Fodbold-Danmark er efterhånden kommet på fornavn med Mika Biereth.
Angriberen hamrer mål ind på samlebånd for AS Monaco, og for første gang er han også blevet udtaget til det danske landshold, hvor det forventes, at han kommer til at spille en rolle i de kommende opgør mod Portugal.
Mika Biereth står på tærsklen til noget stort, og det er sjovt at følge for William Bøving, der for kort tid siden var holdkammerat med angriberen i Sturm Graz.
– Han gjorde det godt direkte, da han kom ind, og han blev også købt permanent. Det var super fedt for mit vedkommende, for han er en angriber, som man ved hvor står. Jeg spillede lige bag ham, hvilket også gjorde mit arbejde nemmere, siger Bøving til Tipsbladet og den øvrige presse og fortsætter:
– Han var en af de faktorer, der gjorde, at holdet gjorde det rigtigt godt i den periode. Han var med til at sikre os mesterskabet i sidste sæson. Så det kommer ikke som en overraskelse, at han også gør det godt i Monaco. Nu har han også et rigtigt stærkt hold omkring sig, som kan give ham alle de her chancer. Det er godt at se, at han også kan formå at gøre det på et lidt højere niveau.
Med tre hattricks i sine første 12 kampe for den franske klub, har Mika Biereth fået en historisk god start i Ligue 1.
– Ja, jeg er da godt klar over, at det ikke er helt normalt, det han har præsteret indtil videre. Jeg tror også, at det er første gang, det er sket. Det er klart, at han har været virkelig, virkelig god for Monaco her i starten, og jeg er sikker på, at han nok skal fortsætte med at banke mål ind, selvom det nok ikke bliver lige så mange hattricks – det ville også være voldsomt. Han er en super god fyr og super skarp på banen, han ved hvor han skal stå – en rigtig målræv inde i boksen, siger Bøving.
Mika Biereth kan debutere for det danske landshold torsdag aften mod Portugal i Parken.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE