Bruun Larsen indrømmer: Jeg havde håbet på mere

Jacob Bruun Larsen går ikke over overbelaster sin hjerne med EM-drømme lige i øjeblikket, men han havde håbet på, at han havde spillet flere landskampe, end tilfældet har været.



Jacob Bruun Larsen har efterhånden været med på den største fodboldscene i så mange år, at man ofte glemmer, at han kun er 25 år gammel. 

Ikke desto mindre har de seneste år været vanskelige for ham med skader og manglende spilletid, men det har så småt ændret sig i denne. For han er begyndt at spille regelmæssigt i Burnley, som han er udlejet hos, og i to ud af de tre seneste kampe har han sågar startet på banen i Premier League. 

Tidligere på efteråret blev han også efterudtaget til det danske landshold af Kasper Hjulmand, så han er bestemt inde i varmen. Det er dog ikke sådan, at han går og spekulerer for meget i landsholdet og den kommende EM-slutrunde i disse dage. Det slår han fast overfor Viaplay.

– Overhovedet ikke lige nu. Det er til sommer. Såvidt jeg ved, er der landsholdssamling til marts, og der er lang tid til. Der kan ske rigtig mange ting, og det må vi tage på det tidspunkt, siger han.

Jacob Bruun Larsen debutede på landsholdet som 20-årig tilbage i starten af 2019 under Åge Hareide. I alt er det blevet til seks landskampe, og han indrømmer nu, at han havde håbet, at han havde kunne skrive flere kampe i rødt og hvidt på sit CV.

– Jeg respekterer de valg, trænerne har taget, og så er det bare om at tage chancen, når man får den. Jeg har ikke helt styr på, hvor mange kampe jeg har spillet, men det er over en lang periode, så det havde jeg selvfølgelig håbet på var mere. Men det bruger jeg ikke så meget tid på at tænke på. 

Formlen til flere kampe starter med spilletid, så for Bruun Larsen handler det "bare" om at blive ved med at få minutter under Vincent Kompany i Premier League. 

Se hele interviewet med danskeren i afspilleren over artiklen.



“Udenrigsministeren” står bag utroligt FCM-scoop

– Det har man nok aldrig set før

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Her er alle VM-puljerne

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Saver United-stjerne over

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Dybt skuffet og trist

Her er Danmarks VM-gruppe

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ikke sket siden Kamil Wilczek

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

Jonas Wind er i København

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her er alle VM-grupperne

Griner af AaB-rygte

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her kan du se VM-lodtrækningen

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker