Læge giver status på Kasper Schmeichel

De første undersøgelser viser intet unormalt i Kasper Schmeichels skulder, men målmanden skal MR-scannes.



Selv om Kasper Schmeichel var i tydelige smerter i Danmarks nederlag til Portugal i Nations Leagues kvartfinale søndag aften, ser han ud til at være sluppet uden større skader.

I hvert fald viste røntgenundersøgelserne efter opgøret intet foruroligende. Det siger landsholdslægen Morten Boesen i en skriftlig status til Ritzau.

– Kasper Schmeichels venstre skulder blev røntgenundersøgt i går aftes, og billederne viser heldigvis ikke noget unormalt.

– Han har åbenlyst smerter efter et fald på skulderen, så vi undersøger ham nærmere med en MR-scanning, siger Boesen.

Det danske landshold var tæt på at gå videre til semifinalen. Det stod 2-2 med få minutter igen, og havde resultatet holdt, ville Danmark samlet være gået videre med 3-2.

Men den indskiftede angriber Francisco Trincão bragte portugiserne foran på ny, og i forlængelsen endte Danmark med et nederlag på 2-5.

Celtic-målmanden blev skadet i første halvleg af den forlængede spilletid og blev tilset på banen. Trods store smerter fuldførte han kampen og diskede også op med en stor redning, som tydeligt forværrede hans velbefindende.

Landstræner Brian Riemer kunne da heller ikke have skiftet reserverne Mads Hermansen og Filip Jörgensen på banen, da Danmarks havde brugt samtlige udskiftninger.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Stopper karrieren

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

– Niels Frederiksen er en legende!

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Så er det officielt

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked