Chok: Dansk landstræner er sygemeldt

Lars Knudsen og Daniel Agger overtager styringen med landsholdet, mens Morten Wieghorst er sygemeldt.



Landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt med mindre stress-symptomer.

Det skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) mandag på sin hjemmeside.

Assistenttræner Lars Knudsen overtager styringen med holdet sammen med nyansatte Daniel Agger til de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.

– Det er enormt trist, at Morten er blevet ramt af sygdom og derfor er nødt til at stå over i de kommende Nations League-kampe. Stress rammer desværre alt for mange danskere, og det er derfor noget, vi tager meget alvorligt.

– Morten har brug for ro, og vi ønsker alle, at han hurtigt bliver frisk og er klar igen til næste samling, siger fodbolddirektør Peter Møller til dbu.dk.

Mandag skulle Wieghorst havde udtaget sin trup til de kommende kampe, men Knudsen og Agger gør i stedet det tirsdag.

– Det har været en meget svær beslutning, da jeg havde set frem til at stå i spidsen for holdet og videreudvikle det med nye idéer, men af hensyn til holdets absolut bedste har jeg valgt at stå over i de kommende to kampe.

– Forberedelserne har været rigtig gode, og jeg er sikker på, at Lars og Daniel sammen med spillerne og staben leverer to gode kampe, og så glæder jeg mig meget til efterfølgende at være tilbage igen, siger Wieghorst.

Wieghorst er ansat som landstræner i foreløbigt resten af 2024, efter at Kasper Hjulmand forlod posten efter EM i Tyskland. Ud over den kommende samling venter yderligere to – i oktober og november – med hver to kampe.

47-årige Lars Knudsen har tidligere været tilknyttet landsholdet som dødsboldstræner, men har fået en større rolle efter Hjulmands afsked. Han er i besiddelse af Uefas højeste trænerlicens, hvilket er et krav for at agere som landstræner.

– Der er ingen grund til at lægge skjul på, at det er en speciel situation, men vi har fundet en god løsning til de to kampe med Lars Knudsen, som får Daniel Agger helt tæt på sig. Lars kender holdet og staben, og Daniel kommer med stor erfaring fra landsholdet og kæmpe energi.

– Der er lavet et grundigt forarbejde, og vi er helt trygge ved, at de to sammen med spillerne og staben kan føre os godt gennem de to kampe, siger Peter Møller.

Lars Knudsen er ud over landsholdet også tilknyttet bundesligaklubben Augsburg, der har danske Jess Thorup som cheftræner. Han har desuden en fortid i trænerjobs i AaB, FC Midtjylland og Leicester, men ikke som cheftræner på topniveau.

Knudsen og Agger får desuden hjælp af U21-landsholdets assistent, Kenneth Weber, til kampene mod Serbien og Schweiz.

/ritzau/

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Sendt hjem fra FC København-træning

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Stor profil glad for Brøndby

De nye Wieghorst og Hjulmand?

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Hele holdet er trygge ved ham

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Vild stime før Danmark-brag

Ser I med, Brøndby?

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Det skal blive bedre, Isaksen!

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret