Når det danske fodboldlandshold vender tilbage på træningsbanen torsdag eftermiddag, bliver det stadig med et decimeret spillerudvalg.
De ni spillere, der er i isolation, må nemlig tidligst vende tilbage på træningsbanen fredag – under forudsætning af, at de selvfølgelig afgiver negative coronatest.
Til gengæld vil landstræner Kasper Hjulmand ifølge Ritzaus oplysninger være på træningsbanen torsdag, efter at han også har været i isolation siden mandag aften.
Landstrænerens navn fremgår da også på den liste med personer, som torsdag klokken 13.30 møder den danske presse på træningsbanen i Helsingør.
De øvrige fem navne på listen er alle spillere, som var i aktion i onsdagens 2-0-sejr over Sverige og ikke har været i isolation.
– De isolerede spillere må først træne fredag. Så det bliver en træning med få spillere torsdag, sagde Ebbe Sand på et pressemøde onsdag aften efter sejren.
– Vi skal lige have et overblik over spillerne. Forhåbentlig er alle de næste test negative, og vi afventer stadig situationen med de danske spillere i England, tilføjede han.
Det er Storbritanniens rejserestriktioner, der blokerer danske spillere bosiddende i England i at rejse til landsholdssamlingen i Danmark, fordi de gældende regler lige nu siger, at danskerne i så fald skal gå i karantæne, når de vender hjem til England.
Dansk Boldspil-Union (DBU) håber dog stadig, at den situation kan løses inden søndagens Nations League-kamp mod Island.
Sker det ikke, tilslutter Kasper Schmeichel, Andreas Christensen, Pierre-Emile Højbjerg og de øvrige “engelske” spillere først landsholdet i Belgien i begyndelsen af næste uge.
Vikartræner Ebbe Sand kan fortælle, at Kasper Hjulmand ikke havde behov for at kommunikere med bænken under onsdagens testkamp mod Sverige hjemme fra sit hotelværelse.
Det havde landstræneren måske gjort, hvis ikke Danmark havde spillet overbevisende og vundet 2-0.
– Hjulmand blandede sig ikke. Det var vores egne beslutninger løbende. Var det gået helt galt, så kan det godt være, at vi havde haft Kasper i røret, sagde Ebbe Sand.
– Jeg har ikke stået med ansvaret i mange kampe, og jeg havde tænkt mange scenarier igennem inden kampen for at være bedst mulig forberedt.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
