Hjulmand-opfordring til Leicester og Vestergaard

Kasper Hjulmand håber på, at situationen kan løses i Leicester, hvor Jannik Vestergaard er smidt af holdet.



Jannik Vestergaard er ikke i nærheden af spilletid i Leicester City, og den manglende spilletid var også årsagen til, at han ikke kom med til VM-slutrunden.

Siden er det gået fra slemt til værre, da han nu er smidt helt af holdet i klubben, efter han har udtalt sig om situationen i klubben.

Kasper Hjulmand havde ikke overraskende ikke også fravalgt Jannik Vestergaard – du kan se hele truppen her – men til Tipsbladet fortalte han på pressemødet, hvor ærgerlig han er i forhold til situationen omkring den danske midtstopper.

– Jeg har ikke talt med ham de seneste dage. Det er en af de der bagsider af en fodboldspillers karriere, og jeg håber, der kommer forsoning, og at de finder hinanden.

– Jannik er dygtig og har masser af kvaliteter. Det er en god spiller, så jeg håber på en forsoning i Leicester så hurtigt som muligt, sagde Kasper Hjulmand på pressemødet. 

Med kontraktudløb om halvandet år er det naturligvis vigtigt, at Jannik Vestergaard og Brendan Rodgers finder en løsning.

Enten ved at midtstopperen til sommer forlader Leicester City – eller ved at de to giver håndslag. Det sidste fremstår dog ikke sandsynligt.

Christian Eriksen er heller ikke udtaget til landsholdet, men hvor Vestergaard er sat af, er Eriksen skadet.

Hjulmand havde ikke den store opdatering på Eriksen.

– Det, jeg taler med ham om, holder jeg for mig selv. Men det går godt, og det er jo altid sådan, at skader kommer på dumme tidspunkter. Han var godt godt kørende, lød det.

Danmark møder først Finland på hjemmebane sidst i marts, siden følger et opgør ude mod Kasakhstan. Begge kampe er i EM-kvalifikationen frem mod slutrunden i Tyskland næste år.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Atletico Madrid – Arsenal

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold