Jack Grealish, Phil Foden, Bukayo Saka og Cole Palmer er bare nogle af de velkendte navne, der har trukket sig fra Englands kommende kampe mod Grækenland og Irland i Nations League. Officielt fordi de er ukampdygtige.
Afbuddene falder ikke i god jord hos anfører Harry Kane, som selv er klar til kampene. Bayern München-stjernen så ikke de mange afbud som et problem under Gareth Southgate, som stoppede efter sommerens EM.
– Jeg føler, at han bragte glæden ved at spille for England tilbage. Folk glædede sig til at komme til alle samlinger, og det er det vigtigste, siger han ifølge Reuters til ITV Sport.
– Jeg mener, at England kommer før alt andet og før klubberne.
– Det er det vigtigste for en professionel fodboldspiller. Det lagde Gareth meget vægt på, og han var ikke bange for at træffe beslutninger, hvis det forsvandt ud af spillernes bevidsthed, forklarer Kane.
England må stille op med et stærkt decimeret hold i de kommende kampe.
– Det er en skam. Selvfølgelig er det en svær periode i sæsonen, og måske er det dét, de har udnyttet. For at være helt ærlig bryder jeg mig ikke om det, lyder det fra Harry Kane.
Efter Southgates afsked har Lee Carsley stået i spidsen for holdet på midlertidig basis. Først i 2025 tager Thomas Tuchel over som permanent landstræner.
– Harry har sin holdning, men jeg kan kun forholde mig til dem, der står foran mig, siger Lee Carsley ifølge Reuters.
– November er et udfordrende vindue. Det er en periode af sæsonen, hvor træthed og småskavanker er en del af det. Men det er en stor mulighed for spillere, som plejer at stå uden for truppen.
Før de sidste to kampe er England på andenpladsen i sin gruppe i næstbedste lag i Nations League. Kun vinderen er sikker på oprykning til øverste lag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Her kan du se FC København mod FC Polissya
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Surt show – dumpet!
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Har budt en milliard
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER