Jack Grealish, Phil Foden, Bukayo Saka og Cole Palmer er bare nogle af de velkendte navne, der har trukket sig fra Englands kommende kampe mod Grækenland og Irland i Nations League. Officielt fordi de er ukampdygtige.
Afbuddene falder ikke i god jord hos anfører Harry Kane, som selv er klar til kampene. Bayern München-stjernen så ikke de mange afbud som et problem under Gareth Southgate, som stoppede efter sommerens EM.
– Jeg føler, at han bragte glæden ved at spille for England tilbage. Folk glædede sig til at komme til alle samlinger, og det er det vigtigste, siger han ifølge Reuters til ITV Sport.
– Jeg mener, at England kommer før alt andet og før klubberne.
– Det er det vigtigste for en professionel fodboldspiller. Det lagde Gareth meget vægt på, og han var ikke bange for at træffe beslutninger, hvis det forsvandt ud af spillernes bevidsthed, forklarer Kane.
England må stille op med et stærkt decimeret hold i de kommende kampe.
– Det er en skam. Selvfølgelig er det en svær periode i sæsonen, og måske er det dét, de har udnyttet. For at være helt ærlig bryder jeg mig ikke om det, lyder det fra Harry Kane.
Efter Southgates afsked har Lee Carsley stået i spidsen for holdet på midlertidig basis. Først i 2025 tager Thomas Tuchel over som permanent landstræner.
– Harry har sin holdning, men jeg kan kun forholde mig til dem, der står foran mig, siger Lee Carsley ifølge Reuters.
– November er et udfordrende vindue. Det er en periode af sæsonen, hvor træthed og småskavanker er en del af det. Men det er en stor mulighed for spillere, som plejer at stå uden for truppen.
Før de sidste to kampe er England på andenpladsen i sin gruppe i næstbedste lag i Nations League. Kun vinderen er sikker på oprykning til øverste lag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur