Danmark åbner VM-jagt med sejr

Efter en forrygende åbning vandt Danmark 3-1 over Serbien i sin første kamp i VM-kvalifikationen.



Danmarks fodboldkvinder åbnede tirsdag sin jagt på en billet til VM i Brasilien i 2027 med en 3-1-sejr over Serbien.

Sofie Bredgaard, Amalie Vangsgaard og Pernille Harder scorede de danske mål foran godt 2800 fremmødte i Horsens.

De fik 40 festlige minutter med et markant dansk overtag, inden gæsterne, der manglede flere af deres største offensive profiler, meldte sig ind i opgøret og skabte en mere jævnbyrdig affære.

Pointmæssigt var det en optimal start på gruppen, der også tæller Sverige og Italien. De tørnede også sammen tirsdag aften, og svenskerne kunne hive en sejr på 1-0 med hjem fra udekampen i Reggio Calabria

Førstepladsen booker billet til Brasilien, mens de resterende tre hold spiller playoff.

Lørdag venter Italien ude i næste opgør for Danmark.

Tirsdag startede Danmark som lyn og torden.

Allerede efter et minut havde stopperen Emma Færge bolden i nettet efter et hjørnespark, men dommeren spottede et frispark, og VAR bliver ikke benyttet i kvalifikationen, hvorfor åbningsmålet lod vente lidt på sig.

Det kom i stedet efter 13 minutter, da Mille Gejl smart lod Pernille Harders tværbold passere, så Bredgaard efter et træk sparkede bolden fladt i nettet.

Seks minutter senere blev det også 2-0. Gejl headede bolden ned for fødderne af Vangsgaard, og efter et træk satte Juventus-angriberen køligt bolden ind bag den serbiske keeper.

Det var optræk til meget mere. Blandt andet da Bredgaard hamrede et direkte frispark lige uden for feltet på stolpen, men efter 40 minutters dansk dominans fik serberne pludselig ny luft.

Keeper Freja Thisgaard hev en kæmpe redning ud af ærmet, men bolden blev ikke clearet, og så satte en totalt umarkeret Sara Stokic bolden i nettet fra tæt hold efter et indlæg.

Det skabte tydeligvis en vis nervøsitet på det danske mandskab.

Kombinationerne flød ikke længere som i første del af kampen, men efter en rodet åbning på anden halvleg blev det alligevel 3-1, da Harder med meget stor sikkerhed omsatte et straffespark, som hun selv havde fremprovokeret.

Scoringen efterlod en halv times tid, hvor serberne forsøgte at svare igen og skabe spænding. Det blev dog ikke til mere end et hovedstød på overliggeren efter et hjørnespark.







LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Benhård kritik af Danmark

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark