Det endte i en ydmygelse, da en flok veloplagte østrigere med en fremragende anden halvleg søndag aften kørte Norge over med 5-1 i Nations League.
Dermed kom Ståle Solbakkens tropper ned på jorden igen, efter mandskabet torsdag havde besejret Slovenien med 3-0.
Værterne spillede og pressede i et højt tempo, og efter 1-1 ved pausen blev det i anden halvleg for meget for nordmændene, der ikke længere kunne følge med.
Med resultatet er både Østrig, Norge og Slovenien på syv point inden de to sidste runder i gruppe 3 i Nations Leagues B-lag.
Kasakhstan indtager sidstepladsen med et enkelt point.
Selv om Østrig startede kampen i det karakteristiske høje pres og med stor intensitet, var det Norge, der første gang var tæt på.
Efter mindre end fem minutter brød angrebsstjernen Erling Haaland igennem, mens hans forsøg tog den østrigske stolpe.
Østrigs intense start gav dog pote allerede i det ottende minut, da Marko Arnautovic bragter værterne i front.
Offensivspilleren modtog bolden på kanten af feltet og sendte en fremragende afslutning i det norske mål via overliggeren.
Norge red stormen af, og hen mod pausen bragte Ståle Solbakkens tropper balance i regnskabet, da Alexander Sørloth headede udligningen i mål.
Et norsk frispark endte i pandebrasken på den tidligere FCM-angriber, der fri i feltet kunne udnytte, at en passiv Patrick Pentz var kommet på mellemhånd i det østrigske mål.
Præcis som i starten af kampen kom Østrig med fuld fart i anden halvleg. Knap var de to hold kommet ud af omklædningsrummet, før Norges Andreas Hanche-Olsen klodset nedlagde Christoph Baumgartner i feltet.
Arnautovic var efterfølgende sikkerheden selv fra straffesparkpletten og fordoblede sin målscoring.
Efter en lille time udbyggede værternes Philipp Lienhart føringen. Midtstopperen steg ene til vejrs på et østrigsk hjørnespark og dirigerede hovedstødet i nettet.
Østrig slap ikke foden fra speederen, og få minutter senere havde højre back Stefan Posch fundet ved til det norske felt og gjorde det til 4-1 på et hovedstød.
20 minutter før tid blev det også 5-1 til hjemmeholdet, og endnu en gang var det et hovedstød, da Michael Gregoritsch på bageste stolpe udnyttede et indlæg.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW