Hjulmand-opfordring til Leicester og Vestergaard

Kasper Hjulmand håber på, at situationen kan løses i Leicester, hvor Jannik Vestergaard er smidt af holdet.



Jannik Vestergaard er ikke i nærheden af spilletid i Leicester City, og den manglende spilletid var også årsagen til, at han ikke kom med til VM-slutrunden.

Siden er det gået fra slemt til værre, da han nu er smidt helt af holdet i klubben, efter han har udtalt sig om situationen i klubben.

Kasper Hjulmand havde ikke overraskende ikke også fravalgt Jannik Vestergaard – du kan se hele truppen her – men til Tipsbladet fortalte han på pressemødet, hvor ærgerlig han er i forhold til situationen omkring den danske midtstopper.

– Jeg har ikke talt med ham de seneste dage. Det er en af de der bagsider af en fodboldspillers karriere, og jeg håber, der kommer forsoning, og at de finder hinanden.

– Jannik er dygtig og har masser af kvaliteter. Det er en god spiller, så jeg håber på en forsoning i Leicester så hurtigt som muligt, sagde Kasper Hjulmand på pressemødet. 

Med kontraktudløb om halvandet år er det naturligvis vigtigt, at Jannik Vestergaard og Brendan Rodgers finder en løsning.

Enten ved at midtstopperen til sommer forlader Leicester City – eller ved at de to giver håndslag. Det sidste fremstår dog ikke sandsynligt.

Christian Eriksen er heller ikke udtaget til landsholdet, men hvor Vestergaard er sat af, er Eriksen skadet.

Hjulmand havde ikke den store opdatering på Eriksen.

– Det, jeg taler med ham om, holder jeg for mig selv. Men det går godt, og det er jo altid sådan, at skader kommer på dumme tidspunkter. Han var godt godt kørende, lød det.

Danmark møder først Finland på hjemmebane sidst i marts, siden følger et opgør ude mod Kasakhstan. Begge kampe er i EM-kvalifikationen frem mod slutrunden i Tyskland næste år.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dommerekspert: Glem det, FCK!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Her er FC Københavns vej i Europa

José Mourinho vil have dansk stjerne



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Liverpool – Brentford

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Kommer med frækt bud på dansk mester

Færdig som cheftræner i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brighton – Manchester United

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Fulham – Newcastle

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København kan få Jens Stage-millioner

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk toptræner lander stort job

Manchester City – Aston Villa