Jannik Vestergaard er ikke i nærheden af spilletid i Leicester City, og den manglende spilletid var også årsagen til, at han ikke kom med til VM-slutrunden.
Siden er det gået fra slemt til værre, da han nu er smidt helt af holdet i klubben, efter han har udtalt sig om situationen i klubben.
Kasper Hjulmand havde ikke overraskende ikke også fravalgt Jannik Vestergaard – du kan se hele truppen her – men til Tipsbladet fortalte han på pressemødet, hvor ærgerlig han er i forhold til situationen omkring den danske midtstopper.
– Jeg har ikke talt med ham de seneste dage. Det er en af de der bagsider af en fodboldspillers karriere, og jeg håber, der kommer forsoning, og at de finder hinanden.
– Jannik er dygtig og har masser af kvaliteter. Det er en god spiller, så jeg håber på en forsoning i Leicester så hurtigt som muligt, sagde Kasper Hjulmand på pressemødet.
Med kontraktudløb om halvandet år er det naturligvis vigtigt, at Jannik Vestergaard og Brendan Rodgers finder en løsning.
Enten ved at midtstopperen til sommer forlader Leicester City – eller ved at de to giver håndslag. Det sidste fremstår dog ikke sandsynligt.
Christian Eriksen er heller ikke udtaget til landsholdet, men hvor Vestergaard er sat af, er Eriksen skadet.
Hjulmand havde ikke den store opdatering på Eriksen.
– Det, jeg taler med ham om, holder jeg for mig selv. Men det går godt, og det er jo altid sådan, at skader kommer på dumme tidspunkter. Han var godt godt kørende, lød det.
Danmark møder først Finland på hjemmebane sidst i marts, siden følger et opgør ude mod Kasakhstan. Begge kampe er i EM-kvalifikationen frem mod slutrunden i Tyskland næste år.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Bayern München laver vildt comeback
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE