Forsigtig Peter Møller: Her er ambitionen til EM

Peter Møller har ændret taktik, siger han: Nu er Danmarks ambition at gå videre fra puljen til EM.



Tipsbladet i Helsingør.

Fredag aften stod det klart: Danmark skal til EM i Tyskland til sommer.

Med sejren over Slovenien fredag sikrede Kasper Hjulmands tropper sig således førstepladsen i kvalifikationspuljen, og end ikke et nederlag i den sidste EM-kvalifikationskamp mod Nordirland kan fravriste danskerne topplaceringen.

Undervejs har der været meget kritik af det danske landsholds præstationer, ikke mindst efter nederlaget til Kasakhstan og den smalle sejr over San Marino, og i fodbolddirektør Peter Møllers øjne er debatten blevet skinger.

Derfor er han forsigtig, når han udpeger Danmarks ambition til EM.

– Vi kan med fakta underbygge, at vi har været det mest dominerende hold i de kampe, vi har spillet, og vi har skabt flest chancer, men det er ikke altid kommet til udtryk. Der skal man også erkende, at det er svært, når vi har med mennesker at gøre. Der er kommet de her forventninger, fordi vi har været gode, og det er også vores egen skyld, fordi vi har italesat, at vi synes, vi har et godt hold og drømt om at vinde noget stort.

– Så jeg har ændret lidt taktik: Nu tager vi til slutrunden for at gå videre fra puljen, siger Peter Møller til den skrevne presse lørdag og uddyber:

–  Det er vores ambition. Jeg håber, journalisterne kan forstå det så, men også at befolkningen ved, at vi har et godt hold, men at vi skal tage tingene stille og roligt. Vi har også set, at vi har bokset med de svære modstandere. Der er en grund til, at vi ikke slog England i en EM-semifinale, og at vi bøvlede med Frankrig under VM-slutrunden. Det er, at vi er gode, og vi kan tillade os at drømme, men det bliver svært.

Det har været dyre lærepenge?

– Nej. Det, der har skabt de seneste år, har været fantastisk. Et af vores vigtigste pejlemærker med ansættelsen af Kasper var, at vi skulle samle danskerne om det her landshold, og når vi har spillet for et udsolgt Parken 13 gange i træk, hvilket intet andet landshold har gjort, må vi sige, at det er lykkedes. Det er måden, vi har kommunikeret på, og det har været vores åbenhed og tilgængelighed, og at vi har kunnet drømme om noget stort. Det gør vi stadigvæk.

– Jeg tror bare, vi skal være lidt mere varsomme for ikke at lægge for stort pres på spillerne. Det er kun normale mennesker, som prøver at vinde kampe, men nogle gange lykkes tingene ikke, og jeg tror, det er svært at finde en forklaring på, hvorfor det gik dårligt mod Kasakhstan eller San Marino. Der tror jeg, at der er noget mentalt i det at vide, at uanset hvordan kampen går, er det ikke godt nok.

Det er endnu uvist, hvem Danmark skal møde til EM. Der trækkes lod til puljerne den 2. december. 






FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Krisen er blevet til en katastrofe?

Josip Radošević på samtlige forsider

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC København-krisen fortsætter

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Viborg FF – FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Benhård Brian Riemer-melding

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Topchef får nyt job i FCK

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

I svime over Pelle Mattsson

Millionregn over FC Midtjylland

Silkeborg klasker Randers

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow