Chok: Dansk landstræner er sygemeldt

Lars Knudsen og Daniel Agger overtager styringen med landsholdet, mens Morten Wieghorst er sygemeldt.



Landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt med mindre stress-symptomer.

Det skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) mandag på sin hjemmeside.

Assistenttræner Lars Knudsen overtager styringen med holdet sammen med nyansatte Daniel Agger til de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.

– Det er enormt trist, at Morten er blevet ramt af sygdom og derfor er nødt til at stå over i de kommende Nations League-kampe. Stress rammer desværre alt for mange danskere, og det er derfor noget, vi tager meget alvorligt.

– Morten har brug for ro, og vi ønsker alle, at han hurtigt bliver frisk og er klar igen til næste samling, siger fodbolddirektør Peter Møller til dbu.dk.

Mandag skulle Wieghorst havde udtaget sin trup til de kommende kampe, men Knudsen og Agger gør i stedet det tirsdag.

– Det har været en meget svær beslutning, da jeg havde set frem til at stå i spidsen for holdet og videreudvikle det med nye idéer, men af hensyn til holdets absolut bedste har jeg valgt at stå over i de kommende to kampe.

– Forberedelserne har været rigtig gode, og jeg er sikker på, at Lars og Daniel sammen med spillerne og staben leverer to gode kampe, og så glæder jeg mig meget til efterfølgende at være tilbage igen, siger Wieghorst.

Wieghorst er ansat som landstræner i foreløbigt resten af 2024, efter at Kasper Hjulmand forlod posten efter EM i Tyskland. Ud over den kommende samling venter yderligere to – i oktober og november – med hver to kampe.

47-årige Lars Knudsen har tidligere været tilknyttet landsholdet som dødsboldstræner, men har fået en større rolle efter Hjulmands afsked. Han er i besiddelse af Uefas højeste trænerlicens, hvilket er et krav for at agere som landstræner.

– Der er ingen grund til at lægge skjul på, at det er en speciel situation, men vi har fundet en god løsning til de to kampe med Lars Knudsen, som får Daniel Agger helt tæt på sig. Lars kender holdet og staben, og Daniel kommer med stor erfaring fra landsholdet og kæmpe energi.

– Der er lavet et grundigt forarbejde, og vi er helt trygge ved, at de to sammen med spillerne og staben kan føre os godt gennem de to kampe, siger Peter Møller.

Lars Knudsen er ud over landsholdet også tilknyttet bundesligaklubben Augsburg, der har danske Jess Thorup som cheftræner. Han har desuden en fortid i trænerjobs i AaB, FC Midtjylland og Leicester, men ikke som cheftræner på topniveau.

Knudsen og Agger får desuden hjælp af U21-landsholdets assistent, Kenneth Weber, til kampene mod Serbien og Schweiz.

/ritzau/

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





I chok over Steve Cooper-historie




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Klar tale: Han bør fyres nu

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Victor Froholdt undviger FC København-misere



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Dansker drillet af Mourinho

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Det har hjemsøgt Højbjerg

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vender han retur? Lasse Schöne åben

– Glem 4-4-4-4-0

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Presset er på Danmark!

Viser målform før vigtig landskamp

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen