Chok: Dansk landstræner er sygemeldt

Lars Knudsen og Daniel Agger overtager styringen med landsholdet, mens Morten Wieghorst er sygemeldt.



Landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt med mindre stress-symptomer.

Det skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) mandag på sin hjemmeside.

Assistenttræner Lars Knudsen overtager styringen med holdet sammen med nyansatte Daniel Agger til de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.

– Det er enormt trist, at Morten er blevet ramt af sygdom og derfor er nødt til at stå over i de kommende Nations League-kampe. Stress rammer desværre alt for mange danskere, og det er derfor noget, vi tager meget alvorligt.

– Morten har brug for ro, og vi ønsker alle, at han hurtigt bliver frisk og er klar igen til næste samling, siger fodbolddirektør Peter Møller til dbu.dk.

Mandag skulle Wieghorst havde udtaget sin trup til de kommende kampe, men Knudsen og Agger gør i stedet det tirsdag.

– Det har været en meget svær beslutning, da jeg havde set frem til at stå i spidsen for holdet og videreudvikle det med nye idéer, men af hensyn til holdets absolut bedste har jeg valgt at stå over i de kommende to kampe.

– Forberedelserne har været rigtig gode, og jeg er sikker på, at Lars og Daniel sammen med spillerne og staben leverer to gode kampe, og så glæder jeg mig meget til efterfølgende at være tilbage igen, siger Wieghorst.

Wieghorst er ansat som landstræner i foreløbigt resten af 2024, efter at Kasper Hjulmand forlod posten efter EM i Tyskland. Ud over den kommende samling venter yderligere to – i oktober og november – med hver to kampe.

47-årige Lars Knudsen har tidligere været tilknyttet landsholdet som dødsboldstræner, men har fået en større rolle efter Hjulmands afsked. Han er i besiddelse af Uefas højeste trænerlicens, hvilket er et krav for at agere som landstræner.

– Der er ingen grund til at lægge skjul på, at det er en speciel situation, men vi har fundet en god løsning til de to kampe med Lars Knudsen, som får Daniel Agger helt tæt på sig. Lars kender holdet og staben, og Daniel kommer med stor erfaring fra landsholdet og kæmpe energi.

– Der er lavet et grundigt forarbejde, og vi er helt trygge ved, at de to sammen med spillerne og staben kan føre os godt gennem de to kampe, siger Peter Møller.

Lars Knudsen er ud over landsholdet også tilknyttet bundesligaklubben Augsburg, der har danske Jess Thorup som cheftræner. Han har desuden en fortid i trænerjobs i AaB, FC Midtjylland og Leicester, men ikke som cheftræner på topniveau.

Knudsen og Agger får desuden hjælp af U21-landsholdets assistent, Kenneth Weber, til kampene mod Serbien og Schweiz.

/ritzau/

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Trist melding om Emil Højlund

Falske Brøndby-rygter i omløb

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Stor hæder til Suzuki

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Her er Superligaens bedste stadion

Nordfransk point i Sydfrankrig

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres