Jannik Vestergaard er ikke i nærheden af spilletid i Leicester City, og den manglende spilletid var også årsagen til, at han ikke kom med til VM-slutrunden.
Siden er det gået fra slemt til værre, da han nu er smidt helt af holdet i klubben, efter han har udtalt sig om situationen i klubben.
Kasper Hjulmand havde ikke overraskende ikke også fravalgt Jannik Vestergaard – du kan se hele truppen her – men til Tipsbladet fortalte han på pressemødet, hvor ærgerlig han er i forhold til situationen omkring den danske midtstopper.
– Jeg har ikke talt med ham de seneste dage. Det er en af de der bagsider af en fodboldspillers karriere, og jeg håber, der kommer forsoning, og at de finder hinanden.
– Jannik er dygtig og har masser af kvaliteter. Det er en god spiller, så jeg håber på en forsoning i Leicester så hurtigt som muligt, sagde Kasper Hjulmand på pressemødet.
Med kontraktudløb om halvandet år er det naturligvis vigtigt, at Jannik Vestergaard og Brendan Rodgers finder en løsning.
Enten ved at midtstopperen til sommer forlader Leicester City – eller ved at de to giver håndslag. Det sidste fremstår dog ikke sandsynligt.
Christian Eriksen er heller ikke udtaget til landsholdet, men hvor Vestergaard er sat af, er Eriksen skadet.
Hjulmand havde ikke den store opdatering på Eriksen.
– Det, jeg taler med ham om, holder jeg for mig selv. Men det går godt, og det er jo altid sådan, at skader kommer på dumme tidspunkter. Han var godt godt kørende, lød det.
Danmark møder først Finland på hjemmebane sidst i marts, siden følger et opgør ude mod Kasakhstan. Begge kampe er i EM-kvalifikationen frem mod slutrunden i Tyskland næste år.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER