Hareide: Derfor holdt jeg Højbjerg ude i to år

Den norske træner forklarer, hvordan han var så irriteret på den danske midtbanespiller, at han ikke udtog ham til landsholdet i to år.



I en periode fra efteråret 2016 til efter efteråret 2018 var Pierre-Emile Højbjerg ikke en del af det danske landshold under Åge Hareide.

Irritation over den daværende Southampton-spillers reaktion ved udskiftningen i VM-kvalifikationskampen mod Montenegro har indtil nu været den officielle forklaring.

Men nu uddyber den daværende landstræner over for B.T., hvad der i virkeligheden stak under.

For få dage efter kampen mod Montenegro skulle Danmark møde Tjekkiet i en venskabskamp. Her meldte Pierre-Emile Højbjerg afbud på grund af en skade, men den købte den norske træner ikke.

– Jeg var nogle gange i tvivl om, hvor meget Pierre-Emile spillede for sig selv eller for holdet. Det var jeg nødt til at finde ud af. Jeg måtte lære ham at kende. Han havde voldsomme ambitioner og drive i sig. Men efter kampen mod Montenegro, hvor han meldte afbud til Tjekkiet, var jeg i tvivl om, hvorfor han meldte afbud.

– Han sagde, han havde en skade, men jeg var lidt usikker på det hele. Derfor var han en ude i en periode.

I perioden mellem kampen mod Tjekkiet og den næste landsholdssamling ryger Pierre-Emile Højbjerg af holdet i Southampton, og derfor har Åge Hareide ikke svært ved at forklare omgivelserne, hvorfor midtbanespilleren ikke er med længere.

Det ændrer sig i løbet af 2018, da Pierre-Emile Højbjerg begynder at bære anførerbindet i Southampton. Åge Hareide beslutter sig for at tage en samtale med Højbjerg, der ifølge nordmanden havde udviklet sig personligt i løbet af de to år, der var gået.

– Han kom tilbage i en helt anden udgave af sig selv. Det var ganske mærkeligt. Han er en selvstændig, god dreng, men han kom tilbage som far til et barn. Han var blevet gift. Og han kom tilbage som en, der virkelig gik op i holdet, virkelig forstod sin vigtighed for holdet, fortæller Åge Hareide til B.T.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Messi sætter ord på vildt drama

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

‘Det er jeg træt af’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

FC København-transfer bremses af denne årsag