– Der er ikke plads til Eriksen på landsholdet

Thomas Gravesen har sagt det før, og han gentager: Christian Eriksen er ikke god nok til at starte inde for det danske A-landshold for tiden.



Han er en af de største danske A-landsholdsspillere nogensinde, men hvis der ikke sker noget meget snart, mener tidligere landsholdsspiller Thomas Gravesen ikke, at Christian Eriksen har noget at gøre i den danske startopstilling på A-landsholdet.

Det er sådan set ikke nyt, at Thomas Gravesen er af den mening – det delte han til Tipsbladet i november.

Nu er sagen bare den, at der kun er lidt mere end tre måneder til EM-slutrunden i Tyskland, og 32-årige Christian Eriksen står noteret for sølle 37 minutters førsteholdsfodbold siden midten af januar.

Senest sad fynboen på bænken i hele FA Cup-opgøret mod Nottingham Forest onsdag aften, og den manglende spilletid får Thomas Gravesen til at erklære, at landstræner Kasper Hjulmand skal tænke i alternativer.

– Der er slet ikke plads til ham på det danske A-landshold lige nu med den form, han er, i og den måde, han bruges på i United, siger Thomas Gravesen til Discovery+ og uddyber:

– Han spiller ikke, han er ikke i kampform, og han er dårligt kørende, når han får chancen. For mig er der ikke plads til Christian Eriksen i startopstillingen på det danske landshold lige nu.

Thomas Gravesen mener, at de næste par måneder bliver helt afgørende fynboen. Og håbet er, at Eriksen får minutter og finder kampformen, men Gravesen tror mest af alt, at Kasper Hjulmand skal overveje situationen.

– Fungerer det danske landshold ikke bedre, når Christian Eriksen ikke er med? Det synes jeg. Med Christian Eriksen bliver spillet for endimensionelt, og når han ikke er med, virker det med de to motorer derinde med Thomas Delaney og Pierre Emile Højbjerg. I stedet for at Christian Eriksen skal løbe ned til backen og tage bolden og slå en lang aflevering.

– Der føler jeg, at Christian Eriksen er så langt fra sin topform, at han ikke passer ind på det danske landshold lige pt., lyder vurderingen fra Thomas Gravesen.

Kasper Hjulmand ser næppe situationen omkring Eriksen på samme måde som Thomas Gravesen og vil formentlig gå langt for at få stjernen til at fungere ved EM, hvor Danmark møder England, Slovenien og Serbien.

Den 12. marts får man et fingerpeg om situationen, når Kasper Hjulmand udtager sit landshold til testkampene mod Schweiz og Færøerne.

Der resterer 12 runder af Premier League for Manchester United, ligesom klubben er klar til kvartfinalen i FA Cup, hvor man har trukket Liverpool FC. Der er altså ikke mange kampe til at spille sig i form for Eriksen.





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

– Et kanon sted for ham

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Det er ikke rigtig min beslutning

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Tidligere FC København-angriber skifter klub

West Ham forventer Hermansen-skifte

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vil væk fra Brøndby

Nørgaard kommenterer exitrygte

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Færdig i dansk klub

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

‘FCK er nødt til at lytte’