Kasper Hjulmand er tilbage torsdag – isolerede spillere træner fredag

Fodboldlandsholdet er stadig amputeret og venter på isolerede spillere samt spillere fra Storbritannien.



Når det danske fodboldlandshold vender tilbage på træningsbanen torsdag eftermiddag, bliver det stadig med et decimeret spillerudvalg.

De ni spillere, der er i isolation, må nemlig tidligst vende tilbage på træningsbanen fredag – under forudsætning af, at de selvfølgelig afgiver negative coronatest.

Til gengæld vil landstræner Kasper Hjulmand ifølge Ritzaus oplysninger være på træningsbanen torsdag, efter at han også har været i isolation siden mandag aften.

Landstrænerens navn fremgår da også på den liste med personer, som torsdag klokken 13.30 møder den danske presse på træningsbanen i Helsingør.

De øvrige fem navne på listen er alle spillere, som var i aktion i onsdagens 2-0-sejr over Sverige og ikke har været i isolation.

– De isolerede spillere må først træne fredag. Så det bliver en træning med få spillere torsdag, sagde Ebbe Sand på et pressemøde onsdag aften efter sejren.

– Vi skal lige have et overblik over spillerne. Forhåbentlig er alle de næste test negative, og vi afventer stadig situationen med de danske spillere i England, tilføjede han.

Det er Storbritanniens rejserestriktioner, der blokerer danske spillere bosiddende i England i at rejse til landsholdssamlingen i Danmark, fordi de gældende regler lige nu siger, at danskerne i så fald skal gå i karantæne, når de vender hjem til England.

Dansk Boldspil-Union (DBU) håber dog stadig, at den situation kan løses inden søndagens Nations League-kamp mod Island.

Sker det ikke, tilslutter Kasper Schmeichel, Andreas Christensen, Pierre-Emile Højbjerg og de øvrige “engelske” spillere først landsholdet i Belgien i begyndelsen af næste uge.

Vikartræner Ebbe Sand kan fortælle, at Kasper Hjulmand ikke havde behov for at kommunikere med bænken under onsdagens testkamp mod Sverige hjemme fra sit hotelværelse.

Det havde landstræneren måske gjort, hvis ikke Danmark havde spillet overbevisende og vundet 2-0.

– Hjulmand blandede sig ikke. Det var vores egne beslutninger løbende. Var det gået helt galt, så kan det godt være, at vi havde haft Kasper i røret, sagde Ebbe Sand.

– Jeg har ikke stået med ansvaret i mange kampe, og jeg havde tænkt mange scenarier igennem inden kampen for at være bedst mulig forberedt.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Ungarn slagter slovenere

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Spår: Her ender Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘Det er en gave for Danmark’

– Hele holdet er trygge ved ham

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Her begynder næste sæson i Superligaen

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Højbjerg overvejer stor beslutning

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling