Jack Grealish, Phil Foden, Bukayo Saka og Cole Palmer er bare nogle af de velkendte navne, der har trukket sig fra Englands kommende kampe mod Grækenland og Irland i Nations League. Officielt fordi de er ukampdygtige.
Afbuddene falder ikke i god jord hos anfører Harry Kane, som selv er klar til kampene. Bayern München-stjernen så ikke de mange afbud som et problem under Gareth Southgate, som stoppede efter sommerens EM.
– Jeg føler, at han bragte glæden ved at spille for England tilbage. Folk glædede sig til at komme til alle samlinger, og det er det vigtigste, siger han ifølge Reuters til ITV Sport.
– Jeg mener, at England kommer før alt andet og før klubberne.
– Det er det vigtigste for en professionel fodboldspiller. Det lagde Gareth meget vægt på, og han var ikke bange for at træffe beslutninger, hvis det forsvandt ud af spillernes bevidsthed, forklarer Kane.
England må stille op med et stærkt decimeret hold i de kommende kampe.
– Det er en skam. Selvfølgelig er det en svær periode i sæsonen, og måske er det dét, de har udnyttet. For at være helt ærlig bryder jeg mig ikke om det, lyder det fra Harry Kane.
Efter Southgates afsked har Lee Carsley stået i spidsen for holdet på midlertidig basis. Først i 2025 tager Thomas Tuchel over som permanent landstræner.
– Harry har sin holdning, men jeg kan kun forholde mig til dem, der står foran mig, siger Lee Carsley ifølge Reuters.
– November er et udfordrende vindue. Det er en periode af sæsonen, hvor træthed og småskavanker er en del af det. Men det er en stor mulighed for spillere, som plejer at stå uden for truppen.
Før de sidste to kampe er England på andenpladsen i sin gruppe i næstbedste lag i Nations League. Kun vinderen er sikker på oprykning til øverste lag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil ĂĄbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘DĂ©r sĂĄ det sort ud!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg hĂĄber, han siger op i dag!’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
StĂĄr klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud pĂĄ milliondyr dansker
NYHEDER