Brøndby IF har slået kløerne i Jesper Sørensen, hvilket har efterladt DBU i jagt på en ny U21-landstræner.
Allerede ved offentliggørelsen af Jesper Sørensens skifte til Brøndby IF lød det i pressemeddelelsen fra DBU, at man var langt i processen med at finde hans afløser.
Nu er man så kommet et skridt – hvis ikke flere – nærmere, da man blot er detaljer fra at have Danmarks næste U21-cheftræner på plads. Det fortæller DBU's Talent & Udviklingschef, Kenneth Heiner-Møller, til Tipsbladet.
– Når vi er tæt på at kunne melde det ud, så er det fordi, at vi har besluttet os for én. Derfra er der nogle kontraktforhold, som lige skal på plads. Vi har haft flere kandidater, men nu skal vi lige have de sidste detaljer helt på plads.
– Jeg håber, at det er inden så forfærdeligt længe. Der er stadig nogle ting, som lige skal falde på plads. Det kunne godt blive næste uge eller ugen efter igen.
Hvem der så bliver U21-landstræner vil Kenneth Heiner-Møller ikke komme nærmere, men det er naturligt at tænke, at assistenttræner, Steffen Højer, er en oplagt kandidat. Han har været under DBU's banner i knap fire år, og har erfaring som cheftræner fra sin tid i Viborg FF.
– Det er bare et spændende job, og selvføgelig kunne jeg da godt tænke mig at blive cheftræner her, men det er ikke sådan, at jeg står og siger til DBU, at jeg smækker med døren, hvis ikke det bliver mig. Jeg har lige sat min underskrift på en ny aftale som assistenttræner, så jeg afventer lidt, og ser hvad der sker, siger Steffen Højer til Tipsbladet og fortsætter.
Steffen Højer stod i spidsen for Viborg FF fra sommeren 2017 til fyringen i 2019.
– Du må næsten tage den med Kenneth-Heiner, men jeg tænker da, at jeg er med på en liste. Der er mange trænere, som gerne vil have det job. Jeg regner med, at vi får en afklaring inden alt for lang tid. Det er det bedste for både DBU og den kommende træner.
Om få uger kan DBU altså sætte navn på den kommende U21-landstræner, og på et eller andet tidspunkt har Steffen Højer også været et emne.
– Allerede før Jesper stoppede, der har jeg ikke tal på, hvor mange som har ringet omkring jobbet, for det er et møghamrende interessant job. De spillere, som man har med at gøre på U21-landsholdet er ualmindeligt dygtige, så der er rigtig mange, som er interesseret, og det er Steffen naturligvis også. Men at komme det yderligere, det vil jeg ikke, siger Kenneth Heiner-Møller til Tipsbladet.
49-årige Steffen Højer stod i knap to år i spidsen for Viborg FF, som han tidligere i karrieren har sænket et hav af mål for. Men ambitionerne om at rykke op mislykkedes, og dermed endte det i en skilsmisse med de grønblusede. Dog kun for en stund.
– Nu har jeg haft tre og et halvt år i DBU, hvor jeg næsten vil sige, at jeg har været i lære som fodboldtræner. Som klubtræner er der så meget pres i dagligdagen, hvor vi i DBU i langt højere grad kan nørde med besøg i andre klubber, så jeg tror for min trænergerning, der har det været et godt afbræk. På et eller andet tidspunkt skal jeg være cheftræner igen, men om det bliver lige nu, må DBU finde ud af.
Steffen Højer har været U21-assistenttræner for først Albert Capellas og derefter Jesper Sørensen. I december forlængede Viborg-legenden sin aftale med DBU frem til 2024.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Hugo Ekitike misser VM
Retssag om Maradonas død begynder forfra
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
MEDIE
22 millioner kroner!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
Øjner europæisk trofæ
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback