Forsigtig Peter Møller: Her er ambitionen til EM

Peter Møller har ændret taktik, siger han: Nu er Danmarks ambition at gå videre fra puljen til EM.



Tipsbladet i Helsingør.

Fredag aften stod det klart: Danmark skal til EM i Tyskland til sommer.

Med sejren over Slovenien fredag sikrede Kasper Hjulmands tropper sig således førstepladsen i kvalifikationspuljen, og end ikke et nederlag i den sidste EM-kvalifikationskamp mod Nordirland kan fravriste danskerne topplaceringen.

Undervejs har der været meget kritik af det danske landsholds præstationer, ikke mindst efter nederlaget til Kasakhstan og den smalle sejr over San Marino, og i fodbolddirektør Peter Møllers øjne er debatten blevet skinger.

Derfor er han forsigtig, når han udpeger Danmarks ambition til EM.

– Vi kan med fakta underbygge, at vi har været det mest dominerende hold i de kampe, vi har spillet, og vi har skabt flest chancer, men det er ikke altid kommet til udtryk. Der skal man også erkende, at det er svært, når vi har med mennesker at gøre. Der er kommet de her forventninger, fordi vi har været gode, og det er også vores egen skyld, fordi vi har italesat, at vi synes, vi har et godt hold og drømt om at vinde noget stort.

– Så jeg har ændret lidt taktik: Nu tager vi til slutrunden for at gå videre fra puljen, siger Peter Møller til den skrevne presse lørdag og uddyber:

–  Det er vores ambition. Jeg håber, journalisterne kan forstå det så, men også at befolkningen ved, at vi har et godt hold, men at vi skal tage tingene stille og roligt. Vi har også set, at vi har bokset med de svære modstandere. Der er en grund til, at vi ikke slog England i en EM-semifinale, og at vi bøvlede med Frankrig under VM-slutrunden. Det er, at vi er gode, og vi kan tillade os at drømme, men det bliver svært.

Det har været dyre lærepenge?

– Nej. Det, der har skabt de seneste år, har været fantastisk. Et af vores vigtigste pejlemærker med ansættelsen af Kasper var, at vi skulle samle danskerne om det her landshold, og når vi har spillet for et udsolgt Parken 13 gange i træk, hvilket intet andet landshold har gjort, må vi sige, at det er lykkedes. Det er måden, vi har kommunikeret på, og det har været vores åbenhed og tilgængelighed, og at vi har kunnet drømme om noget stort. Det gør vi stadigvæk.

– Jeg tror bare, vi skal være lidt mere varsomme for ikke at lægge for stort pres på spillerne. Det er kun normale mennesker, som prøver at vinde kampe, men nogle gange lykkes tingene ikke, og jeg tror, det er svært at finde en forklaring på, hvorfor det gik dårligt mod Kasakhstan eller San Marino. Der tror jeg, at der er noget mentalt i det at vide, at uanset hvordan kampen går, er det ikke godt nok.

Det er endnu uvist, hvem Danmark skal møde til EM. Der trækkes lod til puljerne den 2. december. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCM-flop i chokskifte

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

PSG meldes enig med Barca-profil

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Et kæmpestort skifte’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Pressede på for FC København-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’