FCK-profil glad for danskers ansættelse

Mandagens målscorer Viktor Claesson er glad for, at Sverige har valgt Jon Dahl Tomasson som landets cheftræner.



Sverige fik mandag efter tre måneders søgen endelig deres landstræner på plads.

Han er dansk og hedder Jon Dahl Tomasson.

Det betyder også, at flere af Superligaens profiler skal hilse på den tidligere Blackburn-træner ved næste samling. Det gælder blandt andre FC Københavns Viktor Claesson, der glæder sig til samarbejdet.

Det fortæller han til Tipsbladet efter mandagens sejr over FC Nordsjælland.

– Jamen, jeg tror, at det kan blive fint. Det er første gang, at vi får en udenlandsk landstræner i Sverige, men jeg tror, at tiden kan være kommet til at få lidt nytænkning ind udefra. Jeg har ikke noget forhold til Jon Dahl fra tidligere, men har været i Malmö, hvor han gjorde det godt. Så det kan blive fint, tror jeg.

Jon Dahl Tomasson kommer fra et job som cheftræner i Championship-klubben Blackburn, som han dog valgte at sige op i starten af februar. Allerede kort efter blev han meldt enig med det svenske fodboldforbund om landstrænerjobbet.

Men det var altså først mandag, at man endeligt kunne præsentere ham på en kontrakt frem til 2026. Foruden Viktor Claesson vil Jon Dahl Tomasson formentlig også skulle kigge i retning af Roony Bardghji, der endnu har sin svenske landsholdsdebut til gode.

Svenskeren har dog ikke fået mange muligheder for at vise sig frem i forårets første tre kampe, som han har set fra bænken. Filip Helander, Armin Gigovic og Rami Al-Hajj er andre Superliga-spillere, som formentlig også vil være på Jon Dahls radar.

Jon Dahl Tomasson, 47 år, vil første gang stå i spidsen for Sverige i slutningen af marts, hvor man spiller to venskabskampe mod Portugal og Albanien.





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Forstår ikke Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Lyon forhandler med dansk profil

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Snart sker det



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil