Er det her Danmarks hemmelige våben?

Der skal findes en vinder tirsdag aften i Tjekkiet, og det kan betyde, at opgøret mellem Danmark og Tjekkiet ender i både forlænget spilletid og senere straffesparkskonkurrence.



Rettet med nye oplysninger om Mikkel Damsgaard

Når Danmark tirsdag aften går på banen mod Tjekkiet, er der en VM-billet på spil.

Det er vind eller forsvind, og én ting er stensikkert: Der skal findes en vinder mellem Tjekkiet og Danmark.

Derfor kan det også gå hen og blive et nervepirrende opgør, hvor betydningen af kampen kommer til udtryk i spillet.

Og spørger man TV 2’s ekspert Morten Bruun, der også sidder klar ved mikrofonen tirsdag aften, er det nok en meget god idé at have øvet sig på scenariet med en straffesparkskonkurrence.

– Det er bestemt ikke usandsynligt. For det bliver også en nervøs kamp, hvor det er et spørgsmål om, hvor meget de to hold tør åbne sig, fordi der er så meget at tabe. Det kan sagtens være, at der bliver straffesparkskonkurrence, siger Morten Bruun til TV 2.

Hvem skal sparke?

Tipsbladet har sat sig for at se nærmere på, hvem der skal sparke, hvis Danmark ender i en straffesparkskonkurrence.

Og her er det altså ikke ubetinget gode nyheder, der er at finde.

For antager man, at Danmark stiller i en startopstilling som senest – dog med Joachim Andersen i stedet for Christian Nørgaard – vil der være meget lidt sparkererfaring fra startopstillingen, hvis det ender i en straffesparkskonkurrence.

Tallene er taget fra Transfermarkt, og her fremgår det, at Alexander Bah, Joachim Andersen og Joakim Mæhle aldrig har scoret på et straffespark.

En venlig læser har efter udgivelsen af artiklen gjort opmærksom på, at Mikkel Damsgaard, som vi først havde stående som ikke-sparkende, har sparket mindst et par gange for Brentford. Spørgsmålet er bare, om han kan holde til 120 minutters fodbold, da han ventes at starte inde.

Victor Nelsson og Victor Froholdt har sparket en enkelt gang og scoret, mens Pierre-Emile Højbjerg har sat fire ind og misbrugt tre – en procent på 57. Morten Hjulmand og Gustav Isaksen har misbrugt to og scoret en enkelt gang – 33 procent.

Rasmus Højlund er på 75 procents træfsikkerhed med tre scoringer og en enkelt afbrænder.

Den gode nyhed

Mens der ikke er meget sparkerkvalitet fra startopstillingen, kan Brian Riemer kigge mod sin bænk og se flere, der er gode sparkere.

Landsholdets normale sparker, Christian Eriksen, ventes at komme ind i opgøret – som han også gjorde det mod Nordmakedonien – og han er forholdsvis sikker fra pletten med 15 scoringer og tre afbrændere – 83 procent.

En anden, som også meget vel kan komme på banen, hvis det tegner til at blive en straffesparkskonkurrence, er Anders Dreyer. Han har sparket 19 gange og lavet 17 mål – 89 procent.

Også Kasper Høgh kan være en overvejelse i den forlængede spilledetid, da han i sin karriere har sparket 16 gange og lavet 12 mål – 75 procent.

Sidste mand, der kan komme på banen og sparke, er Mathias Jensen. Han har nemlig sparket tre gange i sin karriere og scoret på alle tre.

Hvordan Brian Riemer så blander kortene, bliver interessant at se, men på sparkerfronten virker Christian Eriksen, Rasmus Højlund og Anders Dreyer som gode og sikre valg, mens der formentlig også er plads til at indskifte Mathias Jensen. Om Kasper Høgh så også indskiftes, afhænger også af kampens forløb.

Danmarks hemmelige våben

Hvis det skal afgøres fra 11-meter-pletten, er det også afgørende, hvem der forsøger at redde boldene.

Og her er der også interessante tal at se på.

Mads Hermansen og Frederik Rønnow er stort set ens i redningsprocent.

Mads Hermansen har pillet tre af 18 spark, mens Frederik Rønnow har pillet ni af 55 spark.

Og det bringer os så til Danmarks tredjemålmand – Andreas Jungdal. Den unge keeper har den bedste straffesparksstatistik med fire redning på 13 forsøg.

Andreas Jungdals redningsprocent er altså på 31 procent, Mads Hermansens er på 17, mens Frederik Rønnows er på 16.

Så er spørgsmålet, om Brian Riemer ser behov for at skifte, hvis det ender i sådan en situation, eller om han er tryg ved den keeper, han har valgt.





Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han afløser Mourinho

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

FCK henter svensk talent

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj