Jack Grealish, Phil Foden, Bukayo Saka og Cole Palmer er bare nogle af de velkendte navne, der har trukket sig fra Englands kommende kampe mod Grækenland og Irland i Nations League. Officielt fordi de er ukampdygtige.
Afbuddene falder ikke i god jord hos anfører Harry Kane, som selv er klar til kampene. Bayern München-stjernen så ikke de mange afbud som et problem under Gareth Southgate, som stoppede efter sommerens EM.
– Jeg føler, at han bragte glæden ved at spille for England tilbage. Folk glædede sig til at komme til alle samlinger, og det er det vigtigste, siger han ifølge Reuters til ITV Sport.
– Jeg mener, at England kommer før alt andet og før klubberne.
– Det er det vigtigste for en professionel fodboldspiller. Det lagde Gareth meget vægt på, og han var ikke bange for at træffe beslutninger, hvis det forsvandt ud af spillernes bevidsthed, forklarer Kane.
England må stille op med et stærkt decimeret hold i de kommende kampe.
– Det er en skam. Selvfølgelig er det en svær periode i sæsonen, og måske er det dét, de har udnyttet. For at være helt ærlig bryder jeg mig ikke om det, lyder det fra Harry Kane.
Efter Southgates afsked har Lee Carsley stået i spidsen for holdet på midlertidig basis. Først i 2025 tager Thomas Tuchel over som permanent landstræner.
– Harry har sin holdning, men jeg kan kun forholde mig til dem, der står foran mig, siger Lee Carsley ifølge Reuters.
– November er et udfordrende vindue. Det er en periode af sæsonen, hvor træthed og småskavanker er en del af det. Men det er en stor mulighed for spillere, som plejer at stå uden for truppen.
Før de sidste to kampe er England på andenpladsen i sin gruppe i næstbedste lag i Nations League. Kun vinderen er sikker på oprykning til øverste lag.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
Rodri er blevet opereret i ryggen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
LIVE
TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Zinedine Zidane præsenteret
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT