Chok i Portugal: Man undervurderede Danmark

Alle i Portugal er overraskede efter torsdagens kamp, fortæller journalist til Tipsbladet.



Danmark ikke bare vandt over Portugal torsdag aften. Brian Riemers mandskab dominerede mod Cristiano Ronaldo og resten af de portugisiske verdensstjerner, selvom det endte med en etmålssejr. 

Sejren kom måske som en overraskelse for mange danske roligans – men den kom med sikkerhed som en kæmpe overraskelse i Portugal.

Ja, faktisk har det nærmest været et chok, fortæller en portugisisk journalist til Tipsbladet.

– Det er meget overraskende. Portugal har et af de bedste hold i verden, og i går leverede de en præstation til glemmebogen, som (landstræner Roberto) Martínez selv indrømmede. Det er rigtigt, at Danmark også har gode spillere, fra store hold i Europa, men de er i en ny fase med en ny træner og unge spillere. 

– Ingen havde forventet dette. Danmark fortjener også ros, men Portugal præsterede langt under forventningerne. Der kræves mere af et hold, der har sådanne kvalitetsspillere, siger Nuno Mendes, journalist på O Jogo, til Tipsbladet. 

Har reaktionen i Portugal også været sådan? 

– Ja, alle er overraskede. Jeg tror, ​​at mange ikke kendte til kvaliteten af ​​Danmark og dets spillere, men frem for alt er folk skuffede over Portugals spil. De ser på holdet og ser spillerne skinne på deres klubber og så præsterer de ikke som forventet for landsholdet. Det er noget, der allerede er normalt i Portugal, men det bør ikke ske. Træneren har et stort ansvar.

Tror du, at man undervurderede Danmark? 

– Det tror jeg. Ikke så meget for spillerne og træneren, men folket generelt. Folket ser Portugal som et fantastisk hold med fantastiske spillere, og man troede, at de havde fået en let lodtrækning i Nations Leagues kvartfinaler. Det er ikke tilfældet, takket være Danmarks og dets træners fortjeneste, men også på grund af Portugals dårlige præstation.

Spår to ændringer til returkamp
Intet er dog afgjort. Søndag venter et returopgør, hvor Portugal er pisket til sejr for at spille sig videre i Nations League, mens Danmark takket være torsdagens sejr kan leve med uafgjort. 

– Frem for alt håber jeg, at Portugal spiller en god kamp og spiller god fodbold. Det er det vigtigste. Indsatsen skal altid være der, synes jeg. Og så med de spillere, som Portugal har, kommer resultaterne lettere, siger Nuno Mendes og understreger så: 

– Nations League er vigtigt, ja, men hvis vi taber til Danmark, er det ikke verdens undergang. Det vigtigste er at efterlade et godt indtryk og forberede sig bedst muligt til VM.

Journalisten spår også ændringer på Roberto Martinez’ hold. Han peger på, at der er mulige ændringer i alle geledder bortset fra målmandsposten. 

I sidste ende tror han dog “kun” på to ændringer. 

– Hvis jeg skulle satse, ville det være Gonçalo Inácio i stedet for Renato Veiga i forsvaret og Bernardo Silva i stedet Pedro Neto på højrekanten, siger han og tilføjer, at Rafael Leao også kunne blive ofret til fordel Diogo Jota. 

Hvad Roberto Martinez har oppe i ærmet, må tiden vise. Fredag trænede han mandskabet i Lyngby, men her var der lukket fuldstændig ned for offentligheden, og det var ikke til at se de portugisiske stjerner. 



Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bekræfter millionbud på dansker

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndbys store karantænemareridt

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

– Det er fuldkommen meningsløst

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– Vi tror på et godt resultat

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år