Gravesen: Hvad er det for noget desperado-noget?

Thomas Gravesen mener, at det resultatmæssigt var et fint point at få med fra en svær kamp mod Schweiz. Men den tidligere landsholdsspiller forstår ikke meget af Lars Knudsens udskiftninger i starten af anden halvleg.



– Det forstår jeg ikke en lyd af.

Morten Bruun var klar i spyttet, da Danmark 10 minutter inde i anden halvleg foretog en tredobbelt udskiftning og tog Rasmus Højlund, Albert Grønbæk og målscorer Gustav Isaksen ud af opgøret.

Men Danmark gik fra 1-2 til 2-2 og fik dermed et resultat med fra opgøret, så landstræner Lars Knudsen lykkedes med sin mission om at få noget frisk energi ind på holdet.

Dagen derpå deler landsholdsekspert Thomas Gravesen dog Morten Bruuns undren.

Det siger Gravesen til Viaplay Sport News.

– Hvad var det, han (Lars Knudsen) ville? Det gav ikke mening, når man ser, at Isaksen var flyvende. Han tryller og løser sin opgave som wing fantastisk. Han scorer et lækkert mål, og så vælger man at tage ham ud.

– Lars Knudsen siger efterfølgende, at man ville have noget frisk energi ind, og vi skulle have flere kræfter ind til forsvaret. De tre spillere, der blev taget ud, der var ikke nogen af dem, der var trætte, slidte eller spillede dårligt. Højlund kæmpede lidt med det (spillet), men de to andre var de bedste, vi havde. Isaksen og Grønbæk kan noget, de andre ikke kan. Vi har længe skreget efter at få nogle, der er bedre end den direkte modstander, siger Thomas Gravesen.

Gustav Isaksen scorede målet til 1-1 i 2-2-kampen, men historien om den tidligere FCM-spiller har været, at han meget, meget sjældent spiller fuld tid. Først i 66. Superliga-kamp for FCM spillede kantspilleren fuld tid.

Lars Knudsen fortalte tirsdag aften efter kampen mod Schweiz til TV 2:

– Vi skal jo angribe, og det kan de godt, men vi skal også forsvare, og der var de ved at løbe lidt tør for kræfter i nogle sekvenser, og det kunne vi ikke tåle.

– Derfor valgte vi at få nogle friske kræfter ind, som også skulle hjælpe os i det offensive.

Thomas Gravesen køber dog ikke helt forklaringen og har onsdag svært ved at se, hvad Lars Knudsen ville med sine udskiftninger:

– Hvad tager du Isaksen ud? Hvorfor? Hvad er det for noget desperado-noget at flå den bedste mand ud? Han var ikke træt. Det er noget, jeg ikke synes, at Lars Knudsen havde tænkt ordentligt igennem, siger Gravesen, der selv spillede 66 landskampe.

Med det ene point får Lars Knudsen dog det sidste ord – han blev efter opgøret spurgt til, om han ønsker at blive permanent landstræner:

– Nu har jeg først og fremmest koncentreret mig om at gøre det, jeg er blevet spurgt om, og det er der, hvor jeg er, så det er sådan, det er, sagde Lars Knudsen efter kampen og forklarede:

– I morgen skal jeg hjem og i gang igen i Tyskland. Det er sådan, det er lige nu, og så tager vi alt det andet bagefter. Vi ser på det i løbet af de kommende dage.

– Jeg har sagt, når jeg er blevet spurgt, så har jeg været klar, og skulle jeg blive spurgt om to kampe mere, så vil jeg gerne hjælpe til, og så er det det, det handler om.

Lars Knudsen og Danmark møder i november Serbien og Spanien i de sidste to kampe i Nations League-gruppespillet. Danmark ligger aktuelt tre point efter Spanien og tre point foran Serbien i Nations League-gruppen.

Se hele interviewet med Thomas Gravesen i videoen øverst til denne artikel.



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

Fælder dom over Højlund

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Magisk aften for FC København-stjerne

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Presset Frank: Her er vores store problem

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Ny nedtur for Ansu Fati

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Et frygteligt scenarie

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026