Danmark ikke bare vandt over Portugal torsdag aften. Brian Riemers mandskab dominerede mod Cristiano Ronaldo og resten af de portugisiske verdensstjerner, selvom det endte med en etmålssejr.
Sejren kom måske som en overraskelse for mange danske roligans – men den kom med sikkerhed som en kæmpe overraskelse i Portugal.
Ja, faktisk har det nærmest været et chok, fortæller en portugisisk journalist til Tipsbladet.
– Det er meget overraskende. Portugal har et af de bedste hold i verden, og i går leverede de en præstation til glemmebogen, som (landstræner Roberto) Martínez selv indrømmede. Det er rigtigt, at Danmark også har gode spillere, fra store hold i Europa, men de er i en ny fase med en ny træner og unge spillere.
– Ingen havde forventet dette. Danmark fortjener også ros, men Portugal præsterede langt under forventningerne. Der kræves mere af et hold, der har sådanne kvalitetsspillere, siger Nuno Mendes, journalist på O Jogo, til Tipsbladet.
Har reaktionen i Portugal også været sådan?
– Ja, alle er overraskede. Jeg tror, at mange ikke kendte til kvaliteten af Danmark og dets spillere, men frem for alt er folk skuffede over Portugals spil. De ser på holdet og ser spillerne skinne på deres klubber og så præsterer de ikke som forventet for landsholdet. Det er noget, der allerede er normalt i Portugal, men det bør ikke ske. Træneren har et stort ansvar.
Tror du, at man undervurderede Danmark?
– Det tror jeg. Ikke så meget for spillerne og træneren, men folket generelt. Folket ser Portugal som et fantastisk hold med fantastiske spillere, og man troede, at de havde fået en let lodtrækning i Nations Leagues kvartfinaler. Det er ikke tilfældet, takket være Danmarks og dets træners fortjeneste, men også på grund af Portugals dårlige præstation.
Spår to ændringer til returkamp
Intet er dog afgjort. Søndag venter et returopgør, hvor Portugal er pisket til sejr for at spille sig videre i Nations League, mens Danmark takket være torsdagens sejr kan leve med uafgjort.
– Frem for alt håber jeg, at Portugal spiller en god kamp og spiller god fodbold. Det er det vigtigste. Indsatsen skal altid være der, synes jeg. Og så med de spillere, som Portugal har, kommer resultaterne lettere, siger Nuno Mendes og understreger så:
– Nations League er vigtigt, ja, men hvis vi taber til Danmark, er det ikke verdens undergang. Det vigtigste er at efterlade et godt indtryk og forberede sig bedst muligt til VM.
Journalisten spår også ændringer på Roberto Martinez’ hold. Han peger på, at der er mulige ændringer i alle geledder bortset fra målmandsposten.
I sidste ende tror han dog “kun” på to ændringer.
– Hvis jeg skulle satse, ville det være Gonçalo Inácio i stedet for Renato Veiga i forsvaret og Bernardo Silva i stedet Pedro Neto på højrekanten, siger han og tilføjer, at Rafael Leao også kunne blive ofret til fordel Diogo Jota.
Hvad Roberto Martinez har oppe i ærmet, må tiden vise. Fredag trænede han mandskabet i Lyngby, men her var der lukket fuldstændig ned for offentligheden, og det var ikke til at se de portugisiske stjerner.
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Voldsomt transferønske til FCK
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER