Når det danske fodboldlandshold vender tilbage på træningsbanen torsdag eftermiddag, bliver det stadig med et decimeret spillerudvalg.
De ni spillere, der er i isolation, må nemlig tidligst vende tilbage på træningsbanen fredag – under forudsætning af, at de selvfølgelig afgiver negative coronatest.
Til gengæld vil landstræner Kasper Hjulmand ifølge Ritzaus oplysninger være på træningsbanen torsdag, efter at han også har været i isolation siden mandag aften.
Landstrænerens navn fremgår da også på den liste med personer, som torsdag klokken 13.30 møder den danske presse på træningsbanen i Helsingør.
De øvrige fem navne på listen er alle spillere, som var i aktion i onsdagens 2-0-sejr over Sverige og ikke har været i isolation.
– De isolerede spillere må først træne fredag. Så det bliver en træning med få spillere torsdag, sagde Ebbe Sand på et pressemøde onsdag aften efter sejren.
– Vi skal lige have et overblik over spillerne. Forhåbentlig er alle de næste test negative, og vi afventer stadig situationen med de danske spillere i England, tilføjede han.
Det er Storbritanniens rejserestriktioner, der blokerer danske spillere bosiddende i England i at rejse til landsholdssamlingen i Danmark, fordi de gældende regler lige nu siger, at danskerne i så fald skal gå i karantæne, når de vender hjem til England.
Dansk Boldspil-Union (DBU) håber dog stadig, at den situation kan løses inden søndagens Nations League-kamp mod Island.
Sker det ikke, tilslutter Kasper Schmeichel, Andreas Christensen, Pierre-Emile Højbjerg og de øvrige "engelske" spillere først landsholdet i Belgien i begyndelsen af næste uge.
Vikartræner Ebbe Sand kan fortælle, at Kasper Hjulmand ikke havde behov for at kommunikere med bænken under onsdagens testkamp mod Sverige hjemme fra sit hotelværelse.
Det havde landstræneren måske gjort, hvis ikke Danmark havde spillet overbevisende og vundet 2-0.
– Hjulmand blandede sig ikke. Det var vores egne beslutninger løbende. Var det gået helt galt, så kan det godt være, at vi havde haft Kasper i røret, sagde Ebbe Sand.
– Jeg har ikke stået med ansvaret i mange kampe, og jeg havde tænkt mange scenarier igennem inden kampen for at være bedst mulig forberedt.
/ritzau/

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker