Bruun Larsen indrømmer: Jeg havde håbet på mere

Jacob Bruun Larsen går ikke over overbelaster sin hjerne med EM-drømme lige i øjeblikket, men han havde håbet på, at han havde spillet flere landskampe, end tilfældet har været.



Jacob Bruun Larsen har efterhånden været med på den største fodboldscene i så mange år, at man ofte glemmer, at han kun er 25 år gammel. 

Ikke desto mindre har de seneste år været vanskelige for ham med skader og manglende spilletid, men det har så småt ændret sig i denne. For han er begyndt at spille regelmæssigt i Burnley, som han er udlejet hos, og i to ud af de tre seneste kampe har han sågar startet på banen i Premier League. 

Tidligere på efteråret blev han også efterudtaget til det danske landshold af Kasper Hjulmand, så han er bestemt inde i varmen. Det er dog ikke sådan, at han går og spekulerer for meget i landsholdet og den kommende EM-slutrunde i disse dage. Det slår han fast overfor Viaplay.

– Overhovedet ikke lige nu. Det er til sommer. Såvidt jeg ved, er der landsholdssamling til marts, og der er lang tid til. Der kan ske rigtig mange ting, og det må vi tage på det tidspunkt, siger han.

Jacob Bruun Larsen debutede på landsholdet som 20-årig tilbage i starten af 2019 under Åge Hareide. I alt er det blevet til seks landskampe, og han indrømmer nu, at han havde håbet, at han havde kunne skrive flere kampe i rødt og hvidt på sit CV.

– Jeg respekterer de valg, trænerne har taget, og så er det bare om at tage chancen, når man får den. Jeg har ikke helt styr på, hvor mange kampe jeg har spillet, men det er over en lang periode, så det havde jeg selvfølgelig håbet på var mere. Men det bruger jeg ikke så meget tid på at tænke på. 

Formlen til flere kampe starter med spilletid, så for Bruun Larsen handler det "bare" om at blive ved med at få minutter under Vincent Kompany i Premier League. 

Se hele interviewet med danskeren i afspilleren over artiklen.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

El Clásico kan afgøre det hele

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Afsløring: DBU-boss stopper

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I dialog om Albert Grønbæk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Klar transferbesked til Christian Eriksen