Landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt med mindre stress-symptomer.
Det skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) mandag på sin hjemmeside.
Assistenttræner Lars Knudsen overtager styringen med holdet sammen med nyansatte Daniel Agger til de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.
– Det er enormt trist, at Morten er blevet ramt af sygdom og derfor er nødt til at stå over i de kommende Nations League-kampe. Stress rammer desværre alt for mange danskere, og det er derfor noget, vi tager meget alvorligt.
– Morten har brug for ro, og vi ønsker alle, at han hurtigt bliver frisk og er klar igen til næste samling, siger fodbolddirektør Peter Møller til dbu.dk.
Mandag skulle Wieghorst havde udtaget sin trup til de kommende kampe, men Knudsen og Agger gør i stedet det tirsdag.
– Det har været en meget svær beslutning, da jeg havde set frem til at stå i spidsen for holdet og videreudvikle det med nye idéer, men af hensyn til holdets absolut bedste har jeg valgt at stå over i de kommende to kampe.
– Forberedelserne har været rigtig gode, og jeg er sikker på, at Lars og Daniel sammen med spillerne og staben leverer to gode kampe, og så glæder jeg mig meget til efterfølgende at være tilbage igen, siger Wieghorst.
Wieghorst er ansat som landstræner i foreløbigt resten af 2024, efter at Kasper Hjulmand forlod posten efter EM i Tyskland. Ud over den kommende samling venter yderligere to – i oktober og november – med hver to kampe.
47-årige Lars Knudsen har tidligere været tilknyttet landsholdet som dødsboldstræner, men har fået en større rolle efter Hjulmands afsked. Han er i besiddelse af Uefas højeste trænerlicens, hvilket er et krav for at agere som landstræner.
– Der er ingen grund til at lægge skjul på, at det er en speciel situation, men vi har fundet en god løsning til de to kampe med Lars Knudsen, som får Daniel Agger helt tæt på sig. Lars kender holdet og staben, og Daniel kommer med stor erfaring fra landsholdet og kæmpe energi.
– Der er lavet et grundigt forarbejde, og vi er helt trygge ved, at de to sammen med spillerne og staben kan føre os godt gennem de to kampe, siger Peter Møller.
Lars Knudsen er ud over landsholdet også tilknyttet bundesligaklubben Augsburg, der har danske Jess Thorup som cheftræner. Han har desuden en fortid i trænerjobs i AaB, FC Midtjylland og Leicester, men ikke som cheftræner på topniveau.
Knudsen og Agger får desuden hjælp af U21-landsholdets assistent, Kenneth Weber, til kampene mod Serbien og Schweiz.
/ritzau/
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Vild stime før Danmark-brag
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
AVIS