Rettet med nye oplysninger om Mikkel Damsgaard
Når Danmark tirsdag aften går på banen mod Tjekkiet, er der en VM-billet på spil.
Det er vind eller forsvind, og én ting er stensikkert: Der skal findes en vinder mellem Tjekkiet og Danmark.
Derfor kan det også gå hen og blive et nervepirrende opgør, hvor betydningen af kampen kommer til udtryk i spillet.
Og spørger man TV 2’s ekspert Morten Bruun, der også sidder klar ved mikrofonen tirsdag aften, er det nok en meget god idé at have øvet sig på scenariet med en straffesparkskonkurrence.
– Det er bestemt ikke usandsynligt. For det bliver også en nervøs kamp, hvor det er et spørgsmål om, hvor meget de to hold tør åbne sig, fordi der er så meget at tabe. Det kan sagtens være, at der bliver straffesparkskonkurrence, siger Morten Bruun til TV 2.
Hvem skal sparke?
Tipsbladet har sat sig for at se nærmere på, hvem der skal sparke, hvis Danmark ender i en straffesparkskonkurrence.
Og her er det altså ikke ubetinget gode nyheder, der er at finde.
For antager man, at Danmark stiller i en startopstilling som senest – dog med Joachim Andersen i stedet for Christian Nørgaard – vil der være meget lidt sparkererfaring fra startopstillingen, hvis det ender i en straffesparkskonkurrence.
Tallene er taget fra Transfermarkt, og her fremgår det, at Alexander Bah, Joachim Andersen og Joakim Mæhle aldrig har scoret på et straffespark.
En venlig læser har efter udgivelsen af artiklen gjort opmærksom på, at Mikkel Damsgaard, som vi først havde stående som ikke-sparkende, har sparket mindst et par gange for Brentford. Spørgsmålet er bare, om han kan holde til 120 minutters fodbold, da han ventes at starte inde.
Victor Nelsson og Victor Froholdt har sparket en enkelt gang og scoret, mens Pierre-Emile Højbjerg har sat fire ind og misbrugt tre – en procent på 57. Morten Hjulmand og Gustav Isaksen har misbrugt to og scoret en enkelt gang – 33 procent.
Rasmus Højlund er på 75 procents træfsikkerhed med tre scoringer og en enkelt afbrænder.
Den gode nyhed
Mens der ikke er meget sparkerkvalitet fra startopstillingen, kan Brian Riemer kigge mod sin bænk og se flere, der er gode sparkere.
Landsholdets normale sparker, Christian Eriksen, ventes at komme ind i opgøret – som han også gjorde det mod Nordmakedonien – og han er forholdsvis sikker fra pletten med 15 scoringer og tre afbrændere – 83 procent.
En anden, som også meget vel kan komme på banen, hvis det tegner til at blive en straffesparkskonkurrence, er Anders Dreyer. Han har sparket 19 gange og lavet 17 mål – 89 procent.
Også Kasper Høgh kan være en overvejelse i den forlængede spilledetid, da han i sin karriere har sparket 16 gange og lavet 12 mål – 75 procent.
Sidste mand, der kan komme på banen og sparke, er Mathias Jensen. Han har nemlig sparket tre gange i sin karriere og scoret på alle tre.
Hvordan Brian Riemer så blander kortene, bliver interessant at se, men på sparkerfronten virker Christian Eriksen, Rasmus Højlund og Anders Dreyer som gode og sikre valg, mens der formentlig også er plads til at indskifte Mathias Jensen. Om Kasper Høgh så også indskiftes, afhænger også af kampens forløb.
Danmarks hemmelige våben
Hvis det skal afgøres fra 11-meter-pletten, er det også afgørende, hvem der forsøger at redde boldene.
Og her er der også interessante tal at se på.
Mads Hermansen og Frederik Rønnow er stort set ens i redningsprocent.
Mads Hermansen har pillet tre af 18 spark, mens Frederik Rønnow har pillet ni af 55 spark.
Og det bringer os så til Danmarks tredjemålmand – Andreas Jungdal. Den unge keeper har den bedste straffesparksstatistik med fire redning på 13 forsøg.
Andreas Jungdals redningsprocent er altså på 31 procent, Mads Hermansens er på 17, mens Frederik Rønnows er på 16.
Så er spørgsmålet, om Brian Riemer ser behov for at skifte, hvis det ender i sådan en situation, eller om han er tryg ved den keeper, han har valgt.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Bayern slår rekord i ny storsejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Randers FC – FC København
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG