TIPSBLADET I PORTO:
Landstræner Morten Olsen lader sig ikke distrahere af fortiden, når han sender sit mandskab på banen til fredagens EM-kamp mod Portugal på Estadio do Dragao i Porto, og han bør heller ikke bruge tid på fortiden, for den er ganske skræmmende for ham og dansk fodbold!
Det var på dette stadion, at Danmark i 2004 tabte EM-kvartfinalen til Tjekkiet med hele 0-3. Endnu værre gik det mod Portugal tilbage i 1971 på det gamle Das Antas-stadion, der ligger lige ved siden af drage-stadion, som er FC Portos nuværende hjemmebane. Her var en ganske ung Morten Olsen med til at lide et forsmædeligt nederlag på 0-5 til Portugal i en kamp, der ellers var store forventninger til, da matchen den 12. maj 1971 var den første hvor der blev benyttet udlandsprofessionelle på et dansk landshold.
Men selv med spillere som Ole Bjørnmose, Werder Bremen, Preben Arentoft, Newcaste, Kresten Bjerre, Racing White og målmand Erik Lykke Sørensen, Morton, gik det helt galt mod Eusebio og Co. Udover 21-årige Morten Olsen talte det danske hold blandt hjemlige spillere også den 20-årige Benny Nielsen.
Kampen i 1971 var også en EM-kvalifikationskamp. I en VM-kamp fem år senere i Lissabon gik det knap så galt, da Danmark i et drama tabte 0-1. Den kamp huskes for en tvivlsom portugisk scoring og et efterfølgende slagsmål inde i det danske mål med Per Røntved som den ene hovedperson.
Et endnu værre resultat end Morten Olsens 0-5-nederlag landsholdets nuværende højre back Lars Jacobsen, da han i 1996 som anfører for U/17-landsholdet var med til at tabe en EM-kamp til Portugal med hele 0-7 i Aveiro.
Når man regner unglandskampe med viser landsholdshistorien også en enkelt dansk sejr i Porto. Det var med et U/17-landshold helt tilbage i 1981, hvor det blev sejr på 2-0. Pudsigt nok med Lars Schøne – far til Lasse Schøne – som den ene målscorer, mens Michael Laudrup lavede det andet mål.
Det ville ikke være dårligt, hvis Lasse Schøne fredag aften går i faderens fodspor og kommer på måltavlen.
I forhold til kampen mod Tjekkiet i 2004 er Thomas Sørensen, Christian Poulsen, Dennis Rommedahl, Daniel Jensen, Per Krøldrup og Peter Løvenkrands fra den daværende EM-trup at finde blandt danskerne i truppen til fredagens EM-kamp. Udover kvartfinalen mod tjekkerne spillede Danmark ved EM 2004 også mod Sverige i Porto.
Her blev det 2-2 på Bessa stadion, der ligger lige ved siden af det danske spillerhotel og i øvrigt siden er blevet omlagt til kunstgræs.
LIVE
LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Mathias Zanka går viralt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT