Chok i Portugal: Man undervurderede Danmark

Alle i Portugal er overraskede efter torsdagens kamp, fortæller journalist til Tipsbladet.



Danmark ikke bare vandt over Portugal torsdag aften. Brian Riemers mandskab dominerede mod Cristiano Ronaldo og resten af de portugisiske verdensstjerner, selvom det endte med en etmålssejr. 

Sejren kom måske som en overraskelse for mange danske roligans – men den kom med sikkerhed som en kæmpe overraskelse i Portugal.

Ja, faktisk har det nærmest været et chok, fortæller en portugisisk journalist til Tipsbladet.

– Det er meget overraskende. Portugal har et af de bedste hold i verden, og i går leverede de en præstation til glemmebogen, som (landstræner Roberto) Martínez selv indrømmede. Det er rigtigt, at Danmark også har gode spillere, fra store hold i Europa, men de er i en ny fase med en ny træner og unge spillere. 

– Ingen havde forventet dette. Danmark fortjener også ros, men Portugal præsterede langt under forventningerne. Der kræves mere af et hold, der har sådanne kvalitetsspillere, siger Nuno Mendes, journalist på O Jogo, til Tipsbladet. 

Har reaktionen i Portugal også været sådan? 

– Ja, alle er overraskede. Jeg tror, ​​at mange ikke kendte til kvaliteten af ​​Danmark og dets spillere, men frem for alt er folk skuffede over Portugals spil. De ser på holdet og ser spillerne skinne på deres klubber og så præsterer de ikke som forventet for landsholdet. Det er noget, der allerede er normalt i Portugal, men det bør ikke ske. Træneren har et stort ansvar.

Tror du, at man undervurderede Danmark? 

– Det tror jeg. Ikke så meget for spillerne og træneren, men folket generelt. Folket ser Portugal som et fantastisk hold med fantastiske spillere, og man troede, at de havde fået en let lodtrækning i Nations Leagues kvartfinaler. Det er ikke tilfældet, takket være Danmarks og dets træners fortjeneste, men også på grund af Portugals dårlige præstation.

Spår to ændringer til returkamp
Intet er dog afgjort. Søndag venter et returopgør, hvor Portugal er pisket til sejr for at spille sig videre i Nations League, mens Danmark takket være torsdagens sejr kan leve med uafgjort. 

– Frem for alt håber jeg, at Portugal spiller en god kamp og spiller god fodbold. Det er det vigtigste. Indsatsen skal altid være der, synes jeg. Og så med de spillere, som Portugal har, kommer resultaterne lettere, siger Nuno Mendes og understreger så: 

– Nations League er vigtigt, ja, men hvis vi taber til Danmark, er det ikke verdens undergang. Det vigtigste er at efterlade et godt indtryk og forberede sig bedst muligt til VM.

Journalisten spår også ændringer på Roberto Martinez’ hold. Han peger på, at der er mulige ændringer i alle geledder bortset fra målmandsposten. 

I sidste ende tror han dog “kun” på to ændringer. 

– Hvis jeg skulle satse, ville det være Gonçalo Inácio i stedet for Renato Veiga i forsvaret og Bernardo Silva i stedet Pedro Neto på højrekanten, siger han og tilføjer, at Rafael Leao også kunne blive ofret til fordel Diogo Jota. 

Hvad Roberto Martinez har oppe i ærmet, må tiden vise. Fredag trænede han mandskabet i Lyngby, men her var der lukket fuldstændig ned for offentligheden, og det var ikke til at se de portugisiske stjerner. 



Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

En kæmpe sejr

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Opløftende melding for ‘AC’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

De er 2025-mestre i Superligaen

I dialog med Brøndby

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Hingste sparker Falke i Casablanca

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Mål i Sherwood-skoven

‘Har lukket munden på kritikerne’