TIPSBLADET I PORTO:
Landstræner Morten Olsen lader sig ikke distrahere af fortiden, når han sender sit mandskab på banen til fredagens EM-kamp mod Portugal på Estadio do Dragao i Porto, og han bør heller ikke bruge tid på fortiden, for den er ganske skræmmende for ham og dansk fodbold!
Det var på dette stadion, at Danmark i 2004 tabte EM-kvartfinalen til Tjekkiet med hele 0-3. Endnu værre gik det mod Portugal tilbage i 1971 på det gamle Das Antas-stadion, der ligger lige ved siden af drage-stadion, som er FC Portos nuværende hjemmebane. Her var en ganske ung Morten Olsen med til at lide et forsmædeligt nederlag på 0-5 til Portugal i en kamp, der ellers var store forventninger til, da matchen den 12. maj 1971 var den første hvor der blev benyttet udlandsprofessionelle på et dansk landshold.
Men selv med spillere som Ole Bjørnmose, Werder Bremen, Preben Arentoft, Newcaste, Kresten Bjerre, Racing White og målmand Erik Lykke Sørensen, Morton, gik det helt galt mod Eusebio og Co. Udover 21-årige Morten Olsen talte det danske hold blandt hjemlige spillere også den 20-årige Benny Nielsen.
Kampen i 1971 var også en EM-kvalifikationskamp. I en VM-kamp fem år senere i Lissabon gik det knap så galt, da Danmark i et drama tabte 0-1. Den kamp huskes for en tvivlsom portugisk scoring og et efterfølgende slagsmål inde i det danske mål med Per Røntved som den ene hovedperson.
Et endnu værre resultat end Morten Olsens 0-5-nederlag landsholdets nuværende højre back Lars Jacobsen, da han i 1996 som anfører for U/17-landsholdet var med til at tabe en EM-kamp til Portugal med hele 0-7 i Aveiro.
Når man regner unglandskampe med viser landsholdshistorien også en enkelt dansk sejr i Porto. Det var med et U/17-landshold helt tilbage i 1981, hvor det blev sejr på 2-0. Pudsigt nok med Lars Schøne – far til Lasse Schøne – som den ene målscorer, mens Michael Laudrup lavede det andet mål.
Det ville ikke være dårligt, hvis Lasse Schøne fredag aften går i faderens fodspor og kommer på måltavlen.
I forhold til kampen mod Tjekkiet i 2004 er Thomas Sørensen, Christian Poulsen, Dennis Rommedahl, Daniel Jensen, Per Krøldrup og Peter Løvenkrands fra den daværende EM-trup at finde blandt danskerne i truppen til fredagens EM-kamp. Udover kvartfinalen mod tjekkerne spillede Danmark ved EM 2004 også mod Sverige i Porto.
Her blev det 2-2 på Bessa stadion, der ligger lige ved siden af det danske spillerhotel og i øvrigt siden er blevet omlagt til kunstgræs.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Chokskifte?
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby