Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Parken
Dommer: Chris Kavanagh, England
På TV: TV2
Holdnyt:
Danmark:
Efter to skuffende slutrunder i streg under Kasper Hjulmand begynder det danske landshold så småt at rykke sig i en ny, yngre, og forhåbentlig mere underholdende retning.
Med ny midlertidig træner i form af Lars Knudsen og flere nye ansigter i truppen leverede Danmark en strålende indsats hjemme mod Schweiz i Nations League torsdag aften.
Trebackkæden var der dog ikke ændret ved, og de fleste spillere i startelleveren var da også velkendte ansigter i landsholdsregi, men der var alligevel blevet plads til en enkelt overraskelse i formstærke Albert Grønbæk, som leverede en stærk og uimponeret præstation i sin landsholdsdebut.
Det krævede godt nok et rødt kort til Schweiz, inden det virkelig begyndte at tage fart for danskerne, men selv 11 mod 11 leverede Knudsens tropper en opløftende indsats med højt pres og mere angrebsiver end vi har været vant til.
Udover Grønbæk bød opgøret også på debut til Patrick Dorgu, som sent vil glemme den første kamp i landsholdstrøjen.
Den 19-årige Lecce-spiller bragte nemlig Danmark foran sølle 47 sekunder efter sin indskiftning, da han på sin første boldberøring i den rød-hvide trøje bragede bolden ind bag den schweiziske målmand.
Efter endnu et rødt kort til det iltre udehold i kampens døende minutter, lykkedes det Danmark at sætte yderligere trumf på, da den nyudnævnte kaptajn, Pierre Emile Højbjerg, sendte et smukt gennemspillet mål i kassen.
Mathias Jensen har siden sidst måtte trække sig med en skade, og Jesper Lindstrøm er hentet ind som erstatning.
Serbien:
Søndagens modstander fra Serbien har danskerne helt frisk i erindring.
Det er nemlig ikke mere end et par måneder siden, at de to nationer krydsede klinger i en knastør, sidste og afgørende gruppekamp ved EM.
Ved den lejlighed endte det helt uden scoringer i et opgør, hvor Danmark på forhånd vidste, at blot et enkelt point formentlig ville være nok til at spille sig videre til ottendedelsfinalen, og det satte i den grad sit præg på underholdningen.
Serbien skulle ud at jagte, men havde ikke kvaliteterne til for alvor at true den stærke danske organisation, og det hele ebbede ud i en skuffende serbisk slutrunde med to point i tre kampe og blot en enkelt scoring undervejs.
Det blev heller ikke til mål, da Serbien torsdag åbnede Nations League med 0-0 hjemme mod Spanien, men det var trods alt et resultat, som var til at leve med.
Stojkovic’ tropper leverede en fin indsats, hovedsageligt i første halvleg, hvor de forsvarede sig godt, og burde have bragt sig foran på en gigantisk chance til Luka Jovic.
Serberne blev presset godt i bund i kampens afsluttende fase, men havde marginalerne på deres side, og stak akkurat afsted med et overraskende point.
Siden EM har Dusan Tadic indstillet landsholdskarrieren, mens hverken Vlahovic, Mitrovic eller Milinkovic-Savic er en del af truppen i denne omgang.
Karantæner:
Danmark: Ingen
Serbien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (3-4-2-1): Schmeichel – Andersen, Vestergaard, Nelsson – Bah, Højbjerg, Hjulmand, Kristiansen – Grønbæk, Eriksen – Wind
Serbien (3-2-4-1): Rajkovic – Erakovic, Milenkovic, Pavlovic – Ilic, Lukic – Nedeljkovic, Samardzic, Zivkovic, Birmancevic – Jovic
Dom:
Udover det videre avancement til Danmark, var der ikke meget at råbe huttelihut over i 0-0’eren mod Serbien til EM.
Dengang kunne danskerne klare sig med uafgjort, og det lagde en tydelig dæmper på angrebsiveren.
Søndag snakker vi blot anden ud af seks Nations League-kampe, og Lars Knudsens tropper må derfor forventes at gå anderledes modigt og offensivt til værks.
Serbien må undvære holdets mest markante offensive profiler, og det bør Danmark kunne udnytte til at snuppe en sikker sejr.
Endnu en 2-0’er i Parken.
Spilforslag:
Danmark vinder til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS