Danmark ikke bare vandt over Portugal torsdag aften. Brian Riemers mandskab dominerede mod Cristiano Ronaldo og resten af de portugisiske verdensstjerner, selvom det endte med en etmålssejr.
Sejren kom måske som en overraskelse for mange danske roligans – men den kom med sikkerhed som en kæmpe overraskelse i Portugal.
Ja, faktisk har det nærmest været et chok, fortæller en portugisisk journalist til Tipsbladet.
– Det er meget overraskende. Portugal har et af de bedste hold i verden, og i går leverede de en præstation til glemmebogen, som (landstræner Roberto) Martínez selv indrømmede. Det er rigtigt, at Danmark også har gode spillere, fra store hold i Europa, men de er i en ny fase med en ny træner og unge spillere.
– Ingen havde forventet dette. Danmark fortjener også ros, men Portugal præsterede langt under forventningerne. Der kræves mere af et hold, der har sådanne kvalitetsspillere, siger Nuno Mendes, journalist på O Jogo, til Tipsbladet.
Har reaktionen i Portugal også været sådan?
– Ja, alle er overraskede. Jeg tror, at mange ikke kendte til kvaliteten af Danmark og dets spillere, men frem for alt er folk skuffede over Portugals spil. De ser på holdet og ser spillerne skinne på deres klubber og så præsterer de ikke som forventet for landsholdet. Det er noget, der allerede er normalt i Portugal, men det bør ikke ske. Træneren har et stort ansvar.
Tror du, at man undervurderede Danmark?
– Det tror jeg. Ikke så meget for spillerne og træneren, men folket generelt. Folket ser Portugal som et fantastisk hold med fantastiske spillere, og man troede, at de havde fået en let lodtrækning i Nations Leagues kvartfinaler. Det er ikke tilfældet, takket være Danmarks og dets træners fortjeneste, men også på grund af Portugals dårlige præstation.
Spår to ændringer til returkamp
Intet er dog afgjort. Søndag venter et returopgør, hvor Portugal er pisket til sejr for at spille sig videre i Nations League, mens Danmark takket være torsdagens sejr kan leve med uafgjort.
– Frem for alt håber jeg, at Portugal spiller en god kamp og spiller god fodbold. Det er det vigtigste. Indsatsen skal altid være der, synes jeg. Og så med de spillere, som Portugal har, kommer resultaterne lettere, siger Nuno Mendes og understreger så:
– Nations League er vigtigt, ja, men hvis vi taber til Danmark, er det ikke verdens undergang. Det vigtigste er at efterlade et godt indtryk og forberede sig bedst muligt til VM.
Journalisten spår også ændringer på Roberto Martinez’ hold. Han peger på, at der er mulige ændringer i alle geledder bortset fra målmandsposten.
I sidste ende tror han dog “kun” på to ændringer.
– Hvis jeg skulle satse, ville det være Gonçalo Inácio i stedet for Renato Veiga i forsvaret og Bernardo Silva i stedet Pedro Neto på højrekanten, siger han og tilføjer, at Rafael Leao også kunne blive ofret til fordel Diogo Jota.
Hvad Roberto Martinez har oppe i ærmet, må tiden vise. Fredag trænede han mandskabet i Lyngby, men her var der lukket fuldstændig ned for offentligheden, og det var ikke til at se de portugisiske stjerner.
LIVE
TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?
Nyt tilbageslag for Hjulmand
Dorgu lyner! Manchester United slår City
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
MEDIE
Nærmer sig aftale
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER