– Der er ikke plads til Eriksen på landsholdet

Thomas Gravesen har sagt det før, og han gentager: Christian Eriksen er ikke god nok til at starte inde for det danske A-landshold for tiden.



Han er en af de største danske A-landsholdsspillere nogensinde, men hvis der ikke sker noget meget snart, mener tidligere landsholdsspiller Thomas Gravesen ikke, at Christian Eriksen har noget at gøre i den danske startopstilling på A-landsholdet.

Det er sådan set ikke nyt, at Thomas Gravesen er af den mening – det delte han til Tipsbladet i november.

Nu er sagen bare den, at der kun er lidt mere end tre måneder til EM-slutrunden i Tyskland, og 32-årige Christian Eriksen står noteret for sølle 37 minutters førsteholdsfodbold siden midten af januar.

Senest sad fynboen på bænken i hele FA Cup-opgøret mod Nottingham Forest onsdag aften, og den manglende spilletid får Thomas Gravesen til at erklære, at landstræner Kasper Hjulmand skal tænke i alternativer.

– Der er slet ikke plads til ham på det danske A-landshold lige nu med den form, han er, i og den måde, han bruges på i United, siger Thomas Gravesen til Discovery+ og uddyber:

– Han spiller ikke, han er ikke i kampform, og han er dårligt kørende, når han får chancen. For mig er der ikke plads til Christian Eriksen i startopstillingen på det danske landshold lige nu.

Thomas Gravesen mener, at de næste par måneder bliver helt afgørende fynboen. Og håbet er, at Eriksen får minutter og finder kampformen, men Gravesen tror mest af alt, at Kasper Hjulmand skal overveje situationen.

– Fungerer det danske landshold ikke bedre, når Christian Eriksen ikke er med? Det synes jeg. Med Christian Eriksen bliver spillet for endimensionelt, og når han ikke er med, virker det med de to motorer derinde med Thomas Delaney og Pierre Emile Højbjerg. I stedet for at Christian Eriksen skal løbe ned til backen og tage bolden og slå en lang aflevering.

– Der føler jeg, at Christian Eriksen er så langt fra sin topform, at han ikke passer ind på det danske landshold lige pt., lyder vurderingen fra Thomas Gravesen.

Kasper Hjulmand ser næppe situationen omkring Eriksen på samme måde som Thomas Gravesen og vil formentlig gå langt for at få stjernen til at fungere ved EM, hvor Danmark møder England, Slovenien og Serbien.

Den 12. marts får man et fingerpeg om situationen, når Kasper Hjulmand udtager sit landshold til testkampene mod Schweiz og Færøerne.

Der resterer 12 runder af Premier League for Manchester United, ligesom klubben er klar til kvartfinalen i FA Cup, hvor man har trukket Liverpool FC. Der er altså ikke mange kampe til at spille sig i form for Eriksen.



‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Her kan du se Skotland mod Danmark

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Ny kæmpeklub er interesseret

Steve Coopers højre hånd afviser

Aflyser pressemøde i Parken

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Forventer friske danskere efter fiasko

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation