Det endte i en ydmygelse, da en flok veloplagte østrigere med en fremragende anden halvleg søndag aften kørte Norge over med 5-1 i Nations League.
Dermed kom Ståle Solbakkens tropper ned på jorden igen, efter mandskabet torsdag havde besejret Slovenien med 3-0.
Værterne spillede og pressede i et højt tempo, og efter 1-1 ved pausen blev det i anden halvleg for meget for nordmændene, der ikke længere kunne følge med.
Med resultatet er både Østrig, Norge og Slovenien på syv point inden de to sidste runder i gruppe 3 i Nations Leagues B-lag.
Kasakhstan indtager sidstepladsen med et enkelt point.
Selv om Østrig startede kampen i det karakteristiske høje pres og med stor intensitet, var det Norge, der første gang var tæt på.
Efter mindre end fem minutter brød angrebsstjernen Erling Haaland igennem, mens hans forsøg tog den østrigske stolpe.
Østrigs intense start gav dog pote allerede i det ottende minut, da Marko Arnautovic bragter værterne i front.
Offensivspilleren modtog bolden på kanten af feltet og sendte en fremragende afslutning i det norske mål via overliggeren.
Norge red stormen af, og hen mod pausen bragte Ståle Solbakkens tropper balance i regnskabet, da Alexander Sørloth headede udligningen i mål.
Et norsk frispark endte i pandebrasken på den tidligere FCM-angriber, der fri i feltet kunne udnytte, at en passiv Patrick Pentz var kommet på mellemhånd i det østrigske mål.
Præcis som i starten af kampen kom Østrig med fuld fart i anden halvleg. Knap var de to hold kommet ud af omklædningsrummet, før Norges Andreas Hanche-Olsen klodset nedlagde Christoph Baumgartner i feltet.
Arnautovic var efterfølgende sikkerheden selv fra straffesparkpletten og fordoblede sin målscoring.
Efter en lille time udbyggede værternes Philipp Lienhart føringen. Midtstopperen steg ene til vejrs på et østrigsk hjørnespark og dirigerede hovedstødet i nettet.
Østrig slap ikke foden fra speederen, og få minutter senere havde højre back Stefan Posch fundet ved til det norske felt og gjorde det til 4-1 på et hovedstød.
20 minutter før tid blev det også 5-1 til hjemmeholdet, og endnu en gang var det et hovedstød, da Michael Gregoritsch på bageste stolpe udnyttede et indlæg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
NYHEDER
Spansk VM-helt slog til igen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Argentina – Schweiz
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TRANSFER