Fortiden skræmmer for Olsen og Co.

En ganske ung Morten Olsen var i 1971 med til at tabe 0-5 i Porto



TIPSBLADET I PORTO:

Landstræner Morten Olsen lader sig ikke distrahere af fortiden, når han sender sit mandskab på banen til fredagens EM-kamp mod Portugal på Estadio do Dragao i Porto, og han bør heller ikke bruge tid på fortiden, for den er ganske skræmmende for ham og dansk fodbold!

Det var på dette stadion, at Danmark i 2004 tabte EM-kvartfinalen til Tjekkiet med hele 0-3. Endnu værre gik det mod Portugal tilbage i 1971 på det gamle Das Antas-stadion, der ligger lige ved siden af drage-stadion, som er FC Portos nuværende hjemmebane. Her var en ganske ung Morten Olsen med til at lide et forsmædeligt nederlag på 0-5 til Portugal i en kamp, der ellers var store forventninger til, da matchen den 12. maj 1971 var den første hvor der blev benyttet udlandsprofessionelle på et dansk landshold.

Men selv med spillere som Ole Bjørnmose, Werder Bremen, Preben Arentoft, Newcaste, Kresten Bjerre, Racing White og målmand Erik Lykke Sørensen, Morton, gik det helt galt mod Eusebio og Co. Udover 21-årige Morten Olsen talte det danske hold blandt hjemlige spillere også den 20-årige Benny Nielsen.

Kampen i 1971 var også en EM-kvalifikationskamp. I en VM-kamp fem år senere i Lissabon gik det knap så galt, da Danmark i et drama tabte 0-1. Den kamp huskes for en tvivlsom portugisk scoring og et efterfølgende slagsmål inde i det danske mål med Per Røntved som den ene hovedperson.

Et endnu værre resultat end Morten Olsens 0-5-nederlag landsholdets nuværende højre back Lars Jacobsen, da han i 1996 som anfører for U/17-landsholdet var med til at tabe en EM-kamp til Portugal med hele 0-7 i Aveiro.

Når man regner unglandskampe med viser landsholdshistorien også en enkelt dansk sejr i Porto. Det var med et U/17-landshold helt tilbage i 1981, hvor det blev sejr på 2-0. Pudsigt nok med Lars Schøne – far til Lasse Schøne – som den ene målscorer, mens Michael Laudrup lavede det andet mål.

Det ville ikke være dårligt, hvis Lasse Schøne fredag aften går i faderens fodspor og kommer på måltavlen.

I forhold til kampen mod Tjekkiet i 2004 er Thomas Sørensen, Christian Poulsen, Dennis Rommedahl, Daniel Jensen, Per Krøldrup og Peter Løvenkrands fra den daværende EM-trup at finde blandt danskerne i truppen til fredagens EM-kamp. Udover kvartfinalen mod tjekkerne spillede Danmark ved EM 2004 også mod Sverige i Porto.

Her blev det 2-2 på Bessa stadion, der ligger lige ved siden af det danske spillerhotel og i øvrigt siden er blevet omlagt til kunstgræs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afviser millionbud fra Brøndby

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt