– Der er ikke plads til Eriksen på landsholdet

Thomas Gravesen har sagt det før, og han gentager: Christian Eriksen er ikke god nok til at starte inde for det danske A-landshold for tiden.



Han er en af de største danske A-landsholdsspillere nogensinde, men hvis der ikke sker noget meget snart, mener tidligere landsholdsspiller Thomas Gravesen ikke, at Christian Eriksen har noget at gøre i den danske startopstilling på A-landsholdet.

Det er sådan set ikke nyt, at Thomas Gravesen er af den mening – det delte han til Tipsbladet i november.

Nu er sagen bare den, at der kun er lidt mere end tre måneder til EM-slutrunden i Tyskland, og 32-årige Christian Eriksen står noteret for sølle 37 minutters førsteholdsfodbold siden midten af januar.

Senest sad fynboen på bænken i hele FA Cup-opgøret mod Nottingham Forest onsdag aften, og den manglende spilletid får Thomas Gravesen til at erklære, at landstræner Kasper Hjulmand skal tænke i alternativer.

– Der er slet ikke plads til ham på det danske A-landshold lige nu med den form, han er, i og den måde, han bruges på i United, siger Thomas Gravesen til Discovery+ og uddyber:

– Han spiller ikke, han er ikke i kampform, og han er dårligt kørende, når han får chancen. For mig er der ikke plads til Christian Eriksen i startopstillingen på det danske landshold lige nu.

Thomas Gravesen mener, at de næste par måneder bliver helt afgørende fynboen. Og håbet er, at Eriksen får minutter og finder kampformen, men Gravesen tror mest af alt, at Kasper Hjulmand skal overveje situationen.

– Fungerer det danske landshold ikke bedre, når Christian Eriksen ikke er med? Det synes jeg. Med Christian Eriksen bliver spillet for endimensionelt, og når han ikke er med, virker det med de to motorer derinde med Thomas Delaney og Pierre Emile Højbjerg. I stedet for at Christian Eriksen skal løbe ned til backen og tage bolden og slå en lang aflevering.

– Der føler jeg, at Christian Eriksen er så langt fra sin topform, at han ikke passer ind på det danske landshold lige pt., lyder vurderingen fra Thomas Gravesen.

Kasper Hjulmand ser næppe situationen omkring Eriksen på samme måde som Thomas Gravesen og vil formentlig gå langt for at få stjernen til at fungere ved EM, hvor Danmark møder England, Slovenien og Serbien.

Den 12. marts får man et fingerpeg om situationen, når Kasper Hjulmand udtager sit landshold til testkampene mod Schweiz og Færøerne.

Der resterer 12 runder af Premier League for Manchester United, ligesom klubben er klar til kvartfinalen i FA Cup, hvor man har trukket Liverpool FC. Der er altså ikke mange kampe til at spille sig i form for Eriksen.





LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Tæt på at sende millioner til FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fem bud på David Nielsens afløser

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Marseille æder impotent modstander

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub