TIPSBLADET I PORTO:
Landstræner Morten Olsen lader sig ikke distrahere af fortiden, når han sender sit mandskab på banen til fredagens EM-kamp mod Portugal på Estadio do Dragao i Porto, og han bør heller ikke bruge tid på fortiden, for den er ganske skræmmende for ham og dansk fodbold!
Det var på dette stadion, at Danmark i 2004 tabte EM-kvartfinalen til Tjekkiet med hele 0-3. Endnu værre gik det mod Portugal tilbage i 1971 på det gamle Das Antas-stadion, der ligger lige ved siden af drage-stadion, som er FC Portos nuværende hjemmebane. Her var en ganske ung Morten Olsen med til at lide et forsmædeligt nederlag på 0-5 til Portugal i en kamp, der ellers var store forventninger til, da matchen den 12. maj 1971 var den første hvor der blev benyttet udlandsprofessionelle på et dansk landshold.
Men selv med spillere som Ole Bjørnmose, Werder Bremen, Preben Arentoft, Newcaste, Kresten Bjerre, Racing White og målmand Erik Lykke Sørensen, Morton, gik det helt galt mod Eusebio og Co. Udover 21-årige Morten Olsen talte det danske hold blandt hjemlige spillere også den 20-årige Benny Nielsen.
Kampen i 1971 var også en EM-kvalifikationskamp. I en VM-kamp fem år senere i Lissabon gik det knap så galt, da Danmark i et drama tabte 0-1. Den kamp huskes for en tvivlsom portugisk scoring og et efterfølgende slagsmål inde i det danske mål med Per Røntved som den ene hovedperson.
Et endnu værre resultat end Morten Olsens 0-5-nederlag landsholdets nuværende højre back Lars Jacobsen, da han i 1996 som anfører for U/17-landsholdet var med til at tabe en EM-kamp til Portugal med hele 0-7 i Aveiro.
Når man regner unglandskampe med viser landsholdshistorien også en enkelt dansk sejr i Porto. Det var med et U/17-landshold helt tilbage i 1981, hvor det blev sejr på 2-0. Pudsigt nok med Lars Schøne – far til Lasse Schøne – som den ene målscorer, mens Michael Laudrup lavede det andet mål.
Det ville ikke være dårligt, hvis Lasse Schøne fredag aften går i faderens fodspor og kommer på måltavlen.
I forhold til kampen mod Tjekkiet i 2004 er Thomas Sørensen, Christian Poulsen, Dennis Rommedahl, Daniel Jensen, Per Krøldrup og Peter Løvenkrands fra den daværende EM-trup at finde blandt danskerne i truppen til fredagens EM-kamp. Udover kvartfinalen mod tjekkerne spillede Danmark ved EM 2004 også mod Sverige i Porto.
Her blev det 2-2 på Bessa stadion, der ligger lige ved siden af det danske spillerhotel og i øvrigt siden er blevet omlagt til kunstgræs.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER