Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Parken
Dommer: Chris Kavanagh, England
På TV: TV2
Holdnyt:
Danmark:
Efter to skuffende slutrunder i streg under Kasper Hjulmand begynder det danske landshold så småt at rykke sig i en ny, yngre, og forhåbentlig mere underholdende retning.
Med ny midlertidig træner i form af Lars Knudsen og flere nye ansigter i truppen leverede Danmark en strålende indsats hjemme mod Schweiz i Nations League torsdag aften.
Trebackkæden var der dog ikke ændret ved, og de fleste spillere i startelleveren var da også velkendte ansigter i landsholdsregi, men der var alligevel blevet plads til en enkelt overraskelse i formstærke Albert Grønbæk, som leverede en stærk og uimponeret præstation i sin landsholdsdebut.
Det krævede godt nok et rødt kort til Schweiz, inden det virkelig begyndte at tage fart for danskerne, men selv 11 mod 11 leverede Knudsens tropper en opløftende indsats med højt pres og mere angrebsiver end vi har været vant til.
Udover Grønbæk bød opgøret også på debut til Patrick Dorgu, som sent vil glemme den første kamp i landsholdstrøjen.
Den 19-årige Lecce-spiller bragte nemlig Danmark foran sølle 47 sekunder efter sin indskiftning, da han på sin første boldberøring i den rød-hvide trøje bragede bolden ind bag den schweiziske målmand.
Efter endnu et rødt kort til det iltre udehold i kampens døende minutter, lykkedes det Danmark at sætte yderligere trumf på, da den nyudnævnte kaptajn, Pierre Emile Højbjerg, sendte et smukt gennemspillet mål i kassen.
Mathias Jensen har siden sidst måtte trække sig med en skade, og Jesper Lindstrøm er hentet ind som erstatning.
Serbien:
Søndagens modstander fra Serbien har danskerne helt frisk i erindring.
Det er nemlig ikke mere end et par måneder siden, at de to nationer krydsede klinger i en knastør, sidste og afgørende gruppekamp ved EM.
Ved den lejlighed endte det helt uden scoringer i et opgør, hvor Danmark på forhånd vidste, at blot et enkelt point formentlig ville være nok til at spille sig videre til ottendedelsfinalen, og det satte i den grad sit præg på underholdningen.
Serbien skulle ud at jagte, men havde ikke kvaliteterne til for alvor at true den stærke danske organisation, og det hele ebbede ud i en skuffende serbisk slutrunde med to point i tre kampe og blot en enkelt scoring undervejs.
Det blev heller ikke til mål, da Serbien torsdag åbnede Nations League med 0-0 hjemme mod Spanien, men det var trods alt et resultat, som var til at leve med.
Stojkovic’ tropper leverede en fin indsats, hovedsageligt i første halvleg, hvor de forsvarede sig godt, og burde have bragt sig foran på en gigantisk chance til Luka Jovic.
Serberne blev presset godt i bund i kampens afsluttende fase, men havde marginalerne på deres side, og stak akkurat afsted med et overraskende point.
Siden EM har Dusan Tadic indstillet landsholdskarrieren, mens hverken Vlahovic, Mitrovic eller Milinkovic-Savic er en del af truppen i denne omgang.
Karantæner:
Danmark: Ingen
Serbien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (3-4-2-1): Schmeichel – Andersen, Vestergaard, Nelsson – Bah, Højbjerg, Hjulmand, Kristiansen – Grønbæk, Eriksen – Wind
Serbien (3-2-4-1): Rajkovic – Erakovic, Milenkovic, Pavlovic – Ilic, Lukic – Nedeljkovic, Samardzic, Zivkovic, Birmancevic – Jovic
Dom:
Udover det videre avancement til Danmark, var der ikke meget at råbe huttelihut over i 0-0’eren mod Serbien til EM.
Dengang kunne danskerne klare sig med uafgjort, og det lagde en tydelig dæmper på angrebsiveren.
Søndag snakker vi blot anden ud af seks Nations League-kampe, og Lars Knudsens tropper må derfor forventes at gå anderledes modigt og offensivt til værks.
Serbien må undvære holdets mest markante offensive profiler, og det bør Danmark kunne udnytte til at snuppe en sikker sejr.
Endnu en 2-0’er i Parken.
Spilforslag:
Danmark vinder til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Frederiksen renser ud
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Norge – Senegal
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT