Harry Kane kritiserer landsholdskolleger

England bør være førsteprioritet, mener Harry Kane, der modsat flere holdkammerater er i landsholdslejren.



Jack Grealish, Phil Foden, Bukayo Saka og Cole Palmer er bare nogle af de velkendte navne, der har trukket sig fra Englands kommende kampe mod Grækenland og Irland i Nations League. Officielt fordi de er ukampdygtige.

Afbuddene falder ikke i god jord hos anfører Harry Kane, som selv er klar til kampene. Bayern München-stjernen så ikke de mange afbud som et problem under Gareth Southgate, som stoppede efter sommerens EM.

– Jeg føler, at han bragte glæden ved at spille for England tilbage. Folk glædede sig til at komme til alle samlinger, og det er det vigtigste, siger han ifølge Reuters til ITV Sport.

– Jeg mener, at England kommer før alt andet og før klubberne.

– Det er det vigtigste for en professionel fodboldspiller. Det lagde Gareth meget vægt på, og han var ikke bange for at træffe beslutninger, hvis det forsvandt ud af spillernes bevidsthed, forklarer Kane.

England må stille op med et stærkt decimeret hold i de kommende kampe.

– Det er en skam. Selvfølgelig er det en svær periode i sæsonen, og måske er det dét, de har udnyttet. For at være helt ærlig bryder jeg mig ikke om det, lyder det fra Harry Kane.

Efter Southgates afsked har Lee Carsley stået i spidsen for holdet på midlertidig basis. Først i 2025 tager Thomas Tuchel over som permanent landstræner.

– Harry har sin holdning, men jeg kan kun forholde mig til dem, der står foran mig, siger Lee Carsley ifølge Reuters.

– November er et udfordrende vindue. Det er en periode af sæsonen, hvor træthed og småskavanker er en del af det. Men det er en stor mulighed for spillere, som plejer at stå uden for truppen.

Før de sidste to kampe er England på andenpladsen i sin gruppe i næstbedste lag i Nations League. Kun vinderen er sikker på oprykning til øverste lag.

/ritzau/





Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København LIVE

LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: De er færdige i Randers

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Felix Beijmo er færdig i AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sats på disse ni spillere, FCK!