Det endte i en ydmygelse, da en flok veloplagte østrigere med en fremragende anden halvleg søndag aften kørte Norge over med 5-1 i Nations League.
Dermed kom Ståle Solbakkens tropper ned på jorden igen, efter mandskabet torsdag havde besejret Slovenien med 3-0.
Værterne spillede og pressede i et højt tempo, og efter 1-1 ved pausen blev det i anden halvleg for meget for nordmændene, der ikke længere kunne følge med.
Med resultatet er både Østrig, Norge og Slovenien på syv point inden de to sidste runder i gruppe 3 i Nations Leagues B-lag.
Kasakhstan indtager sidstepladsen med et enkelt point.
Selv om Østrig startede kampen i det karakteristiske høje pres og med stor intensitet, var det Norge, der første gang var tæt på.
Efter mindre end fem minutter brød angrebsstjernen Erling Haaland igennem, mens hans forsøg tog den østrigske stolpe.
Østrigs intense start gav dog pote allerede i det ottende minut, da Marko Arnautovic bragter værterne i front.
Offensivspilleren modtog bolden på kanten af feltet og sendte en fremragende afslutning i det norske mål via overliggeren.
Norge red stormen af, og hen mod pausen bragte Ståle Solbakkens tropper balance i regnskabet, da Alexander Sørloth headede udligningen i mål.
Et norsk frispark endte i pandebrasken på den tidligere FCM-angriber, der fri i feltet kunne udnytte, at en passiv Patrick Pentz var kommet på mellemhånd i det østrigske mål.
Præcis som i starten af kampen kom Østrig med fuld fart i anden halvleg. Knap var de to hold kommet ud af omklædningsrummet, før Norges Andreas Hanche-Olsen klodset nedlagde Christoph Baumgartner i feltet.
Arnautovic var efterfølgende sikkerheden selv fra straffesparkpletten og fordoblede sin målscoring.
Efter en lille time udbyggede værternes Philipp Lienhart føringen. Midtstopperen steg ene til vejrs på et østrigsk hjørnespark og dirigerede hovedstødet i nettet.
Østrig slap ikke foden fra speederen, og få minutter senere havde højre back Stefan Posch fundet ved til det norske felt og gjorde det til 4-1 på et hovedstød.
20 minutter før tid blev det også 5-1 til hjemmeholdet, og endnu en gang var det et hovedstød, da Michael Gregoritsch på bageste stolpe udnyttede et indlæg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED