der passer godt til os som hold, og jo længere tid vi får lov til at arbejde med Brian, jo bedre bliver vi til det, og vi bliver endnu skarpere på hans idéer, og det kan bringe os videre, siger Yussuf Poulsen.
Skal Yussuf Poulsen udtages ved næste landsholdssamling?
0 Votes
Artiklen fortsætter under billedet…

’Været noget bøvl’
Siden landskampen mod Serbien i november, har Yussuf Poulsen døjet med flere forskellige skader.
Langt om længe er danskeren på toppen igen, så nu fokuserer Yussuf Poulsen på sæsonens sidste kampe, som forhåbentlig bliver uden nye skader.
– Jeg er helt ovenpå igen, og det har jeg været de seneste mange uger efterhånden. Kroppen har det godt igen, og det er fedt. Det har været noget bøvlet noget desværre, og det har nærmest varet, siden jeg blev skadet nede i Serbien.
– Kroppen har reageret på mange forskellige måder i mange forskellige retninger. Også i lang tid efter, skaden egentligt var helet.
– Jeg er bare virkelig glad for, at min krop de sidste mange uger har været virkelig god. Jeg er klar igen, og jeg skal ikke være bange at løbe ind i en ny skade, siger Yussuf Poulsen.
Yussuf Poulsen står noteret for 87 landskampe, hvori han har scoret 14 mål.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
OPTAKT
Frankrig – Senegal
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Japan overrasker mod Holland
OPTAKT
Irak – Norge
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
AVIS