Læge giver status på Kasper Schmeichel

De første undersøgelser viser intet unormalt i Kasper Schmeichels skulder, men målmanden skal MR-scannes.



Selv om Kasper Schmeichel var i tydelige smerter i Danmarks nederlag til Portugal i Nations Leagues kvartfinale søndag aften, ser han ud til at være sluppet uden større skader.

I hvert fald viste røntgenundersøgelserne efter opgøret intet foruroligende. Det siger landsholdslægen Morten Boesen i en skriftlig status til Ritzau.

– Kasper Schmeichels venstre skulder blev røntgenundersøgt i går aftes, og billederne viser heldigvis ikke noget unormalt.

– Han har åbenlyst smerter efter et fald på skulderen, så vi undersøger ham nærmere med en MR-scanning, siger Boesen.

Det danske landshold var tæt på at gå videre til semifinalen. Det stod 2-2 med få minutter igen, og havde resultatet holdt, ville Danmark samlet være gået videre med 3-2.

Men den indskiftede angriber Francisco Trincão bragte portugiserne foran på ny, og i forlængelsen endte Danmark med et nederlag på 2-5.

Celtic-målmanden blev skadet i første halvleg af den forlængede spilletid og blev tilset på banen. Trods store smerter fuldførte han kampen og diskede også op med en stor redning, som tydeligt forværrede hans velbefindende.

Landstræner Brian Riemer kunne da heller ikke have skiftet reserverne Mads Hermansen og Filip Jörgensen på banen, da Danmarks havde brugt samtlige udskiftninger.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

Køber Mads Bidstrup til spotpris

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Jeg får så ondt i maven over det

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar transfermelding

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Irak – Norge

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Elias Jelert færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard