Landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt med mindre stress-symptomer.
Det skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) mandag på sin hjemmeside.
Assistenttræner Lars Knudsen overtager styringen med holdet sammen med nyansatte Daniel Agger til de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.
– Det er enormt trist, at Morten er blevet ramt af sygdom og derfor er nødt til at stå over i de kommende Nations League-kampe. Stress rammer desværre alt for mange danskere, og det er derfor noget, vi tager meget alvorligt.
– Morten har brug for ro, og vi ønsker alle, at han hurtigt bliver frisk og er klar igen til næste samling, siger fodbolddirektør Peter Møller til dbu.dk.
Mandag skulle Wieghorst havde udtaget sin trup til de kommende kampe, men Knudsen og Agger gør i stedet det tirsdag.
– Det har været en meget svær beslutning, da jeg havde set frem til at stå i spidsen for holdet og videreudvikle det med nye idéer, men af hensyn til holdets absolut bedste har jeg valgt at stå over i de kommende to kampe.
– Forberedelserne har været rigtig gode, og jeg er sikker på, at Lars og Daniel sammen med spillerne og staben leverer to gode kampe, og så glæder jeg mig meget til efterfølgende at være tilbage igen, siger Wieghorst.
Wieghorst er ansat som landstræner i foreløbigt resten af 2024, efter at Kasper Hjulmand forlod posten efter EM i Tyskland. Ud over den kommende samling venter yderligere to – i oktober og november – med hver to kampe.
47-årige Lars Knudsen har tidligere været tilknyttet landsholdet som dødsboldstræner, men har fået en større rolle efter Hjulmands afsked. Han er i besiddelse af Uefas højeste trænerlicens, hvilket er et krav for at agere som landstræner.
– Der er ingen grund til at lægge skjul på, at det er en speciel situation, men vi har fundet en god løsning til de to kampe med Lars Knudsen, som får Daniel Agger helt tæt på sig. Lars kender holdet og staben, og Daniel kommer med stor erfaring fra landsholdet og kæmpe energi.
– Der er lavet et grundigt forarbejde, og vi er helt trygge ved, at de to sammen med spillerne og staben kan føre os godt gennem de to kampe, siger Peter Møller.
Lars Knudsen er ud over landsholdet også tilknyttet bundesligaklubben Augsburg, der har danske Jess Thorup som cheftræner. Han har desuden en fortid i trænerjobs i AaB, FC Midtjylland og Leicester, men ikke som cheftræner på topniveau.
Knudsen og Agger får desuden hjælp af U21-landsholdets assistent, Kenneth Weber, til kampene mod Serbien og Schweiz.
/ritzau/
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER