Chok i Portugal: Man undervurderede Danmark

Alle i Portugal er overraskede efter torsdagens kamp, fortæller journalist til Tipsbladet.



Danmark ikke bare vandt over Portugal torsdag aften. Brian Riemers mandskab dominerede mod Cristiano Ronaldo og resten af de portugisiske verdensstjerner, selvom det endte med en etmålssejr. 

Sejren kom måske som en overraskelse for mange danske roligans – men den kom med sikkerhed som en kæmpe overraskelse i Portugal.

Ja, faktisk har det nærmest været et chok, fortæller en portugisisk journalist til Tipsbladet.

– Det er meget overraskende. Portugal har et af de bedste hold i verden, og i går leverede de en præstation til glemmebogen, som (landstræner Roberto) Martínez selv indrømmede. Det er rigtigt, at Danmark også har gode spillere, fra store hold i Europa, men de er i en ny fase med en ny træner og unge spillere. 

– Ingen havde forventet dette. Danmark fortjener også ros, men Portugal præsterede langt under forventningerne. Der kræves mere af et hold, der har sådanne kvalitetsspillere, siger Nuno Mendes, journalist på O Jogo, til Tipsbladet. 

Har reaktionen i Portugal også været sådan? 

– Ja, alle er overraskede. Jeg tror, ​​at mange ikke kendte til kvaliteten af ​​Danmark og dets spillere, men frem for alt er folk skuffede over Portugals spil. De ser på holdet og ser spillerne skinne på deres klubber og så præsterer de ikke som forventet for landsholdet. Det er noget, der allerede er normalt i Portugal, men det bør ikke ske. Træneren har et stort ansvar.

Tror du, at man undervurderede Danmark? 

– Det tror jeg. Ikke så meget for spillerne og træneren, men folket generelt. Folket ser Portugal som et fantastisk hold med fantastiske spillere, og man troede, at de havde fået en let lodtrækning i Nations Leagues kvartfinaler. Det er ikke tilfældet, takket være Danmarks og dets træners fortjeneste, men også på grund af Portugals dårlige præstation.

Spår to ændringer til returkamp
Intet er dog afgjort. Søndag venter et returopgør, hvor Portugal er pisket til sejr for at spille sig videre i Nations League, mens Danmark takket være torsdagens sejr kan leve med uafgjort. 

– Frem for alt håber jeg, at Portugal spiller en god kamp og spiller god fodbold. Det er det vigtigste. Indsatsen skal altid være der, synes jeg. Og så med de spillere, som Portugal har, kommer resultaterne lettere, siger Nuno Mendes og understreger så: 

– Nations League er vigtigt, ja, men hvis vi taber til Danmark, er det ikke verdens undergang. Det vigtigste er at efterlade et godt indtryk og forberede sig bedst muligt til VM.

Journalisten spår også ændringer på Roberto Martinez’ hold. Han peger på, at der er mulige ændringer i alle geledder bortset fra målmandsposten. 

I sidste ende tror han dog “kun” på to ændringer. 

– Hvis jeg skulle satse, ville det være Gonçalo Inácio i stedet for Renato Veiga i forsvaret og Bernardo Silva i stedet Pedro Neto på højrekanten, siger han og tilføjer, at Rafael Leao også kunne blive ofret til fordel Diogo Jota. 

Hvad Roberto Martinez har oppe i ærmet, må tiden vise. Fredag trænede han mandskabet i Lyngby, men her var der lukket fuldstændig ned for offentligheden, og det var ikke til at se de portugisiske stjerner. 







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Han er også færdig i FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Stor profil glad for Brøndby

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Klar på chokskifte

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Vild stime før Danmark-brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Sendt hjem fra FC København-træning

Ser I med, Brøndby?

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Randers var tæt på – nu er han et monster

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

‘Vil du være multimillionær?’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…