Bruun Larsen indrømmer: Jeg havde håbet på mere

Jacob Bruun Larsen går ikke over overbelaster sin hjerne med EM-drømme lige i øjeblikket, men han havde håbet på, at han havde spillet flere landskampe, end tilfældet har været.



Jacob Bruun Larsen har efterhånden været med på den største fodboldscene i så mange år, at man ofte glemmer, at han kun er 25 år gammel. 

Ikke desto mindre har de seneste år været vanskelige for ham med skader og manglende spilletid, men det har så småt ændret sig i denne. For han er begyndt at spille regelmæssigt i Burnley, som han er udlejet hos, og i to ud af de tre seneste kampe har han sågar startet på banen i Premier League. 

Tidligere på efteråret blev han også efterudtaget til det danske landshold af Kasper Hjulmand, så han er bestemt inde i varmen. Det er dog ikke sådan, at han går og spekulerer for meget i landsholdet og den kommende EM-slutrunde i disse dage. Det slår han fast overfor Viaplay.

– Overhovedet ikke lige nu. Det er til sommer. Såvidt jeg ved, er der landsholdssamling til marts, og der er lang tid til. Der kan ske rigtig mange ting, og det må vi tage på det tidspunkt, siger han.

Jacob Bruun Larsen debutede på landsholdet som 20-årig tilbage i starten af 2019 under Åge Hareide. I alt er det blevet til seks landskampe, og han indrømmer nu, at han havde håbet, at han havde kunne skrive flere kampe i rødt og hvidt på sit CV.

– Jeg respekterer de valg, trænerne har taget, og så er det bare om at tage chancen, når man får den. Jeg har ikke helt styr på, hvor mange kampe jeg har spillet, men det er over en lang periode, så det havde jeg selvfølgelig håbet på var mere. Men det bruger jeg ikke så meget tid på at tænke på. 

Formlen til flere kampe starter med spilletid, så for Bruun Larsen handler det "bare" om at blive ved med at få minutter under Vincent Kompany i Premier League. 

Se hele interviewet med danskeren i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Randers kæmper sig tilbage to gange

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby