Han er blevet lidt tyndere på toppen, men ellers ligner han sig selv.
Det er snart syv år siden, at Thomas Kahlenberg indstillede sin aktive karriere, og Brøndby-darlingen har ikke været ret meget i rampelyset, siden han trådte ned fra fodboldens største scene.
Derfor var det på en måde også en lettelse at komme ud af det, for jeg gik sgu hele tiden og var lidt halvmuggen
Thomas Kahlenberg
41-årige Kahlenberg er stadig aktiv inden for fodbolden som assisterende landstræner for U17-landsholdet, der lige om lidt skal til EM på Cypern, men det meste af tiden bruger den tidligere midtbanespiller på noget helt andet.
Det fortæller Thomas Kahlenberg i et interview med Tipsbladet.
– Jeg er glad og trives med de ting, jeg laver. Det er klart, at det er en stor omvæltning, når man pludselig stopper med det, man altid har lavet, og som var ens store drøm og passion. Jeg havde ikke noget liggende klar til efter min karriere, men jeg føler mig privilegeret ved, at jeg har kunnet lave nogle ting, som jeg synes er spændende, siger Thomas Kahlenberg og tilføjer:
– Jeg har taget nogle vinkurser og nogle uddannelser inden for det, som er min store passion, og i dag er det mit virke på fuldtid. Jeg har mit eget vinimport-firma og har været i gang med det nogle år. Sideløbende har jeg taget en træneruddannelse, som også har været utroligt spændende.

Karrieren sluttede med frustrationer
Som aktiv nåede Thomas Kahlenberg blandt andet at spille 46 landskampe og deltage ved to slutrunder. Som aktiv var han i Auxerre, Evian, Wolfsburg og naturligvis Brøndby IF, som de fleste nok forbinder ham med.
I 2017 lagde han støvlerne på hylden.
– Jeg tænker tilbage på min karriere med stor stolthed. Da jeg var aktiv, var jeg så ærgærrig, at jeg nok i virkeligheden ikke var særlig god til at nyde momenterne, fordi jeg hele tiden satte nye krav. Det er måske også derfor, jeg nogle gange den dag i dag kan tænke, hvad jeg kunne have drevet det til, hvis jeg måske havde vidst bedre i den eller den situation. Men der er ingen tvivl om, at jeg er stolt af min karriere.
– Nogle gange kan jeg godt savne det, men jeg kan jo godt huske, hvordan det sluttede, og det gjorde det med store frustrationer. Der var alt for mange skader og uvisheder. Det værste for en fodboldspiller er at være skadet, og det var jeg desværre for meget – især til sidst. Derfor var det på en måde også en lettelse at komme ud af det, for jeg gik sgu hele tiden og var lidt halvmuggen, siger Thomas Kahlenberg, der heldigvis har fået smilet tilbage.
Han fastslår, at han ikke har de store mén fra karrieren den dag i dag, og at han fra tid til anden også spiller oldboys-fodbold. Nogen ironman venter der dog næppe lige om hjørnet – det er inden for “rimelighedens grænser”, at Thomas Kahlenberg kan være aktiv uden smerter.

Ikke nogen karriereplan
Thomas Kahlenberg er som nævnt assisterende U17-landstræner, og hvis man spørger de fleste assistenttrænere, vil de sige, at de inderst inde også har en cheftræner gemt i maven.
Det gælder dog ikke nødvendigvis den tidligere Brøndby-stjerne, der trives godt i sin nuværende rolle, som ikke er så tidskrævende.
– Jeg er ikke gået ind i det her, fordi det er en del af en trappe, hvor jeg skal ende et eller andet sted. Jeg er en del af det, fordi det er et sindssygt spændende miljø, og det er en fed tjans at arbejde med de dygtigste unge mennesker herhjemme.
– Jeg synes, mit vin-projekt er spændende, og det tager sindssygt meget tid, og derfor har det været perfekt at kunne kombinere det med fodbolden på den her måde, for jeg kan ikke lave begge dele på fuldtid. Jeg har valgt vinen først, fordi jeg har prøvet så mange ting inden for fodbolden, slutter Thomas Kahlenberg.
Den tidligere landsholdsspiller har været ansat af DBU som ungdomstræner siden 2020.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
Tæt på utrolig kamprekord
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG