Landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt med mindre stress-symptomer.
Det skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) mandag på sin hjemmeside.
Assistenttræner Lars Knudsen overtager styringen med holdet sammen med nyansatte Daniel Agger til de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.
– Det er enormt trist, at Morten er blevet ramt af sygdom og derfor er nødt til at stå over i de kommende Nations League-kampe. Stress rammer desværre alt for mange danskere, og det er derfor noget, vi tager meget alvorligt.
– Morten har brug for ro, og vi ønsker alle, at han hurtigt bliver frisk og er klar igen til næste samling, siger fodbolddirektør Peter Møller til dbu.dk.
Mandag skulle Wieghorst havde udtaget sin trup til de kommende kampe, men Knudsen og Agger gør i stedet det tirsdag.
– Det har været en meget svær beslutning, da jeg havde set frem til at stå i spidsen for holdet og videreudvikle det med nye idéer, men af hensyn til holdets absolut bedste har jeg valgt at stå over i de kommende to kampe.
– Forberedelserne har været rigtig gode, og jeg er sikker på, at Lars og Daniel sammen med spillerne og staben leverer to gode kampe, og så glæder jeg mig meget til efterfølgende at være tilbage igen, siger Wieghorst.
Wieghorst er ansat som landstræner i foreløbigt resten af 2024, efter at Kasper Hjulmand forlod posten efter EM i Tyskland. Ud over den kommende samling venter yderligere to – i oktober og november – med hver to kampe.
47-årige Lars Knudsen har tidligere været tilknyttet landsholdet som dødsboldstræner, men har fået en større rolle efter Hjulmands afsked. Han er i besiddelse af Uefas højeste trænerlicens, hvilket er et krav for at agere som landstræner.
– Der er ingen grund til at lægge skjul på, at det er en speciel situation, men vi har fundet en god løsning til de to kampe med Lars Knudsen, som får Daniel Agger helt tæt på sig. Lars kender holdet og staben, og Daniel kommer med stor erfaring fra landsholdet og kæmpe energi.
– Der er lavet et grundigt forarbejde, og vi er helt trygge ved, at de to sammen med spillerne og staben kan føre os godt gennem de to kampe, siger Peter Møller.
Lars Knudsen er ud over landsholdet også tilknyttet bundesligaklubben Augsburg, der har danske Jess Thorup som cheftræner. Han har desuden en fortid i trænerjobs i AaB, FC Midtjylland og Leicester, men ikke som cheftræner på topniveau.
Knudsen og Agger får desuden hjælp af U21-landsholdets assistent, Kenneth Weber, til kampene mod Serbien og Schweiz.
/ritzau/
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
Randers FC og OB spiller uafgjort
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
AGF på rov i Hobro IK
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Sønderjyske slår FCM i sent drama
‘Tæt på ren elendighed’
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
TRANSFER