TIPSBLADET I PORTO:
Landstræner Morten Olsen lader sig ikke distrahere af fortiden, når han sender sit mandskab på banen til fredagens EM-kamp mod Portugal på Estadio do Dragao i Porto, og han bør heller ikke bruge tid på fortiden, for den er ganske skræmmende for ham og dansk fodbold!
Det var på dette stadion, at Danmark i 2004 tabte EM-kvartfinalen til Tjekkiet med hele 0-3. Endnu værre gik det mod Portugal tilbage i 1971 på det gamle Das Antas-stadion, der ligger lige ved siden af drage-stadion, som er FC Portos nuværende hjemmebane. Her var en ganske ung Morten Olsen med til at lide et forsmædeligt nederlag på 0-5 til Portugal i en kamp, der ellers var store forventninger til, da matchen den 12. maj 1971 var den første hvor der blev benyttet udlandsprofessionelle på et dansk landshold.
Men selv med spillere som Ole Bjørnmose, Werder Bremen, Preben Arentoft, Newcaste, Kresten Bjerre, Racing White og målmand Erik Lykke Sørensen, Morton, gik det helt galt mod Eusebio og Co. Udover 21-årige Morten Olsen talte det danske hold blandt hjemlige spillere også den 20-årige Benny Nielsen.
Kampen i 1971 var også en EM-kvalifikationskamp. I en VM-kamp fem år senere i Lissabon gik det knap så galt, da Danmark i et drama tabte 0-1. Den kamp huskes for en tvivlsom portugisk scoring og et efterfølgende slagsmål inde i det danske mål med Per Røntved som den ene hovedperson.
Et endnu værre resultat end Morten Olsens 0-5-nederlag landsholdets nuværende højre back Lars Jacobsen, da han i 1996 som anfører for U/17-landsholdet var med til at tabe en EM-kamp til Portugal med hele 0-7 i Aveiro.
Når man regner unglandskampe med viser landsholdshistorien også en enkelt dansk sejr i Porto. Det var med et U/17-landshold helt tilbage i 1981, hvor det blev sejr på 2-0. Pudsigt nok med Lars Schøne – far til Lasse Schøne – som den ene målscorer, mens Michael Laudrup lavede det andet mål.
Det ville ikke være dårligt, hvis Lasse Schøne fredag aften går i faderens fodspor og kommer på måltavlen.
I forhold til kampen mod Tjekkiet i 2004 er Thomas Sørensen, Christian Poulsen, Dennis Rommedahl, Daniel Jensen, Per Krøldrup og Peter Løvenkrands fra den daværende EM-trup at finde blandt danskerne i truppen til fredagens EM-kamp. Udover kvartfinalen mod tjekkerne spillede Danmark ved EM 2004 også mod Sverige i Porto.
Her blev det 2-2 på Bessa stadion, der ligger lige ved siden af det danske spillerhotel og i øvrigt siden er blevet omlagt til kunstgræs.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS