De danske kvinder tager førstepladsen

Pernille Harder brændte et straffespark, da indskiftede Olivia Holdt skaffede Danmark 1-1 i Italien.



Danmarks fodboldkvinder topper deres gruppe i VM-kvalifikationen efter 1-1 hos Italien lørdag aften.

Alligevel er der grund til en smule ærgrelse for danskerne.

Dels overraskede gruppefavoritten Sverige tidligere på dagen negativt med 0-0 i Serbien, og dels kunne det være blevet til mere på Stadio Romeo Menti i Vicenza.

Anfører Pernille Harder misbrugte blandt andet et straffespark i en kamp, hvor EM-semifinalisten Italien absolut var til at snakke med.

Efter pointdelingen og 3-1 over Serbien tirsdag topper Danmark med fire point og en bedre målscore end Sverige.

Italien og Serbien har begge et point i gruppen, hvor etteren kvalificerer sig til slutrunden i Brasilien i 2027, mens de resterende tre hold skal gennem playoffkampe for at nå så langt.

Danmark startede lørdag aften pågående og aggressivt i Vicenza.

Sofie Bredgaard, der var meget iøjnefaldende mod Serbien, pressede sammen med offensivkollegerne Harder og Amalie Vangsgaard italienerne hårdt, når mulighederne bød sig.

Det gav en del danske dødbolde og offensive situationer. Men den sidste kvalitet manglede, hvorfor den lovende start ikke gav udbytte i form af åbne chancer.

Omvendt blev Italien holdt godt fra fadet, men værterne gik alligevel til pause med en 1-0-føring, da den danske opdækning en sjælden gang fejlede fælt efter små 20 minutter.

Det tillod Lazio-angriberen Martina Piemonte at løbe i position og pande bolden ind bag Freja Thisgaard til 1-0 i forbindelse med et hjørnespark.

Efter målet var danskerne knap så aggressive, og Italien virkede komfortabel ved at spille bolden rundt uden at sætte den for meget på spil, hvilket længe gav en låst og jævn affære.

Knap var anden halvleg sat i gang, inden Harder selv fremtvang og tog ansvaret fra straffesparkspletten. Den italienske keeper gik til den forkerte side, men endte alligevel med bolden i hænderne, da Harders forsøg tog begge stolper.

Efter en time reagerede Jakob Michelsen på stilstanden ved at sende nye offensive kræfter på banen, og det gav omgående pote.

Wingback Sofie Svava arbejdede ved hjælp af Harder bolden helt ind på kanten af det lille felt, og her sparkede netop indskiftede Olivia Holdt balance i regnskabet.

Ligeledes indskiftede Cecilie Fløe var et andet positivt indslag og fremtvang med et hovedstød en god redning af den italienske keeper og den bedste danske mulighed efter udligningen.

Mod afslutningen lagde Italien en moderat tryk på danskerne, men defensiven og Thisgaard var solide, og det endte med en deling.

Danmarks næste kamp er ude med Sverige 14. april. Fire dage senere gælder det Italien i Parken.

/ritzau/





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

De vil have Jelert

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt Superliga-rygte afvises

Bayern München på plads til Superliga-brag

Ny FC København-stjerne imponerer

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Dansker i rekordtransfer

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Slår transferrekord for Superliga-angriber