Bruun Larsen indrømmer: Jeg havde håbet på mere

Jacob Bruun Larsen går ikke over overbelaster sin hjerne med EM-drømme lige i øjeblikket, men han havde håbet på, at han havde spillet flere landskampe, end tilfældet har været.



Jacob Bruun Larsen har efterhånden været med på den største fodboldscene i så mange år, at man ofte glemmer, at han kun er 25 år gammel. 

Ikke desto mindre har de seneste år været vanskelige for ham med skader og manglende spilletid, men det har så småt ændret sig i denne. For han er begyndt at spille regelmæssigt i Burnley, som han er udlejet hos, og i to ud af de tre seneste kampe har han sågar startet på banen i Premier League. 

Tidligere på efteråret blev han også efterudtaget til det danske landshold af Kasper Hjulmand, så han er bestemt inde i varmen. Det er dog ikke sådan, at han går og spekulerer for meget i landsholdet og den kommende EM-slutrunde i disse dage. Det slår han fast overfor Viaplay.

– Overhovedet ikke lige nu. Det er til sommer. Såvidt jeg ved, er der landsholdssamling til marts, og der er lang tid til. Der kan ske rigtig mange ting, og det må vi tage på det tidspunkt, siger han.

Jacob Bruun Larsen debutede på landsholdet som 20-årig tilbage i starten af 2019 under Åge Hareide. I alt er det blevet til seks landskampe, og han indrømmer nu, at han havde håbet, at han havde kunne skrive flere kampe i rødt og hvidt på sit CV.

– Jeg respekterer de valg, trænerne har taget, og så er det bare om at tage chancen, når man får den. Jeg har ikke helt styr på, hvor mange kampe jeg har spillet, men det er over en lang periode, så det havde jeg selvfølgelig håbet på var mere. Men det bruger jeg ikke så meget tid på at tænke på. 

Formlen til flere kampe starter med spilletid, så for Bruun Larsen handler det "bare" om at blive ved med at få minutter under Vincent Kompany i Premier League. 

Se hele interviewet med danskeren i afspilleren over artiklen.





Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

FC København – Brøndby IF

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Brøndby-spiller afviser

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe nedtur for AaB

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Superliga-legende stråler som 41-årig

Viborg FF – Vejle Boldklub

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Randers FC – OB

FC København og Brøndby IF brager sammen

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

– Agger og Kahlenberg var specielt

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

– Korthuset er væltet

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

– Den her sidder dybt i sjælen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Kongesæson – de køber Pep Biel

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub